Tallinna koolide renoveerimise hind kruvib üles ({{commentsTotal}})

Tallinna Pääsküla Kooli ja Nõmme Noortemaja renoveerimine maksis üle 8 miljoni euro.
Tallinna Pääsküla Kooli ja Nõmme Noortemaja renoveerimine maksis üle 8 miljoni euro. Autor/allikas: Erki Korp

Kui veel mõne aasta kulus Tallinna linnal ühe tüüpkoolihoone tervikrenoveerimiseks kuni kuus miljonit eurot, siis järgmiseks aastaks planeeritud investeeringud näitavad ehitushindade hüppelist kasvu.

"Selge on see, et renoveerimine on läinud kallimaks. Igal juhul," ütles Tallinna haridusameti juhataja Andes Pajula.

Järgmise aasta linnaeelarve näeb ette Tallinna Saksa Gümnaasiumi tervikrenoveerimist, milleks kulub kokku 14 miljonit eurot.

Linn alustab ka Arte Gümnaasiumi renoveerimist, millele kulub lähiaastatel 14,5 miljonit. Algab ka Lasnamäe Põhikooli tervikrenoveerimine, milleks kulub kokku 7,75 miljonit.

Võrdluseks, Lasnamäe Gümnaasiumi renoveerimine maksis 2014. aastal 4 miljonit, Tallinna Tehnikagümnaasium (2015) võttis eelarvest 3,9 miljonit, Tallinna Õismäe Vene Lütseum (2015) 4,5 miljonit, Tallinna Linnamäe Vene Lütseum (2016) 5,9 miljonit.

Tallinna Pääsküla Kooli ja Nõmme Noortemaja renoveerimine neelas mullu 8,5 miljonit eurot.

Pajula ütles, et projektijärgse suletud netopinna järgi on Arte ja Saksa Gümnaasiumi ehitusmahud võrreldavad või suuremad Pääsküla Kooli ehitusmahust.

Pajula ütles, et aastaid tagasi suudeti väiksemate summade ja koostöös eraettevõtjatega teha korda viis kuni kümme kooli aastas. Aga nüüdseks on üle 90 protsendi koolidest korras.

"Täna see tempo ei ole enam see ja me ka valmistame investeeringuid põhjalikumalt ette. Tuleva aasta investeeringute kavas on kolm kooli sees ja tempo ei ole iseenesest kuhugi raugenud," rääkis Paljula.

Statistikaameti andmel kerkisid ehitushinnad tänavu kolmandas kvartalis aastaga 1,4 protsenti.

1Partner Kinnisvara juht Martin Vahter seevastu teatas esmaspäeval, et hindade tegelik kasv on olnud 20 protsenti.

"Kui võrrelda ehituse pakkumist samas asukohas ning samasugusele hoonele aastataguse ajaga, siis on hind praegu üle 20 protsendi kõrgem. Sarnaseid näiteid on mitmeid ja need ei tugine ainult ühe arendaja infole," rääkis Vahter.

Toimetaja: Priit LutsHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: