New Yorgi edukas nädalavahetus - ei ühtegi mõrva, ei ühtegi tulistamist

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Noored politseinikud 15. oktoobril New Yorgi politseiakadeemia tseremoonial. Autor/allikas: AFP/Scanpix

New Yorgis tähistati sellel nädalal harukordset sündmust, mille sarnast olukorda polnud linnas olnud aastakümneid. Nimelt ei mõrvatud ega tulistatud möödunud nädalavahetusel New Yorgis ühtegi inimest.

Kolme päeva jooksul - reedest pühapäevani - ei tekitanud New Yorgi elanikud politsei mõrvarühmale mingit tööd, kirjutab ajaleht Times.

"Reedel, laupäeval ja pühapäeval ei olnud New Yorgi linnas ühtegi tulistamist," nentis linnapea Bill de Blasio politseiakadeemia lõpetajatele peetud kõnes. "Kas see pole mitte imeline?"

Viimaseks nädalavahetusele eelnenud tulistamisjuhtumiks oli Brooklynis toimunud intsident, mille käigus tulistas kurjategija üht 25-aastast meest, ronis viimase autosse ning põgenes koos kaasosalisega sündmuskohalt. Sama auto põrkas hiljem kokku kiirabiautoga. Kuid reedel ja kahel järgnenud päeval enam mingeid tulistamisi ei olnud. "Imeline" aeg sai paraku läbi juba esmaspäeval, kui Bronxis tulistati üht noormeest. Noormees sai haavata ning jääb tõenäoliselt elama.

New Yorgi politseijuht James O'Neill ütles, et paus mõrvades ja tulistamistes on miski, mille üle on põhjust tunde uhkust mitte ainult politseinikel, vaid kõigil linnaelanikel.

Eelmise aastaga võrreldes on tulistamiste arv vähenenud kaks protsenti, kuigi nende hulgas on mõrvade arv natuke tõusnud, kui vaadata perioodi, mis lõppeb käesoleva kuu algusega. Kui aga laiemalt vaadata, siis mõrvade arv on kahe viimase aasta jooksul langenud ligi 15 protsenti ning 1993. aastast saadiki lausa 85 protsenti. Samas on kummaliseks asjaoluks see, et eelmine tulistamisvaba nädalavahetus leidis aset samuti 1993. aastal. Kõige olulisemaks näitajaks riigi suurima linna ajalugu arvestades on aga ilmselt see, et eelmisel aastal oli New Yorgis oli kõige madalam kuritegevuse tase pärast 1951. aastat.

Linnapea De Blasio sõnul on kuritegevuse vähenemise põhjuseks kohaliku politsei tubli töö ehk politseinikud, kes ei jää nö loorberitele puhkama ning otsivad alati võimalusi, kuidas veelgi tõhusamalt tegutseda.

Sotsiaalteadlased ja muud eksperdid on olnud juba pikemat aega raskustes, kuidas ikkagi seletada New Yorgi edukalt langevat kuritegevuse taset ajal, mil vägivaldne kuritegevus on räsimas selliseid linnu nagu Baltimore või Chicago. Kuigi Baltimore on New Yorgist 14 korda väiksem, toimus seal eelmisel aastal 342 mõrva, viikümne võrra rohkem kui New Yorgis.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: