Austraalia ja Türgi vahel puhkes äge tüli seoses Christchurchi veresaunaga

{{1553050980000 | amCalendar}}
Türgi president Recep Tayyip Erdogan Gallipoli lahingus hukkunud sõdurite haudu külastamas.
Türgi president Recep Tayyip Erdogan Gallipoli lahingus hukkunud sõdurite haudu külastamas. Autor/allikas: SCANPIX / AP

Austraalia peaminister Scott Morrison mõistis kolmapäeval hukka Türgi presidendi Recep Tayyip Erdogani "vastutustundetud ja äärmiselt solvavad" kommentaarid seoses Christchurchi veresaunaga, lubades kaaluda kõiki variante kahepoolsetes suhetes.

Erdogan iseloomustas kohalike valimiste kampaaniaüritusel massimõrva kui rünnakut islami ja Türgi vastu ning hoiatas moslemivastaseid austraallasi, et nad "saadetakse tagasi kirstudes", nagu nende vanaisad verisest Gallipoli lahingust Esimese maailmasõja ajal.

Gallipoli lahingus sai Türgi Osmani vägedega võideldes surma üle 8000 austraallase ning sellel on Austraalia ühismälus tähtis koht.

"Pean Türgi presidendi Erdogani märkusi äärmiselt solvavaks austraallastele ja äärmiselt vastutustundetuks selles väga tundlikus õhkkonnas," lausus Morrison, olles eelnevalt välja kutsunud Türgi suursaadiku, kelle esitatud vabandusi ei pidanud ta piisavaks.

"Ma ootan, ning palusin, et neid kommentaare selgitataks, et nad tagasi võetaks," märkis Morrison, kel seisavad lähinädalatel ees pingelised valimised.

Valitsusjuht kritiseeris Türgi riigitelevisioonis esitatud Austraalia seisukohtade väärtõlgendamist ja nõudis nende väidete ümberlükkamist. Ta nimetas tülgastavaks väiteid Austraalia ja Uus-Meremaa reaktsioonist valgete ülemvõimu pooldaja tapatööle.

Morrison kutsus Türki reisivaid austraallasi säilitama tervet mõistust ning hoiatas, et reisisoovitused Türgi osas vaadatakse üle.

"Ma ootan enne edasisi samme ära Türgi valitsuse reaktsiooni, kuid võin teile öelda, et kõik võimalused on laual," lisas Morrison.

Morrison süüdistas oma teravas sõnavõtus Erdogani moodsa Türgi riigi rajaja Mustafa Kemal Atatürki lubaduse reetmises.

Gallipoli lahinguväljal oleval memoriaalil on jäädvustatud Atatürki sõnad: "Johnnied ja Mehmetid ei erine millegi poolest .... olles kaotanud oma elu sellel maal, on nad saanud ka meie poegadeks."

Erdogani kommentaarid ja Christchurchi tulistaja julma video kasutamise valimiskampaanias oli juba varem hukka mõistnud Uus-Meremaa.

Asepeaminister Winston Peters protestis esmaspäeval, et tapatalgute säärane politiseerimine seab ohtu Uus-Meremaa inimeste tuleviku ja julgeoleku nii kodu- kui välismaal ning on täiesti ebaõiglane.

Peters teatas teisipäeval, et sõidab sel nädalal Ankara kutsel Türki, et osa võtta Islami Koostööorganisatsiooni erikohtumisest.

50 inimese elu nõudnud rünnakus kahele Christchurchi mošeele sai reedel haavata kolm Türgi kodanikku.

Austraaliast pärit 28-aastane paremäärmuslane voogedastas Facebookis suure osa veresaunast reaalajas ja avaldas oma Facebooki kontol ka manifesti, nimetades seda rünnakuks moslemitest sissetungijate vastu.

"See ei ole isoleeritud sündmus, see on midagi enam organiseeritut," lausus Erdogan Türgi lääneosas Canakkales peetud kampaaniaüritusel. "Nad panevad meid proovile sõnumiga, mis nad saadavad meile Uus-Meremaalt, siit 16 500 kilomeetri kauguselt," lisas ta.

Esmaspäevasel üritusel Türgi president videot ei näidanud.

Peters ütles, et on esitanud oma etteheited otse riigis visiidil olevaile Türgi asepresidendile Fuat Oktayle ja välisminister Mevlüt Cavusoglule.

Türgi ja Austraalia välisminister pidasid telefonivestluse

Türgi ametnike sõnul pidasid Türgi ja Austraalia välisminister Gallipoli lahingut puudutava diplomaatilise tüli taustal kolmapäeval telefonivestluse.

Välisministeeriumi ametnikud ei täpsustanud vestluse üksikasju, kuid vestlus peeti pärast seda, kui Austraaliat pahandas Türgi presidendi Recep Tayyip Erdogani sõnavõtt Gallipoli lahingu kohta.

Ankara: Erdogani märkused rebiti kontekstist välja

Türgi presidendi märkused pärast Uus-Meremaa mošeerünnakut rebiti kontekstist välja, ütles riigipea kõrge nõunik kolmapäeval pärast seda, kui Austraalia kutsus märkuste tõttu välja Türgi suursaadiku. 

"President Erdogani sõnad rebiti kahjuks kontekstist välja," kirjutas Türgi presidendiameti kommunikatsioonidirektor Fahrettin Altun Twitteris. 

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: