Trump: USA panustab täielikult NATO-sse, liikmed peavad rohkem maksma

{{1547746860000 | amCalendar}}
Donald Trump Pentagonis kõnet pidamas.
Donald Trump Pentagonis kõnet pidamas. Autor/allikas: AP/Scanpix

USA president Donald Trump kinnitas neljapäeval, et Ühendriigid panustavad täielikult NATO-sse, kuid kordas oma nõudmist, et alliansi liikmed peavad oma julgeoleku eest rohkem maksma.

"Me oleme NATO-ga 100-protsendiliselt, kuid nagu ma riikidele ütlesin, teil tuleb pingutada ja teil tuleb maksta," ütles Trump Pentagonis peetud kõnes.

Tema kommentaarid järgnesid ajalehe New York Times uudisele, et president on rääkinud soovist tuua USA alliansist välja.

Trump on nahutanud sageli 29-liikmelise alliansi teisi liikmeid ebapiisavate kaitsekulutuste eest. Enne ametisse astumist nimetas ta NATO-t iganenuks ja pärast eelmise suve tippkohtumist seadis kahtluse alla alliansi värskeima liikme Montenegro kaitsmise kohustuse täitmise.

Neljapäeval kordas Trump seisukohta, et teised liikmesriigid on aastaid USA julgeolekuvihmavarju ära kasutanud ja tema ülesanne on sellele lõpp teha.

"Me ei saa lubada, et teised meid selja taga lolliks nimetavad," ütles ta, väites, et seda on tehtud juba aastaid.

President esines neljapäeval Pentagonis, kus arutati USA raketitõrjevõime tõhustamist Venemaast ja Hiinast lähtuva ohu suurenedes.

Trump kuulutas, et laiendatud USA raketitõrjel ei ole maailmas võrdset.

Trump: USA raketitõrjesüsteem peab kaitsma ameeriklasi

USA administratsioon teeb tööd selleks, et raketitõrjesüsteem suudaks kaitsta elanikkonda igat tüüpi rakettide eest olenemata sellest, kust neid teele saadetakse, ütles Trump.

"Me peame suutma jälitada ja hävitada iga raketi, igal ajal, igas kohas ja hoolimata sellest, kust neid teele saadeti," sõnas Trump.

Ta rõhutas, et USA raketitõrjesüsteem peab olema valmis tegutsema nii ettekavatsetud rünnaku kui ka eksituse tõttu teele saadetud raketi korral.

"Jutt käib meie võitlusest vaenulikult meelestatud riikide vastu, samuti ka juhtumite kohta, kui keegi teeb vea," seletas ta.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: