Moskva nimetas USA uut raketitõrjestrateegiat vastasseisu otsivaks

Kreml ja Punane väljak Moskvas.
Kreml ja Punane väljak Moskvas. Autor/allikas: TASS/Scanpix

USA uus raketitõrjestrateegia on oma olemuselt vastasseisu otsiv ja paljastab Washingtoni soovi saavutada vaieldamatu globaalne sõjaline üleolek, teatas Vene välisministeerium reedel.

"Selle dokumendi [2019 Missile Defense Review] sisu ei saa olla muud kui kõige tõsisema mure allikas," teatas Vene välisametkond oma veebilehele riputatud kommentaaris.

Moskva hinnangul on see dokument varjamatult vastasseisu otsiv ja näitab lisaks Washingtoni soovile saavutada vaieldamatu sõjaline üleolek ka selle "tahet viia oma huvide kaitseks karistamatult läbi sõjalisi operatsioone igas maailma punktis".

Uus strateegia "kinnitab Washingtoni muutumatut kurssi globaalse raketitõrjesüsteemi, mida ta plaanib uute tehnoloogiliste ja rahaliste ressurssidega veelgi tugevdada, destabiliseeriva võime hoogustamise poole", teatas Vene välisministeerium.

Samal ajal on "ameeriklased kategooriliselt tagasi lükanud iga võimaluse, isegi puhtalt teoreetilise, et nende raketitõrjetegevusele võiksid kehtida mingid piirangud, ja kuulutanud oma otsustavust säilitada selles vallas vabad käed", lisas ministeerium.

Ühendriikide president Donald Trump ütles neljapäeval riigi uut raketitõrjestrateegiat tutvustades, et valitsuse eesmärk on panna USA raketitõrjesüsteem kaitsma elanikkonda igat tüüpi rakettide eest olenemata sellest, kust neid teele saadetakse

"Me peame suutma jälitada ja hävitada iga raketi, igal ajal, igas kohas ja hoolimata sellest, kust neid teele saadeti," sõnas Trump.

Ta rõhutas, et USA raketitõrjesüsteem peab olema valmis tegutsema nii ettekavatsetud rünnaku kui ka eksituse tõttu teele saadetud raketi korral.

"Jutt käib meie võitlusest vaenulikult meelestatud riikide vastu, samuti ka juhtumite kohta, kui keegi teeb vea," seletas ta.

Trump andis 2017. aastal käsu analüüsida USA raketitõrjetehnoloogiat ja seda, kuidas kohandada seda muutuvate ohtudega.

Raketitõrjeagentuur (MDA) juhtis USA kaitseministeeriumi juurde akrediteeritud ajakirjanikele välja jagatud kokkuvõttes tähelepanu mitmele murekohale. Esikohal on Hiina ja Venemaa tegevus ülehelikiirusel rakettide väljatöötamiseks.

Tegemist on rakettidega, mis lendavad mitu korda helist kiiremini ega järgi ballistilist kaart, vaid võivad suunda muuta, mistõttu on neid raskem tabada.

Pentagon uurib võimalusi suurendada ülehelikiirusel rakettide jälitamise võimet peamiselt juba kosmosesse viidud sensoreid kasutades.

MDA teatel on kavas uurida ka kosmosepõhiste püüdursüsteemide teostatavust. See tähendaks orbiidil viibiva kosmoseseadme varustamist rakettidega, mis hävitaksid väljatulistatud lõhkepea ajal, mil see on kosmoses.

Teine suund, mille kallal MDA töötab, on ballistilise raketi rivist välja viimine kohe pärast selle väljatulistamist raketi stardifaasis.

Olemasolev raketitehnoloogia keskendub lõhkepeade tabamisele lennu ajal.

MDA tegeleb ka laseritehnoloogia arendamisega ballistiliste rakettide hävitamiseks.

Toimetaja: Indrek Kuus

Allikas: Interfax-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: