Uku Toom | Ülejooksikute võimalused ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Uku Toom
Uku Toom Autor/allikas: Ülo Josing

Pärast nädalavahetust on erakonnad mõne erandiga oma valimisnimekirjad kinnitanud. Uku Toom hindab, kui mõttekaks võiksid oma käitumist tulevikus hinnata need praegused või endised parlamendisaadikud, kes otsustasid valimiste vahelisel ajal parteid vahetada.

Kui ma midagi kahe silma vahele pole jätnud, siis on valimisnimekirjades 13 isikut, kel on riigikogu kogemus ja kes eelmine kord mõne teise erakonna nimekirjas kandideerisid. Seejuures on kõige enam lahkujaid, lausa kuus, Isamaa ridadest. Vabaerakond kaotas kaks, Reformierakond ja sotsid kaks ning Keskerakond ühe väärika kandidaadi.

Liikumise suund oli järgmine - viis kandidaati läks Keskerakonda, kaks Reformierakonda ja kaks Vabaerakonda. Üks liikus EKRE-sse, üks Eesti 200-sse, üks sotside juurde ja üks Elurikkuse erakonda.

Kes siis esimesel pilgul kõige enam võitis ja võib loota riigikokku pääsemist?

Erakondade toetusreitingute valguses ei saa ilmselt eriti kõrgelt hinnata ei Artur Talviku edulootusi Elurikkuse erakonnas ega ka Tiina Kangro ja Juku-Kalle Raidi võimalusi Vabaerakonnas. Kohta valimisnimekirjas pole isegi mõtet vaadata.

Seevastu Peeter Ernits EKRE esinumbrina Tartu- ja Jõgevamaal, Margus Tsahkna veel teadmata, aga kindlasti kõrgel kohal Eesti 200-s ning Marko Mihkelson Reformierakonna teise numbrina Harju- ja Raplamaal oleksid kõik ilmselt väga pettunud, kui nad järgmisse riigikokku ei pääseks.

Keerulisem on näiteks Monika Haukanõmme saatus, kellel on küllalt kõrge seitsmes positsioon sotside üldnimekirjas, kuid siin tuleb arvestada sotside nimekirja omapära. Nende piirkondade esinumbrid on reeglina üldnimekirja lõpus, nii et tinglikult me võiksime Haukanõmme kohe üheksa kohta tahapoole tõsta. Ja see ei näe enam üldse nii ilus välja.

Annely Akermann oli eelmine kord Pärnumaal nimekirja teine IRL-s ja parlamenti ei pääsenud, nüüd on ta teine Reformierakonna nimekirjas ja loodab, et läheb paremini.

Ja lõpuks Keskerakonda tulijad. Andra Veidemann on Nõmmel ja Mustamäel Taavi Aasa järel teisel positsioonil. Aivar Riisalu on Harju- ja Raplamaa number viis, aga häältesaagiga võib ka ettepoole liikuda. Seal sõltub kõik sellest, kui suure häältesaagi kogub Jüri Ratas.

Jaan Õunapuu on, nagu ikka, Jõgeva- ja Tartumaal. Eelmine kord sotsina oli ta esinumber, aga Tanel Talve läks temast mööda. Nüüd on ta juba alguses number kolm.

Ning endised reformierakondlased Andrei Korobeinik ja Imre Sooäär. Esimene on number kolm Põhja-Tallinnas, teine number neli Kesklinnas ja Lasnamäel. Eelmine kord saadi seal vastavalt kolm ja viis kvooti. Nii et peaks sobima küll.

Aga küsimus on, kas nad nendele kohtadele pidama jäävad. Kas kohalikud linnaametnikud neist mööda ei lähe. Häälte hulk, mida Raimond Kaljulaidi ja Mihhail Kõlvarti selja taga jaotatakse, pole kindlasti väga suur. Ja ei ole kindel, kuivõrd Keskerakonna Tallinna valijad endistele reformierakondlastele hääli jagavad. Kõige halvemal juhul võib juhtuda, et nad ei kogu täis vajalikku viite protsenti kvoodist. Tuletan meelde, eelmine kord sai Taavi Aas Savisaare varjus Lasnamäe ringkonnas 155 häält. Nii et äkki oleks näiteks Korobeinikul olnud mõistlik minna hoopis Pärnumaale Kadri Simsonit toetama.

Reformierakonnast Keskerakonna nimekirja siirdunud Imre Sooääre valimisplakat Autor: Siim Lõvi/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: