Atte Jääskeläinen: ajakirjandus hoidku poliitikutega distantsi ja auditooriumiga usaldust

Atte Jääskeläinen.
Atte Jääskeläinen. Autor/allikas: ERR

Libauudiseid ja sotsiaalmeediat täis maailmas on ajakirjanduse hakkamasaamise retsept usalduse hoidmine auditooriumiga. Selleks aga ei piisa ainult sellest, et uudises faktid õiged on, märkis Soome ajakirjandusõppejõud Atte Jääskeläinen ERRi ja Tallinna ülikooli meediakonverentsil.

Paljud traditsioonilised meediaorganisatsioonid on raskustes. Publikule tundub, et need ei paku auditooriumile piisavalt väärtust ning et uued meediad on sellega palju paremini hakkama saanud.

""Uus maailmakord" on paljastanud, et vanadel meediamajadel polnudki sellist kontakti auditooriumiga, nagu nad ette kujutasid," lausus Jääskeläinen reedel Tallinnas.

Paljude inimeste tunnetuses on igasugust infot liiga palju ning nii mõnigi neist reageerib end kogu ajakirjandusest välja lülitades. Samas pole "uus maailmakord" ainult oht, vaid ka traditsioonilised meediaorganisatsioonid võivad selles võimalusi näha ning neid ära kasutada. Näiteks tõi Jääskeläinen Šveitsi rahvusringhäälingus loodud sotsiaalmeediateenuse noortele.

Uudised ei peaks valmima juba ette toimetajate peades

Lisaks sellele, et meediatarbimisharjumused muutuvad, on märkimisväärne väljakutse ajakirjandusele ka see, et meedia on osa ühiskonnast ning kui ühiskond muutub, peab muutuma ka meedia.

"See on eriti oluline avalik-õiguslikule meediale, mis omal ajal loodi tuginedes ideele teatud tüüpi ühiskonnast: kodanikud peavad olema informeeritud, et suuta teha otsuseid demokraatlikus protsessis."

Tänapäeval aga valitseb ühiskonnas polariseerumine, mida sotsiaalmeedia loogika vaid toetab. Inimesed otsivad oma identiteeri ja tihti defineeritakse seda selle kaudu, mida nad ei ole, kirjeldas Jääskeläinen.

"Sotsiaalmeedia on siinkohal teatud mõttes metsaline, sest selle loogika põhineb emotsioonidel, seega see tugevdab emotsioone."

Ajakirjandus ei peaks Jääskeläineni - kes on ka Soome rahvusringhäälingu endine juht - sõnul tegema hektiliselt lugusid, mis on juba ette valmis toimetajate peas. Tuleks hoopis minna ja päriselt kuulata, mida inimestel öelda on.

"Praegu juhtub vägagi tihti, et loos on faktid küll korrektsed, aga see on kokku pandud nii, et lugu ise ei ole tõene, kuigi see tundub tõe moodi," märgib Jääskeläinen. Mõnikord on tema sõnul lugu osaliselt vale, teinekord täiesti.

Hoitagu poliitikutega rohkem distantsi

Üks probleem on ka see, et uudislugudes on pakuta auditooriumile piisavalt konteksti. "Kõik ei ole nii informeeritud nagu ajakirjanikud," tuletas Jääskeläinen meelde.

Kokkuvõttes tuleks meediamajades hoolitseda selle eest, et kõrged ajakirjandusnormid teostuksid ka igapäevases tegevuses. Praegu nii sugugi alati ei ole.

"Traditsioonilisest ajakirjanduseetikast irdutakse üha enam lootuses ajakirjanduslikult edukad olla. Näiteks segatakse uudistesse üha enam arvamust, kuigi "vanasti" pidid uudised ja arvamused ajakirjanduses selgelt lahus olema," tõdes Jääskeläinen.

Ajakirjandust aitaks edasi kõigi eeltoodud ohtude teadmine ja äratundmine oma igapäevases töös ning negatiivsuse asemel lahenduste leidmine. Kuid libainformatsioonist täidetud maailmas pole usaldusväärsuse kriteerium isegi see, et vormiliselt tehakse kõik õigesti.

"Usaldus on suhe auditooriumi ja ajakirjanike vahel. Seega võib eriti avalik-õiguslike meediaorganisatsioonide jaoks olla probleem liiga lähedane suhe poliitikutega, mis võib usalduse auditooriumi silmis lõhkuda. Õnneks pole see probleem suurema osa Euroopa riikide jaoks, kuid mõnedes riikides siiski on."

Atte Jääskeläineni nõuanne ajakirjanikele on: hoia distantsi poliitikutest, võta oma ühiskondlikku ja sotsiaalset rolli tõsiselt ning keskendu konstruktiivsusele.

Toimetaja: Rain Kooli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: