Räpina aianduskooli robot külvab seemet, kastab ja rohib

Foto: ERR

Robot, mis külvab seemet, kastab ja rohib ei ole enam utoopia, vaid kaasaegse aiapidamise reaalsus. Selleks, et peale kasvav aednike põlvkond käiks muutustega kaasas võeti selline seade kasutusse ka Räpina aianduskoolis.

Eestis ainulaadne seadeldis Farmbot on kaasaegse aianduse tulevik ehk teisisõnu robot, mis külvab seemneid, mõõdab mulla niiskust, kastab, rohib ja teeb muudki. Aedniku vaevaks jääb üksnes kogu töö juhtimine läbi arvuti, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Praegusel juhul on õpilastel arusaam, et aiandus on selline tuim, füüsiline ja raske õues töötamine. Nüüd, kui tuua see robot mängu, siis see tekitab põnevust, hasarti ja annab tiivad õpilasele mõtlemaks, kuidas teha seda tööd lihtsamaks ja kergemaks," selgitas Räpina aianduskooli aianduse juhtõpetaja Anu Käär.

Kasvuhoones katsetatakse, kas ja kuidas on vertikaalaiandus võimalik ja mis võimalusi see kogukondadele loob.

"Vertikaal tähendab seda, et kui tavakasvuhoones ühel tasapinnal tehakse seda, siis siin vähemalt kolmel tasapinnal. Aga siin koorub nüüd välja järjest, et mida need taimed siis tegelikult vajavad," rääkis Räpina aianduskooli õppemajandi juht Urmas Roht.

Räpinas öeldakse kui ühest suust - aiandus liigub juba praegu täiskäigul automatiseerituse suunas, mis tähendab, et kaasaegse hariduse pakkumiseks tuleb koolidel muutustega kaasa minna.

"See ongi see, et anda õpilastele julgust, et kui tuleb uus asi, siis mitte ära ehmuda ja tõsta käed üles ja öelda, et mina ei saa hakkama sellega, vaid just kuidas sellele uuele veel uut juurde ise mõelda, ise rakendada," ütles Käär.

"Me oleme, ma arvan, tänaseks teinud väga suure, innovaatilise hüppe aednike koolitamisel. Minu unistus on näiteks see, et meie aianduse lõpetanu võib minna minu pärast Singapuri või Ameerikasse hooldama selliseid nutiaedu ja ta saab sellega hakkama," rääkis Roht.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: