USA kaalub Prantsuse digimaksu WTO-s vaidlustamist

Google.
Google. Autor/allikas: Arnd Wiegmann/Reuters/Scanpix

USA mõtleb vaidlustada Prantsusmaa ja teiste Euroopa Liidu riikide digihiidude maksustamise plaani Maailma Kaubandusorganisatsioonis (WTO), ütles kõrge USA kaubandusametnik teisipäeval.

"Leiame, et digiteenuste maksu teoreetiline alus on halvasti läbimõeldud ja väga diskrimineerib USA-s registreeritud rahvusvahelisi firmasid," ütles rahandusministeeriumi ametnik ja USA saadik globaalsetel maksukõnelustel Chip Harter.

"Meie valitsuse erinevad osakonnad arutavad, kas see diskrimineeriv mõju annab meile kaubanduslepete ja WTO lepete alusel õiguse," lisas Harter enne kaks päeva vältavaid Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsiooni (OECD) kõnelusi.

OECD arutab tehnoloogia- ja digihiidude maksustamiseks ülemaailmse kokkuleppe loomist, et firmad ei saaks deklareerida oma tulu madalate maksudega riikides ning seeläbi jätta maksutulust ilma riigid, kus nad tegutsevad.

Kokkulepet oodatakse kõige varem järgmisel aastal, mistõttu on Prantsusmaa, Ühendkuningriik, Hispaania, Austria ja Itaalia loomas juba sel aastal enda versiooni niinimetatud digiteenuste maksust.

Möödunud nädalal tuli Prantsusmaa välja seaduseelnõuga, mis kehtestaks 3-protsendise maksu rohkem kui 750 miljoni eurose ülemaailmse aastakäibega digifirmadele.

Prantsusmaa seadus rakenduks tagantjärgi 1. jaanuarist 2019, samas kui Ühendkuningriigi ja teiste riikide meetmed ei pruugi jõustuda enne järgmist aastat.

"Mõistame, et üle maailma on poliitiline surve maksustada rohkem erinevaid rahvusvahelisi firmasid ja me oleme tegelikult nõustunud, et see on kohane," ütles Harter.

"Kuid arvan, et seda tuleb teha laiemapõhjaliselt, mitte keskendudes ainult ühele tööstusele," lisas ta.

Euroopa Liit jätkab digimajanduse maksustamise arutelu

Euroopa Liidu rahandusministrid ei jõudnud teisipäeval digimajanduse maksustamise osas üksmeelele ning jätkavad arutelu järgmisel kohtumisel.

Ettepanekut mitte toetanud liikmesriikide jaoks on kaalul põhimõttelist laadi muudatused väärtuse loomise sisust ja kohast, mis tuleks esmalt läbi arutada ja kokku leppida eelkõige Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsiooni (OECD) koostöö raames, teatas rahandusministeerium.

Rahandusminister Toomas Tõniste ütles pressiteate vahendusel, et ka Eesti soovib ära oodata OECD töö tulemuse, et digimajanduse maksustamise kokkulepe oleks võimalikult laiapõhjaline ja õiglane. "Täna arutatud vahelahendus, millega maksustataks üksnes digitaalne reklaam, selle eesmärgi saavutamisele kaasa poleks aidanud," lisas ta. 

Mitu riiki oli huvitatud ka sellest, et arutada Prantsusmaa ja Saksamaa ühist ettepanekut kehtestada minimaalne maksumäär. See on samuti üks OECD-s arutatavatest alternatiividest.

Rahandusministrid arutasid ka aktsiisi üldkorra ja alkoholiaktsiisi struktuuri direktiive. Mitu küsimust jäi lahtiseks ja arutelu jätkub järgmistel kohtumistel.

Ministrid kiitsid heaks maksualast koostööd mitte tegevate kolmandate jurisdiktsioonide Euroopa Liidu loetelu. 

Eurorühmas arutasid ministrid kõigepealt kinnisvaraturu arenguid. Teine olulisem teema oli Kreeka seniste jõupingutuste hindamine, mis võimaldaks välja maksta läinud aastal kokku lepitud võlaleevenduse vahendid. Kreeka on küll suurema osa tingimustest täitnud, ent väljamakse otsustamine lükkus aprilli.

Laiendatud koosseisus jätkasid rahandusministrid arutelusid euroalale eelarveinstrumendi loomise üle.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: