Õhurääm, loodusturbeline, kändlus ja teised ehk lõppes keskkonnasõnaus

On see ilm nüüd pilves selgimistega või sõrenev?
On see ilm nüüd pilves selgimistega või sõrenev? Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Keskkonnaagentuuri üleskutsele pakkuda uusi keskkonnaalaseid väljendeid, et rikastada meie igapäevakeelt, vastas 55 keeleuuendajat. Emakeelepäeval tegi agentuur pakutud uudissõnadest- ja väljenditest kokkuvõtteid.

Keskkonnaamet kutsus inimesi üles nuputama uusi väljendeid nii tuntud ja lihtsamana näivatele kui pikematele ja keerulisematele väljenditele.

Näiteks väljendile "lageraie" pakkusid inimesed vasteteks sõnu "rage", "lagerala", "kändlõikus", "kändlus", "lagestus", "puupühe", "lõppraie" ja "istutusraie".

Õhusaaste tähistamiseks pakuti uute variantidena välja sõnu nagu "mudu", "rudu", "õõste", "hõrm", "sõhk" ja "õhurääm".

Huvitavaid mõttelende tekitas Eesti ilmaprognoosides kõige sagedamini kasutatav väljend "pilves selgimistega". Seda tähistati näiteks väljenditega "pilsel", "pilkpilvisus", "sõrenev" "pelles", "pauspilvine", "pilvselge", "suge" ja "ehkutav".

Ilmaprognoosi asendusena, milleks on muidu kasutatud maakeelset ilmaennustust, käidi värskete väljenditena välja "ilmustus", "ilmendus", "ilmik", "ilmaoode", "ilmaenne" ja "ilmasilm".

Pika ja lohiseva "ohtlike ilmanähtuste eest hoiatamine" asemel pakuti suupärasemate variantidena välja "hoire", "häilo", "ohtimine", "ohutama", "ilmasos", "ilmaohuteade" ja "plingutamine".

Kuues väljend, millele keskkonnaagentuur asendust otsis, oli "looduskaitse all olev". Pakuti "loodusturbeline", "loitud", "jäävik", "tabustatud", "hoiuhooldel", "loodusharuldane" ja "sülev".

Keskkonnaagentuur tänab kõiki ideega kaasa tulnud keeleärksaid inimesi.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: