Saksa võimud pidasid suure andmelekkega seoses kinni ühe kahtlustatava

Saksamaa föderaalne küberkaitseamet BSI.
Saksamaa föderaalne küberkaitseamet BSI. Autor/allikas: EPA/Scanpix

Saksamaa võimud pidasid kinni noormehe, keda kahtlustatakse seotuses eelmisel nädalal avalikuks tulnud suures küberrünnakus, mille sihtmärkideks olid sajad poliitikud.

Ajalehe Der Spiegel andmetel on tegu 20-aastase mehega, kes elab Hesseni liidumaal koos oma vanematega, vahendas Yle.

Uurijate hinnangul tegutses noormees üksi ja on võimalik, et ta ei mõistnud oma tegude tõsidust.

Mehe tabamiseni viisid nii tunnistajatelt saadud andmed kui ka digitaalsed jäljed. Kahtlustatava motiivi kohta pole veel midagi teatatud.

Eeluurimise käigus pole veel selgunud, et kahtlustataval oleks mingeid seoseid välisriikidega.

Küberrünnaku käigus saadud isiklikke materjale on sadade Saksamaa poliitikute kohta. Ainsana on küberrünnakust puutumata jäänud protestipartei Alternatiiv Saksamaale (AfD). Lisaks puudutas andmeleke ka mitmeid ajakirjanikke ja avaliku elu tegelasi.

Andmeid, sealhulgas koduseid aadresse, telefoninumbreid, parteisisest ja isiklikku kirjavahetust, parteide piirkondlikke nimekirju ning isikut tõendavate dokumentide koopiaid, on avaldatud eelkõige Twitteris. Tähelepanuväärne on ka see, et materjale on avaldatud nö jõulukalendri formaadis.

Kuigi andmeleke jõudis laiema avalikkuseni alles eelmise nädala neljapäeval on häkkerite Twitteri-konto kaudu lekitatud materjale avaldatud juba 2017. aasta suvest saadik. Twitteri-kontol on 16 000 jälgijat ning sellega seostatav organisatsioon registreeritud Hamburgi linnas.

Saksamaa föderaalne küberkaitseamet BSI teatas varem, et häkkeritel pole õnnestunud tungida Saksamaa valitsuse sisevõrku.

Saksa valitsuse kõneisik lükkas varem meedias levinud väited tagasi ja rõhutas, et liidukantsler Angela Merkeli andmeid ega valitsuse salastatud andmeid pole häkkeritel õnnestunud kätte saada. Kõneisiku kinnitusel suhtub Berliin andmelekkesse väga tõsiselt.

ARD edastas reedel, et esialgse ülevaate kohaselt pole siiski avaldatud mingeid materjale, mis paljastaksid mõne poliitiku kohta midagi inkrimineerivat.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: