X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Kolme erakonna volikogud avaldasid toetust loodavale võimuliidule

{{1553948220000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Keskerakonna, Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) ja Isamaa volikogud võtsid laupäeval vastu ühisavalduse, kus teatasid, et toetavad kolme erakonna valitsusliitu.

"Vaatamata erinevatele seisukohtadele mitmetes küsimustes on osapooled otsinud ning leidnud vajalikke kompromisse. See on oluline demokraatia põhimõte ja näitab erakondade võimekust teha koostööd. Kolme erakonna volikogud tunnustavad ühisosa otsimist ja tööd, mida erakondade esimehed ja delegatsioonid käimasolevate kõneluste jooksul on teinud," seisab avalduses.

"Eesti Keskerakonna, Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna ja Isamaa Erakonna volikogud toetavad käimasolevaid konsultatsioone ning järgmise vabariigi valitsuse moodustamist kolme erakonna poolt," kinnitasid erakonnad.

Avalduse terviktekst muutmata kujul:

"Eesti Keskerakond, Eesti Konservatiivne Rahvaerakond ja Isamaa Erakond seadsid konsultatsioonidel eesmärgiks parandada inimeste heaolu igas Eestimaa piirkonnas. Mitme nädala jooksul on kokku lepitud ühised põhimõtted tervishoiu, hariduse ja kultuuri, välis- ning julgeolekupoliitika, maaelu, regionaalpoliitika ja muudes olulistes valdkondades.

Eesti peab olema kasvava rahvaarvuga, kaitstud, arenev, turvaline ja konkurentsivõimelise majandusega riik, kus on hoitud eesti keel ja kultuur. Demokraatlik õigusriik, kus on tagatud meie ühiskonnas olulised väärtused, inimõigused ja isikuvabadused, kus austatakse kõiki Eestimaal elavaid inimesi, nende vaateid ja arvamusi ning kuhu on oodatud tagasi kõik need, kes on siit lahkunud välismaale.

Kolme erakonna loodav laiapõhjaline koalitsioon hõlmab erinevaid ühiskonnagruppe, et loetletud põhimõtete eest parimal moel seista. Seejuures lähtudes otsedemokraatia põhimõtetest, kaasates otsuste langetamisel senisest tunduvalt enam Eesti inimesi.

Vaatamata erinevatele seisukohtadele mitmetes küsimustes on osapooled otsinud ning leidnud vajalikke kompromisse. See on oluline demokraatia põhimõte ja näitab erakondade võimekust teha koostööd. Kolme erakonna volikogud tunnustavad ühisosa otsimist ja tööd, mida erakondade esimehed ja delegatsioonid käimasolevate kõneluste jooksul on teinud.

Eesti Keskerakonda, Eesti Konservatiivset Rahvaerakonda ja Isamaa Erakonda valisid 2019. aasta riigikogu valimistel üle poole valimas käinutest, kes usaldasid meie kandidaate, vaateid, valimisplatvorme, tahet ja oskust anda enda panus Eesti arengusse. Riigikogu valimistel ei olnud õigeid ja valesid hääli, tähtsaid ja vähemtähtsaid valijaid. On mõistetav, et on nii neid, kes toetavad kolme erakonna kõnelusi kui ka neid, kes seda ei tee. Meie ühine eesmärk on esindada kõiki Eestimaa inimesi – nii neid, kes valimas käisid kui neid, kes erinevatel põhjustel valimistest osa ei võtnud.

Eesti Keskerakonna, Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna ja Isamaa Erakonna volikogud toetavad käimasolevaid konsultatsioone ning järgmise Vabariigi Valitsuse moodustamist kolme erakonna poolt."

Lepe peaks esialgsel kujul valmima järgmisel nädalal

Lepe tahetakse enam-vähem valmis saada järgmiseks neljapäevaks, kui esimest korda tuleb kokku riigikogu uus koosseis, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Isamaa volikogu algas laupäeval esimesena. Erakonna esimees Helir-Valdor Seeder andis erakonnakaaslastele ülevaate läbirääkimiste käigust, teemadest, kus erakondadel on erinevad seisukohad. Volikogu andis volituse läbirääkimisi jätkata.

"Rahvusvahelises plaanis, julgeoleku ja välispoliitikas mitte mingisuguseid revolutsioonilisi muudatusi ei tule. Ja samuti, mis puudutab ka neid hirme sisepoliitikas, et justiitsreform või mingid muud hirmsad asjad, millega inimesi hirmutatakse, ei! See ei vasta tegelikkusele," väitis Seeder.

Muudatuste kohta õiguse- ja justiitsvaldkonnas ütles Seeder, et näiteks oleks vaja kiirendada kohtupidamist.

"Ja eriti oluline ka see, et kohtumajad maakonnakeskustes, et see võrgustik, et see säiliks. Siin on ju varem tehtud ettepanekuid koondada kohtupidamine Eestis kahte-kolme keskusesse," rääkis Isamaa esimees.

Ka EKRE volikogu kiitis heaks koalitsioonikõnelustel osalemise ning volikogu tuleb kokku siis, kui käes on aeg ministriportfellide jagamiseks.

Küsimusele, kas on juba räägitud, et nn kahepealised ministeeriumid kaovad ja kõik erakonnad saavad neli ministriportfelli, vastas EKRE esimees Mart Helme järgnevalt: "Niisugune plaan on. Aga ega me ei välista samas, et me lepime kokku lisaks mõne portfellita ministri koha. Siin on mitu varianti laua peal, mis valdkonnas need võiksid olla. Alates IT-st ja lõpetades regionaalalaga, aga me vaatame näkku eelarvele ja ressursile."

Valmivast koalitsioonileppest rääkides ütles Helme, et peab oluliseks rahvaalgatuse ja rahvahääletuse ideed. "Küsimus on ka selles, et missuguste künnistega see on ja kuidas ta legaalselt siduv on ja nii edasi. Ka nende kokkulepete saavutamine nõudis väga tõsist piikide murdmist. Mina ütlen, et pikemas perspektiivis saab see Eesti poliitikat tõsiselt mõjutama," lausus ta.

Keskerakonna esimees Jüri Ratas ütles, et uut võimalikku koalitsiooni iseloomustab soov küsida senisest rohkem arvamust rahvalt. "Ma arvan, et see on õige põhimõte. Päris palju oleme panustanud ka läbirääkimistel regionaal- ja kohalike omavalitsuste teemadesse."

Järgmisel nädalal tuleb saavutada kokkulepe mitmetes küsimustes ning üle vaadatakse ka leppe sõnastus.

"Ma usun, et kolmapäev on see viimane päev, kui tuleb leppida kokku mitte enam raamistik, vaid väga tugevasti ka sisu," sõnas Ratas.

Läbirääkimistele andis heakskiidu ka Keskerakonna volikogu.

Keskerakonna esimehele Jüri Ratasele saatis laupäeval kirja Reformierakonna esimees Kaja Kallas, kes tegi taas ettepaneku alustada ühiseid koalitsiooniläbirääkimisi. Jüri Ratas ütles, et Kallas on selle ettepanekuga kolm nädalat hiljaks jäänud ning et Keskerakond topeltläbirääkimisi ei pea.

Toimetaja: Indrek Kuus, Anne Raiste

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: