Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Trumpi eelarvekava suurendab järsult puudujääki

USA president Donald Trump saadab kongressi 4,4 triljoni dollari suuruse eelarvekava, mis kulude suurendamise ja maksukärbete tõttu suurendab järsult puudujääki.

Trumpi plaan näeb järgmise aasta defitsiidiks ette 984 miljardit dollarit, kuid läinudnädalast eelarvekokkulepet ja 90 miljardi suurust katastroofiabi silmas pidades on tõenäolisem number 1,2 triljonit.

Seda on üle kahe korra enam, kui administratsioon mullu lubas.

Kasvav defitsiit peegeldab suuresti mulluse maksureformi mõju. Järgmise kümne aastaga langeb maksutulu eelarveprognoosi kohaselt 3,7 triljoni dollari võrra.

Pentagonile taotleb Trump järgmiseks aastaks rekordilised 686 miljardit dollarit ehk 13 protsenti rohkem mullu mais pakutust.

2019. eelarve näeb ette suuri kulutusi ka müüri ehitamiseks piirile Mehhikoga ja võitluseks nn opiaatide epideemiaga.

Valge Maja eelarve-eelnõu näeb ette suuri kärpeid välisministeeriumis

Valge Maja eelarve-eelnõu näeb ette suuri kärpeid välisministeeriumi abiprogrammis ja diplomaatias, kuigi kongress on keeldunud sellist ideed toetamast.

USA valitsus esitas esmaspäeval oma eelnõu 2019. aasta rahandusaastaks. Ettepanek on suuresti sümboolne, sest kongress teeb juba tööd 2018. ja 2019. rahandusaasta ühiseelnõu kallal.

Välisministeeriumi ja riikliku abiorganisatsiooni USAID eelarvereal küsis välisminister Rex Tillerson 2019. rahandusaastaks 37,8 miljardit dollarit. See on pisut rohkem 37,6 miljardist, mida ta küsis 2018. rahandusaastaks.

USA eelmise valitsuse viimasel ehk 2017. rahandusaastal kulutas välisministeerium 55,6 miljardit dollarit. Kui kongress kiidab Tillersoni taotluse heaks, siis väheneb välisministeeriumi eelarve 30 protsenti.

Kongresmenid mõlemast erakonnast arvavad, et selline kärbe on Ühendriikidele ohtlik, sest USA diplomaadid on seotud mitme rahvusvahelise kriisi lahendamisega. USA president Donald Trump tahab seda hirmu maandada kaitseministeeriumi eelarve suurendamisega.

Pentagoni eelarve-eelnõu näeb ette kaitsekulutuste järsku tõusu

USA kaitseministeerium esitas esmaspäeval 2019. rahandusaasta eelarve-eelnõu, mis näeb ette kaitsekulutuste suurendamist rohkem kui 10 protsenti.

686 miljardi dollari suurune kulutuste plaan koostati Pentagoni uue riikliku kaitsestrateegia kontekstis ja on teravas kontrastis välisministeeriumi eelarvekavaga, milles nähakse ette kulutuste järsku kärpimist välisabile ja diplomaatiale. Pentagoni 2018. rahandusaasta kaitse-eelarve on 612 miljardit dollarit.

Kaitseminister James Mattis on hoiatanud uue suurriikide konkurentsi eest Venemaa ja Hiinaga ning soovib suurendada relvajõudude isikkoosseisu, võtta kasutusele uued laevad ja relvad ning parandada valmisolekut, samal ajal kui tegutsetakse Euroopas, Lähis-Idas ja Aasias.

Pentagoni kontrolör David Norquist ütles ajakirjanikele, et kuigi USA kaitse-eelarve on suurem kui kaheksal järgmisel riigil kokku, seab 2019. aasta eelarvetaotlus Pentagoni kulutused lihtsalt tagasi õigetele rööbastele, kus need oleksid olnud, kui president Barack Obama administratsioon poleks kehtestanud karme kulutuste lagesid.

President Donald Trumpi administratsiooni eelarvekava näeb ette relvajõudude isikkoosseisu suurendamise 25 900 sõjaväelase võrra, samuti suured investeeringud sõjalaevadesse, lennukitesse, maismaal baseeruvatesse süsteemidesse ja raketitõrjesse.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: