Kodutute öömajad on valmis külmade ilmade saabumisel inimesi vastu võtma ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Tallinnas on koduta inimesi umbes 1000 ringis, kellest enamus leiab peavarju majutusüksustes ja öömajades. Pealinna saabuvad tihtipeale koduta inimesed ka teistest linnadest ja valdadest, kuid kuigi kauaks nad pealinna jääda ei saa.

Täpselt kell 7 õhtul avab öömajalistele ehk klientidele uksed Mustamäel, Akadeemia teel asuv öömaja. Ukse taga ootab nii umbes 20 meest. Mõned vabad kohad jäävad ootama aega, kui õues külmaks läheb. Taskud ja kotid tuleb öömajja sisenedes ette näidata, sest alkohol ja ohtlikud esemed on keelatud. Öömaja on avatud õhtul kella 7-st hommikul kella 9-ni. Gennadi ütleb, et päeval tuleb minna jalutama, vahendab "Aktuaalne kaamera".

"Mina lähen Kristiine keskusesse, korjan taarat seal tasakesti. Täna sain näete Kaljulaiu pastaka. Mulle kingiti. Ütlesin, et muidugi annan teile oma hääle," rääkis Gennadi.

Kodutute hulgas on mehi rohkem kui naisi ja mehed on keskealised ja vanemad, kuid vahel tuleb peavarju otsima ka päris noori, ütleb Tallinna Sotsiaaltöö Keskuse direktor Kersti Põldemaa.

"Juurde tuleb järjest rohkem psüühika häirega inimesi. Miks see nii on ja kust need inimesed tulevad - see on üleüldine tendents. Me igal päeval tegeleme 600-700 inimesega ja julgelt 80 protsenti on psüühikahäiretega inimesed," rääkis Põldemaa.

Gennadi ütleb, et linnas on ka päris uusi koduta inimesi näha olnud, kuid teistet linnadest tulijaid pole väga palju. Öömajja mujalt tulnud väga oodatud ei ole.

"Ei taha! Ainult omad mehed. me siin sööme ja räägime omavahel. Vaatame telekat, vaatame videot. Ja kõik. Meil on kõik korras," lausus Gennadi.

Mujalt Eestist Tallinna tulevad kodutud pealinna siiski kuigi kauaks ei jää. Põhjus on selles, et öömaja eest tuleb hakata maksma.

"Vältimatu abi öömaja ja varjupaik on ka mittetallinlastele aga seda on ju ainult kolm ööd tasuta ja siis võetakse ühendust selle omavalitsusega," rääkis Kersti Põldemaa.

Maksma tuleb hakata omavalitsusel, kust kodutu pärit. Kodukoha saab selgeks teha dokumendi järgi, ütleb Põldemaa. Neid kodutuid, kellel mingit dokumenti pole, kohtab harva. Neid kodutuid, kes öömajja ei lähe, kes elavadki tänaval on Tallinnas sadakond.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Allikas: Anne RaisteHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: