USA võimud avastasid ülikoolidesse pääsu puudutava ulatusliku petuskeemi

Vahi alla võetud näitleja Felicity Huffman 12. märtsil Los Angelese kohtuhoones.
Vahi alla võetud näitleja Felicity Huffman 12. märtsil Los Angelese kohtuhoones. Autor/allikas: AFP/Scanpix

USA võimud teatasid teisipäeval, et on esitanud kriminaalsüüdistused vähemalt 50 inimesele seoses ulatusliku petuskeemiga, mis puudutas sisseastumiskatseid USA ülikoolidesse.

Skeemiga seotud varasemad juhtumid on pärit aastast 2011, vahendasid Axios ja BBC.

Prokurör Andrew Lelling nentis pressikonverentsil, et tegemist on justiitsministeeriumi juurdluste seas seni kõige mahukama petuskeemiga, mis puudutab kõrgkoolide sisseastumiskatseid.

Süüdistuste kohaselt andsid mõned süüdistatavad treeneritele ja ülikoolide ametnikele altkäemaksu näitamaks, et nende lapsed on ülikooli pääsenud sportlike saavutuste alusel. Teised aga andsid ülikoolide ametnikele altkäemaksu, et nende lastel oleks võimalik sisseastumiskatsetel spikerdada.

USA meedia teatel on skandaaliga seotud hulk tuntud inimesi, nende seas on süüdistuse saanud näiteks näitlejad Felicity Huffman ja Lori Laughlin ning mitmed mainekad ettevõtjad.

Föderaalse Juurdlusbüroo (FBI) teatel osales umbes 300 ametnikku FBI-st ja maksuametist operatsioonides, mille käigus oli eesmärgiks vahistada 46 süüdistavat. 38 neist on nüüdseks kinni peetud, seitse peavad võimudega läbirääkimisi, et end vahi alla anda, ning üht isikut otsitakse taga.

Vahistatute hulgas on 33 lapsevanemat, kes maksid võimude kinnitusel oma laste ülikoolidesse saamise nimel "tohutuid summasid". Altkäemaksudena üle antud summad jäävad vahemikku 200 000 dollarist 6,5 miljoni dollarini.

Prokurör Lelling märkis, et ükski ülikool kui selline kriminaalmenetluse sihtmärgiks ei ole. Küll on aga teada, et petuskeemi raames üritati saada prestiižikatesse ülikoolidesse nagu Yale, Stanford ja Georgetown.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: