Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Galerii ja video: Tallinna jõudis USA moodne õhutõrjesüsteem Patriot

{{1519383960000 | amCalendar}}

USA 10. maaväe õhu- ja raketitõrje väejuhatuse kaitseväelased tutvustasid reedel Tallinnas Eesti kaitseväe ja kaitseministeeriumi juhtkonnale siia õppusele saabunud kaugmaa õhutõrje raketisüsteemi Patriot tuleseadet.

Patrioti tuleseadmega tutvusid Tallinnas kaitseväe juhataja kindral Riho Terras, peastaabi ülem kindralmajor Martin Herem, kaitseminister Jüri Luik ja USA suursaadik Eestis James Melville, neljapäeval tutvustati raketiseadet Ämaris Eesti õhuväelastele.

Eestisse saabunud Patriot süsteemi tuleseade kuulub Euroopas asuva USA maaväe 10. maaväe õhu- ja raketitõrje väejuhatuse alluvusse ning on osa Ameerika Ühendriikide Euroopas paikneva maaväe õhu- ja raketitõrje süsteemist.

Seade toodi Eestisse koostööharjutuseks Eesti õhuväega. Harjutuse käigus ühendati Patrioti tuleseade nii Eesti õhuväe seire- ja juhtimissüsteemidesse kui ka laiemasse kogu NATO-t hõlmavasse NATO integreeritud õhu- ja raketikaitse süsteemi.

Patriot relvasüsteemi meeskondadega on Eesti õhuvägi harjutanud koostööd ka varaem ning sellel nädalal peetud ühisharjutuse laadseid õppuseid on planeeritud ka edaspidiseks.

Patriot tuleseade osaleb laupäeval ka vabariigi aastapäeva paraadil ning pärast paraadi saab sellega näitusel tutvuda. Paraadil osalev süsteem on relvastamata.

Mobiilne kesk- ja kaugmaa õhu- ja raketitõrje süsteem MIM 104 Patriot on üks moodsamaid maailmas. Sõltuvalt kasutatava raketi tüübist võib Patrioti tegevuskaugus ulatuda kuni 160 km ja tegevuskõrgus kuni 25 km. Süsteem on näidanud ennast heast küljest nii taktikaliste ballistiliste rakettide kui ka droonide vastases võitluses.

Suvel osaleb 10. maaväe õhu- ja raketitõrje väejuhatus Balti regioonis USA korraldatavatel õppustel Sabre Strike.

"Sabre Strike on USA tähtsaim õppus Euroopas juunikuus. Me osaleme kindlasti koos oma liitlaste ja partneritega kõikjalt Euroopast. Sel nädalavahetusel osaleb relvasüsteem
Eesti 100. sünnipäeva üritustel. Homme, laupäeval on see paraadil koos meie sõduritega," rääkis 10. maaväe õhu- ja raketikaitse väejuhatuse ülem kolonel David E. Shank "Aktuaalsele kaamerale."

Luik: raketisüsteemi Patrioti Eestisse toomine on sümboolne samm

Kaitseminister Jüri Luige sõnul on kaugmaa õhutõrje raketisüsteemi Patriot Eestisse toomine sümboolne samm liitlaste poolt, samas arutasid USA õhu- ja raketitõrje väejuhatuse ohvitserid Eesti õhuväelastega ühiste õppuste läbiviimist.

"Liitlased on koos meiega ja mis oleks selle sümboliseerimiseks parem, kui tuua siia üks mõjukas õhukaitsesüsteem demonstreerimiseks," ütles Luik BNS-ile.

"Aga küsimus ei ole ainult paraadis. Need ohvitserid, kes on Patrioti süsteemiga kaasas, on pidanud arutelusid ka meie õhuväega. Küsimus on loomulikult selles, kuidas osaleda tulevikus õppustel," lisas kaitseminister.

Raketisüsteem jääb Eestisse 25. veebruarini.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: