Inimõiguslased: Apple ja Google toetavad saudi naisi rõhuvat nutirakendust

Saudi Araabia naised.
Saudi Araabia naised. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Inimõigusorganisatsioonid kritiseerivad teravalt USA suurfirmasid Apple ja Google, kes pakuvad oma platvormi Saudi Araabia nutirakendusele, mille abil saavad sealsed mehed oma abikaasade ja teiste naissoost pereliikmete liikumist jälgida ning kontrollida.

Absher on Saudi Araabia siseministeeriumi haldusalas välja töötatud nutirakendus, mis võimaldab meestel oma naissoost pereliikmete tegemisi monitoorida. Saudi Araabia seaduste kohaselt peab igal naisel olema meessoost juriidiline eestkostja, kellel on õigus naise liikumisvabadust piirata, näiteks keelata tal minemast teatavatele maanteedele või lennuväljadele. Nimetatud nutirakendus saadab mehele ka automaatseid teateid, kui naine peaks proovima riigist lahkuda, vahendavad Business Insider ja NPR. Pikemalt kirjutas nimetatud rakendusest väljaanne Insider.

Nutirakendust Absher saab alla laadida Google Play ja iTunesi keskkondades ning praeguseks on seda teinud rohkem kui miljon kasutajat.

Nüüd nõuavad Amnesty International, Human Rights Watch ja mitmed teised organisatsioonid ning aktivistid, et USA firmad sellisele rakendusele platvormi pakkumise lõpetaksid. Apple ja Google pole aga meediapäringutele veel vastanud.

Kuigi rakendusel on ka positiivseid külgi, näiteks võimalused lihtsamalt parkimistrahve maksta, leiavad inimõiguslased, et selle naiste liikumist kitsendavad funktsioonid aitavad märkimisväärselt kaasa olukorrale, kus Saudi Araabia naistel ei ole võimalik võimudepoolse või perekondliku tagakiusamise eest riigist põgeneda.

"On ilmselge tragöödia, kui maailma tehnoloogiliselt progressiivsemad platvormid nagu Apple ja Google lihtsustavad kõige arhailisemat misogüüniat," nentis Saudi Araabia võimude kriitik Yasmine Mohammed kommentaariks.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: