Uus-Meremaal sai mošeetulistamistes surma 49 inimest

{{1552620600000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/REUTERS

Uus-Meremaal Christchurchi linnas kahes mošees toimunud tulistamistes sai surma 49 inimest. Politsei on pidanud kinni neli inimest ning võimude kinnitusel on tegu paremäärmusliku motiiviga terrorirünnakuga.

Olulisemad asjaolud:

* Christchurchi linnas kahes mošees toimusid massitulistamised;

* hukkunuid on 49, raskelt vigastatuid on kümneid;

* linnas on olnud teateid ka kahtlastest pakkidest ning politsei pommirühm on neid kontrollitult õhku lasknud;

* Uus-Meremaa võimud on rünnakuga seoses pidanud kinni neli inimest - kolm meest ja ühe naise - ja esitas ühele neist, 20. eluaastates mehele mõrvasüüdistuse; 

* võimude kinnitusel oli tegu terrorirünnakutega;

* üks ründajatest on Austraalia kodanikust paremäärmuslane, ka teiste ründajate motiiviks paistab esialgsetel andmetel olevat immigrantidevastane paremäärmuslus;

* ükski neljast kahtlustatavast ei olnud terroriohtu kujutavate isikute nimekirjas;

* esialgsetel andmetel ei viita miski sellele, et linnas võiks viibida veel ründajaid;

* ohutase Uus-Meremaal on võimude poolt määratletud kui "kõrge";

* peaminister Jacinda Arderni on terroriaktide näol tegu Uus-Meremaa ajaloo ühe mustema hetkega;

* Uus-Meremaal kehtivad üsna ranged relvaseadused ning massitulistamised ja terroriaktid on riigis väga haruldased:

* väidetavalt olid terroristid valinud Uus-Meremaa oma sihtmärgiks riigi "vankumatute väärtuste" pärast.

BBC jälgib sündmuste käiku ka otseblogis.

Tapetute seas on naisi ja lapsi

Uus-Meremaal Christchurchi linnas tapeti reedel rünnakus kahele mošeele vähemalt 49 inimest ning näib, et üks tulistajatest, austraallasest äärmuslane, voogedastas linna peatanud rünnakut reaalajas.

Üks rünnak toimus Deansi avenüül asuvas Masjid Al Noori mošees, kus sai surma 41 inimest. Teine toimus Linwoodi avenüül asuvas Linwood Masjidi mošees, kus sai surma seitse inimest. Tulistamine algas reedese palvuse ajal.

"Teame nüüd, et Deansi avenüül asuvas mošees kaotas elu 41 inimest ja Linwoodi mošees kaotas elu seitse inimest. Christchurchi haiglas ravi saanud 40 inimesest üks suri. Seega on nüüd selles kohutavas juhtumis surma saanud isikute arv 49," lausus Christchurchi politsei juht Mike Bush ringhäälingu ABC vahendusel.

Politsei andmetel on haiglaravil 48 inimest, kuid nende seisundit ei täpsustatud. Varem on teatatud, et raskelt vigastatuid on umbes 20.

Pealtnägijad rääkisid, kuidas ohvreid tulistati lähedalt ning arvatakse, et hukkunute seas on ka naisi ja lapsi.

Meedia andmeil algas tulistamine Masjid Al Noori mošees umbes kell 13.45 (Eesti aeg 2.45).

"On selge, et seda saab nüüd pidada vaid terrorirünnakuks," lausus peaminister Jacinda Ardern ja lisas, et rünnak tegi käimasolevast reedest "Uus-Meremaa ühe mustema päeva".

"Meile praegu saadaolevail andmeil näib, et seda (rünnakut) oli planeeritud põhjalikult."

Tulistajate täpne arv pole selge.

Politseijuht Bushi sõnul esitati mõrvasüüdistus ühele hilistes 20. eluaastates mehele, kes viiakse Christchurchi kohtu ette laupäeva hommikul.

"Kinni peeti veel kolm inimest. Usume, et üks nendest inimestest, kes oli relvastatud ja sündmuskohal, ei pruukinud olla selle intsidendiga seotud," lausus Bush.

Tema sõnul peeti sündmuskohtade juures kinni veel kaks inimest, kes olid samuti relvastatud. Ka nende seotus juhtunuga on alles väljaselgitamisel.

Võimud leidsid kahtlusaluste sõidukite külge kinnitatud kaks isetehtud lõhkekeha, mille sõjavägi kahjutuks tegi.

Üks ründajatest on Austraalia kodanikust paremäärmuslane

Ühte mošeedest rünnanud mees oli Austraalia sünnijärgne kodanik ning "paremäärmuslasest vägivaldne terrorist", lausus Austraalia peaminister Scott Morrison Sydneys.

Peaminister keeldus rohkem üksikasju täpsustamast ning rõhutas, et uurimist juhivad Uus-Meremaa võimud.

Austraalia meedia andmeil on ründaja pärit Uus-Lõuna-Walesi osariigist, mille pealinn on Sydney. Riigi politsei teatel suurendatakse osariigis mošeede juures patrulle.

Politsei teatel on tegu ettevaatusabinõuga, sest "praegu ei ole jätkuvat või spetsiifilist ohtu ühelegi mošeele või pühakojale".

Morrison avaldas uusmeremaalastele kaastunnet ja teatas, et Austraalia lipud heisatakse ohvrite mälestuseks poolde masti.

"Me ei ole ainult liitlased, me ei ole ainult partnerid, me oleme perekond," lausus peaminister. "See on nii kurb ja muserdav meeldetuletus kurjusest, mis võib meid alati ümbritseda."

Ründaja kajastas oma tegevust sotsiaalmeedias

Veebis levinud videod ja dokumendid, mille ehtsust pole ametlikult kinnitatud, näivad näitavat, et tulistaja voogedastas oma rünnakut Facebook Live'is.

Uudisteagentuur AFP uuris nüüdseks maha võetud salvestisi. Ehtsuse tuvastamise võtete kasutamisega tuttavad ajakirjanikud ütlesid, et videod näivad ehtsad.

Uus-Meremaa politsei kirjeldas videote sisu kui "äärmiselt ärevusttekitavat" ning ärgitas internetikasutajaid hoiduma nende videote levitamisest.

Samal Facebooki-kontol avaldati ka 74-leheküljeline manifest, milles anti mõista, et rünnaku põhjus oli rassism.

Rünnaku eest vastutuse võtnud mees ütles manifestis, et on 28-aastane valgenahaline austraallane Brenton Tarrant, kes tuli Uus-Meremaale vaid rünnakut kavandama ja selleks harjutama.

Ühel sotsiaalmeediakontol avaldati ka pilte poolautomaatsest tulirelvast, mis oli kaetud ajalooliste isikute nimedega. Paljud nendest isikutest olid seotud islamiusuliste tapmisega.

Stillkaader videost, mille arvatav ründaja postitas endast vahetult enne rünnakut sotsiaalmeediasse. Autor: SCANPIX/SOTSIAALMEEDIA/REUTERS

Peaminister: Uus-Meremaa mošeeründajal olid relvaluba ja relvaarsenal

Mehel, keda kahtlustatakse Uus-Meremaal kahes mošees 49 inimese tapmises, oli kehtiv relvaluba ja väike poolautomaatsete relvade arsenal, ütles peaminister Jacinda Ardern laupäeval, lubades karmistada saareriigi relvaseadusi.  

"Ründajal oli relvaluba. Mind on teavitatud, et see hangiti 2017. aasta novembris," ütles Ardern. "Ma saan teile praegu öelda üht, meie relvaseadused muutuvad." 

Pealtnägijate tähelepanekud

Telepildis võis näha, kuidas kiirabitöötajad haavatuid sündmuskohalt minema toimetavad.

"Ma kuulsin kolme kiiret lasku ja siis kümne sekundi pärast see algas taas. See pidi olema automaatrelv, keegi ei suuda nii kiiresti päästikule vajutada. Siis hakkasid inimesed välja jooksma ja mitmed olid verega kaetud," kirjeldas mošees viibinud tundmatuks jääda soovinud palestiinlane uudisteagentuurile AFP. Palestiinlase sõnul nägi ta ise, kuidas üks mees sai kuulitabamuse pähe.

Teine tunnistaja kinnitas, et nägi, kuidas pihta said ka lapsed.

"Seal olid surnukehad, kõikjal oli veri," ütles pealtnägija raadiojaamale Radio New Zealand.

Politsei ütles kõikidele Uus-Meremaa islamiusulistele, et nad ei läheks reedel, islami pühal päeval mošeesse mitte mingil juhul.

Lisaks tõstis riik ohutaseme "madalalt" tasemele "kõrge" ning viis julgeolekuametid kõrgendatud valmisolekusse.

Rünnakust pääses napilt Bangladeshi kriketimeeskond, kes tuli linna Uus-Meremaa vastu mängima. Mängijad olid bussiga lähenemas Hagley Parkis asuvale Masjid Al Noori mošeele, kui tulistamine algas.

Mängijad kuulsid laske, astusid bussist välja ja jooksid lähedalasuvasse Hagley staadionisse, kus kohtumine Uus-Meremaaga toimuma pidi.

"Nendega on kõik korras, kuid nad on vaimselt šokis. Palusime meeskonnal püsida hotellis," lausus meeskonna pressiesindaja.

Massitulistamised on Uus-Meremaal haruldased

Riik karmistas relvaseadusi ja piiras ligipääsu poolautomaatsetele tulirelvadele 1992. aastal kaks aastat pärast seda, kui üks vaimselt häiritud mees lasi Aramoana linnas maha 13 inimest.

Samas saavad kõik üle 16-aastased uusmeremaalased taotleda tulirelvalitsentsi ning selle saamiseks tuleb neil läbida turvakoolitus. Litsents lubab neil osta ja järelevalveta kasutada pumppüsse.

Stillkaader videost, mille arvatav ründaja postitas sotsiaalmeediasse vahetult enne mošeesse sisenemist. Autor: SCANPIX/SOTSIAALMEEDIA/REUTERS

 

Välisministeerium palub Christchurchis viibijatel endast teada anda

Välisministeerium palub kõigil Uus-Meremaal Christchurchis viibijatel endast teada anda.

Välisministeerium palub kõigil, kes viibivad Uus-Meremaal Christchurchi linnas, võtta oma lähedastega ühendust ja anda endast teada. Neil, kel ei õnnestu Christchurchis viibivate lähedastega ühendust saada, tuleks võtta ühendust välisministeeriumiga.

Mikser avaldas Uus-Meremaa kolleegile kaastunnet

Välisminister Sven Mikser avaldas Uus-Meremaa välisministrile Winston Petersile kaastunnet Christchurchis aset leidnud ohvriterohke tulistamiste pärast.

"Avaldan siirast kaastunnet elu kaotanute peredele ja sõpradele ning soovin kannatanutele kiiret paranemist," seisab Mikseri kirjas, edastas välisministeerium.

"Oleme sel kurval ajal mõtteis kogu Uus-Meremaa rahvaga," sõnas ta.

"Sellistel jõhkratel ja ebainimlikel tegudel ei ole kohta meie ühiskonnas," rõhutas Mikser.

Christchurchis viibiv Henri Laumets: Uus-Meremaa pole enam endine

Christchurchis viibiv Henri Laumets rääkis "Ringvaatele", et üldiselt on Uus-Meremaal elu väga rahulik, mistõttu olid neljapäevased rünnakud nagu välk selgest taevast kogu riigile ja ühiskonnale.

Laumetsa sõnul püüavad kohalikud inimesed olla moslemikogukonnale toeks ja näidata, et ründajate arvamus ei peegelda kogu ühiskonna arvamust. "Inimesed hoiavad väga kokku ja aitavad üksteist."

Laumets ütles, et kuigi öö jooksul ei ole väga palju uut informatsiooni rünnakute kohta avaldatud, siis rohkem otsitakse kohalikus meedias süüdlasi Uus-Meremaa pinnalt. "Kuidas on võimalik selline organiseeritud kuritegevus ja sellised relvad üldse hankida ja miks inimestel on tekkinud üldse selline soov teisi inimesi Uus-Meremaa pinnal tappa?" rääkis Laumets, kes oli rünnakuhetkel sündmuskohast vaid 500 meetri kaugusel.

Laumetsa hinnangul ei ole Uus-Meremaa enam endine. "Samasugune nagu enne ei ole ta kindlasti. Aga eks uus päeva seletab, kui palju ohte siin ühiskonnas on või ei ole," ütles ta.

Trump rääkis Uus-Meremaa peaministriga rünnakust

USA president Donald Trump ütles reedel, et on rääkinud telefonitsi Uus-Meremaa peaministri Jacinda Arderniga "kohutavast" rünnakust kahes mošees palvetanud moslemitele Christchurchi linnas. 

"Teavitasin peaministrit, et me oleme Uus-Meremaaga solidaarsed ja mis tahes abi USA saab anda, oleme valmis pakkuma. Me armastame teid Uus-Meremaa!" säutsus Trump Twitteris.

Bulgaaria uurib Uus-Meremaa mošeeründaja hiljutist külaskäiku

Bulgaaria prokurörid algatasid reedel uurimise Uus-Meremaal kahes mošees vähemalt 49 inimese tapmises kahtlustatava austraallase hiljutise Bulgaaria külastamise kohta.

Austraallane viibis Bulgaarias 9.-15. novembrini, väites, et tahab "külastada ajaloolisi paiku ja uurida selle Balkani riigi ajalugu", ütles prokurör Sotir Tsatsarov, lisades, et uurimise eesmärk on välja selgitada, kas see "vastab tõele või olid mehel teised eesmärgid".

Uurijate sõnul saabus mees Sofiasse Dubaist 9. novembril ja rentis järgmisel päeval auto, et külastada kümnes erinevas kohas ajaloolisi paiku. Ta lahkus 15. novembril lennuga Bukaresti, kus ta rentis Ungarisse sõitmiseks auto, ütles Tsatsarov.

Teada on ka see, et austraallane külastas 2016. aasta 28.-30. detsembril Balkanit, reisides Serbias, Horvaatias, Montenegros ja Bosnia ja Hertsegoviinas. 

Sofia on austraallase reiside asjus ühenduses USA, Uus-Meremaa, Austraalia, Araabia Ühendemiraatide, Serbia ja Montenegro võimudega. 

Toimetaja: Laur Viirand, Merili Nael

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: