Vähiliidu kampaania rõhutab vähi varajase avastamise tähtsust

Ülemaailmsel vähivastase võitluse päeval alustas Eesti vähiliit kampaaniat, millega rõhutab vähi varajase avastamise tähtsust. Liit kritiseerib riiki, et Eestil pole riiklikku vähistrateegiat.

Merike Värikul avastati teise staadiumi vähk 2010. aastal. Pärast mitmeid lõikusi ja keemiaravi sai ta haigusest jagu ning otsustas hakata teisi sama haigusega võitlevaid inimesi aitama, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Temast sai kõrgharitud meditsiiniõde ja Põhja-Eesti regionaalhaigla teabetoa nõustaja. Oma patsiente nõustades on Merikesel tekkinud unistus, et Eestis algaks rinnavähi sõeluuring 40-aastaselt, sest nii suudetaks päästa noorte naiste elusid ja väiksed lapsed ei jääks emata.

"Paljudes arenenud riikides algab rinnavähi sõeluuring 40-aastastel naistel, meil algab 50-aastaselt," tõdes ta.

Pärastlõunal süüdati Tallinnas Vabaduse väljakul küünlad meie hulgast lahkunud vähihaigete mälestuseks ja haigusega võitlejate toetuseks. Eesti vähiliit tuletab meelde, et varakult avastatud vähk aitab tunduvalt vähendada vähisurmade arvu. Sõeluuringud on üks selle meede.

Vähiliidu nõukogu esimees onkoloog Vahur Valvere nõustub, et sõeluuringutesse võiks olla kaasatud rohkem vanusegruppe. Samuti võiks paraneda teadlikkus.

"Tegelikult me saame rahul olla sellega, et sõeluuringus osalejate protsent on hakanud tõusma. Kui me aastaid tagasi alustasime, oli see päris madal, aga kui me võrdleme näiteks rinna- ja emakakaela sõeluuringus osalejate protsenti Põhjamaadega, siis meil on väga pikk tee veel minna," lausus Valvere.

Vähiliit tahab tähelepanu juhtida ka sellele, et Eestil puudub alates 2015. aastast riiklik vähistrateegia.

Sotsiaalministeeriumi terviseala asekantsleri Maris Jesse sõnul on Eestis otsustatud koondada kogu tervise valdkond ühte, rahvastikutervise arengukavasse ja selles on vähistrateegia eraldi tähelepanu all.

"Julgen öelda, et isegi suurema tähelepanu all kui mõned teised terviseprobleemid. Me vähiliiduga oleme sellest läbi aastate rääkinud, et eraldi vähistrateegia ei ole meie teha või mitte teha, aga kõige olulisem on, et me teeksime neid tegevusi, mis on tõenduspõhised ja mis viivad vähi tekke vähenemiseni kui ka ravi tulemuste paranemiseni," lausus Jesse.

Vabaduse väljakul süüdatud küünlad moodustasid vähiliidu kampaania "Terve Eestiga vähi vastu" logo. Lisaks Tallinnale süüdati lootuse küünlad Kuressaares, Viljandis, Türil ja Pärnus. Vähiliidu hinnangul tuleb tõsta inimeste teadlikkust, võimendades sõnumit, et vähki saab ennetada või varakult avastada.

Varakult avastamine aitab omakorda tunduvalt vähendada vähisurmade arvu. Eestis on vähk surmapõhjusena vereringeelundite haiguste järel teisel kohal.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: