Türgi võimud alustasid Saudi Araabia konsulaadi läbiotsimist

{{1539610080000 | amCalendar}}
Töötajad Saudi Araabia konsulaadi juures Istanbulis.
Töötajad Saudi Araabia konsulaadi juures Istanbulis. Autor/allikas: Petros Giannakouris/AP Photo/Scanpix

Türgi võimud, kes uurivad Saudi ajakirjaniku Jamal Khashoggi kadumist, alustasid esmaspäeval Saudi Araabia konsulaadi läbiotsimist, teatas Türgi välisministeerium.

Türgi võimude hinnangul mõrvasid Saudi agendid Khashoggi konsulaadis ligi kaks nädalat tagasi. Saudi Araabia aga eitab selliseid väiteid, vahendasid BBC ja Reuters.

Hulk riike avaldavad Saudi Araabiale üha tugevamat survet selgituste saamiseks.

Esmaspäeval andis Saudi Araabia kuningas Salman korralduse juhtunu uurimiseks. "Kuningas andis prokurörile korralduse alustada sisejuurdlust Khashoggi juhtumis, tuginedes ühisuurimise meeskonnalt saadud informatsioonile," ütles üks allikas Reutersile. Tema sõnul anti prokurörile käsk tegutseda kiiresti.

Eelmisel nädalal võttis Türgi vastu Saudi Araabia ettepaneku moodustada ühine meeskond, kes uuriks Khashoggi kadumist. Sama meeskond korraldab ka konsulaadis läbiotsimise.

Eelmisel nädalal nõustus Saudi Araabia sellega, et Türgi ametnikud otsivad konsulaadihoone läbi, kuid nõudis, et seda tehakse vaid visuaalse vaatluse vormis. Türgi lükkas sellise pakkumise tagasi. Ajalehe Sabah andmeil tahavad uurijad vaadata hoone läbi, kasutades luminoli, mis peaks paljastama vereplekke.

Ametnike sõnul kõnelesid kuningas Salman ja Türgi president Tayyip Erdoğan pühapäeva õhtul telefoni teel ning rõhutasid kahe riigi koostöö vajadust juhtunu uurimises.

Üha rohkem ärimaailma liidreid on juhtunu tõttu öelnud, et ei osale oktoobris Riyadhis toimuval suurel investeerimiskonverentsil. Üks viimastest, kes osalemisest loobus, on JP Morgani juht Jamie Dimon. Üritusel nimega Kõrbe Davos pidi kroonprints Mohammed bin Salman jagama reformiideid. Kroonprintsi peetakse Saudi Araabia kõige mõjukamaks inimeseks.

Saudi valitsuse kriitikut Khashoggit, kes on kirjutanud ka Washington Postile, nähti viimati 2. oktoobril kõndimas Istanbulis Saudi konsulaati.

Türgi julgeolekuallikas on öelnud BBC-le, et võimudel on heli- ja videotõendeid sellest, et Khashoggi mõrvati konsulaadihoones. Väidetavalt toimus rünnak konsulaadis siis, kui Khashoggi läks sinna saama oma abielu sõlmimiseks vajalikke dokumente. Türgi allikate väitel tappis Khashoggi 15-liikmeline Saudi agentide grupp, kuid Riyadhi kinnitusel lahkus mees konsulaadist puutumata.

Kunagi oli Khashoggi Saudi kuningliku perekonna nõunik, kuid langes Saudi valitsuse soosingust välja ning lahkus riigist. Ta elas pärast seda USA-s.

Trump: Khashoggi kadumise taga võisid olla võimudega mitteseotud tapjad

USA president Donald Trump teatas esmaspäeval, et kõneles Khashoggist kuningas Salmaniga telefoni teel umbes 20 minutit.

Trumpi hinnangul võisid Khashoggi kadumise taga olla võimudega mitteseotud tapjad.

"Mulle tundus, et tegemist võis olla võimudega mitteseotud tapjatega. Kes teab?" kommenteeris Trump Valges Majas ajakirjanikele. Samas ei põhjendanud ta sellist arvamust.

"Me ei jäta midagi paljastamata," sõnas Trump ajakirjanikele.

Trumpi sõnul tundus talle, et ei kuningas ega kroonprints Mohammed bin Salman ei teadnud, mis võis Khashoggiga juhtuda. Ta märkis, et Salmani eitus "ei saanud olla enam tugevam".

Salman kinnitas Trumpi sõnul, et saudid teevad tihedat koostööd Türgi võimudega.

Trump saatis Pompeo Salmaniga kohtuma

Trump teatas, et saadab välisminister Mike Pompeo kuningaga kohtuma. Välisministeeriumi teatel lendab Pompeo Riyadhisse juba esmaspäeval.

"President kutsus üles kiirele ja avatud uurimisele Washington Posti ajakirjaniku Jamal Khashoggi kadumise üle," ütles ministeeriumi pressiesindaja Heather Nauert pressiteates.

 

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: