Prantsusmaa kehtestab jaanuarist IT-firmadele digimaksu

{{1545053040000 | amCalendar}}
Prantsuse majandus- ja rahandusminister Bruno Le Maire.
Prantsuse majandus- ja rahandusminister Bruno Le Maire. Autor/allikas: SIPA/Scanpix

Prantsusmaa kehtestab 1. jaanuarist maksu suurtele interneti- ja tehnoloogiafirmadele, teatas rahandusminister Bruno Le Maire esmaspäeval.

Prantsusmaa on ärgitanud Euroopa Liitu kehtestama niinimetatud GAFA-maksu ja lubanud ka varem maksu ise kehtestada, kui liikmesriigid selle osas leppeni ei jõua. GAFA viitab tehnoloogiahiidudele Google, Apple, Facebook ja Amazon.

Rahandusministri sõnul oodatakse, et 2019. aastal laekub tänu GAFA-maksule riigile 500 miljoni euro väärtuses maksutulu. 

USA tehnoloogiahiiud maksava Euroopas vähe makse ja see on mitme liikmesriigi valijate seas pahameelt tekitanud. Samas on liikmesriigid erimeelsustel probleemi lahendamise osas ja üleeuroopaline maks vajaks liikmesriikide ühehäälset toetust.

Iirimaa, kus asub mitme Ühendriikide tehnoloogiahiiu Euroopa peakontor, juhib mitme riigi rühma, mis leiab, et maks tooks kahju ka Euroopa firmadele ja vihastaks Washingtoni. 

Prantsusmaa ja Saksamaa jõudsid sel kuul kokkuleppele digimaksu kehtestamiseks Euroopa Liidus 2021. aastal, juhul kui Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsioon (OECD) ei jõua selleks ajaks globaalse lahenduseni. OECD-l on töös ettepanek, millega loodaks rahvusvaheline standard tehnoloogiafirmade maksustamiseks.

Valitsustel üle maailma on raskusi USA IT-firmade maksustamisega, kuivõrd need on oma sektorites turul liidripositsioonil, kuid registreerivad käibe ja kasumi madala maksumääraga riikides, vältides seeläbi kohustusi teistes riikides.

Prantsusmaa otsus kehtestada maks 1. jaanuarist võib osalt olla kantud ka murest eelarve üle, eriti pärast seda kui president Emmanuel Macron teatas kollavestide meeleavaldajate rahustamiseks eelarvepuudujääki suurendavatest meetmetest.

Lisaks Prantsusmaale on riikliku digimaksu plaanid ka mitmel teisel EL-i liikmesriigil, nende seas Ühendkuningriik, Hispaania ja Itaalia. Samuti plaanivad sellist maksu Singapur ja India.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: