Steinmeieri sõbralik õnnitluskiri Iraanile pälvis laialdast kriitikat

Steinmeier ja Rouhani 2016. aastal Teheranis.
Steinmeier ja Rouhani 2016. aastal Teheranis. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Saksamaa president Frank-Walter Steinmeier sai kriitika osaliseks seoses õnnitluskirjaga, mille ta saatis islamirevolutsiooni 40. aastapäeva puhul Iraani presidendile Hassan Rouhanile.

Kunagine sotsiaaldemokraatide juht ja endine välisminister Steinmeier märkis kirjas, et õnnitleb nii enda kui ka oma kaasmaalaste poolt riikliku tähtpäeva puhul. Lisaks kiitis Saksa president häid kahepoolseid suhteid ja lubas hoida intensiivset dialoogi. Samuti kinnitas Steinmeier, et Saksamaa teeb kõike endast oleneva Iraani tuumaleppe säilitamiseks, kirjutas Bild.

Ainus kriitikana tõlgendatavaks märkuseks kirjas oli lause, milles Steinmeier innustas Iraani juhte kuulama oma riigis ka kriitilisi hääli.

Ajaleht märgib, et samas polnud kirjas sõnagagi viidatud sellele, et Iraan on toetanud terrorismi lisaks Lähis-Idale ka Euroopas ja et Teheran rahastab miljarditega terrorirühmitusi nagu Hezbollah ja Hamas. Tähelepanuta on jäänud ka massilised hukkamised ja piinamised; naiste, vähemuste ja opositsiooni tagakiusamine; ähvardused hävitada Iisrael ning holokausti eitamine ning sõbralik soovitus "kuulata kriitilisi hääli" kõlab absurdselt olukorras, kuid Iraani piinamisrohketes vanglates on tuhandeid poliitvange. Õnnitluskirja peavad kriitikuks kohatuks ainuüksi juba seetõttu, et eelpool mainitud inimõigusrikkumistega silma paistnud režiim sai Iraanis alguse just 40 aasta taguse islamirevolutsiooniga.

Inimõigusorganisatsiooni Human Rights Watch Saksa haru juht Wenzel Michalski pidas Steinmeieri õnnitluskirja šokeerivaks. "Hoolimata mõistmisest, et koostööd tuleb teha igasugustel tasanditel, siis see on juba samm liiga kaugele."

Michalski sõnul on islamirevolutsiooni tähtpäev, mis sümboliseerib suurt ebaõiglust, mis on saanud osaks paljudele inimestele - naistele, usuvähemustele ja opositsioonile. "Kogu inimõiguste spekter on selle režiimi poolt maha tallatud," rõhutas ta.

"Iraan sooritab Süürias metsikusi ning surub maha oma elanikkonda. Isegi kui sellised õnnitlused on osa diplomaatilisest praktikast, millest tuleb kinni pidada, peaks seal vähemalt mingit kriitikat edastama," jätkas Michalski.

Steinmeieri kirjast on šokeeritud ka eksiilis elav Iraani inimõiguslane Mina Ahadi. "See on halb seis, kui demokraatliku riigi nagu Saksamaa president õnnitlev režiimi, mis surub maha naisi ja on tapnud nii palju inimesi."

"Inimesed Iraanis märkavad selliseid sõnumeid väga selgelt ning nad ei hinda neid," rõhutas Ahadi. "See "dialoog", millest Steinmeier räägib, on eksisteerinud 40 aastat, kuid mida on sellega saavutatud? Mida tahaks Steinmeier öelda jaanuaris hukatud noore geimehe sugulastele? Või inimestele, keda kiusatakse taga seepärast, et neil on olnud julgust režiimi vastu protestida?"

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: