Kaja Kallas tuleb riigikogu ette 15. aprillil

{{1554464940000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi.

Presidendilt reedel valitsuse moodustamise ettepaneku saanud Reformierakonna esimees Kaja Kallas lubas tutvustada oma kava riigikogu ees 15. aprillil.

"Tõepoolest on mul põhiseaduse järgi 14 päeva aega seda kokku panna, aga ma ei kasuta seda ära, vaid teen selle ühe töönädalaga. Tulen riigikogu ette 15. aprillil," ütles Kallas ERR-i saates "Uudis+".

Kallas oli juba kohtunud Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) esindajatega. "See kohtumine kujunes väga konstruktiivseks, oli väga hea energiaga, rääkisime sellest, kuidas saaksime võimalikult kiiresti edasi liikuda, rääkisime murekohtadest, panime kokku ajakava, kuidas nädala jooksul saada kätte vajalik info ja teha toimingud, et panna kokku positiivne alternatiiv," rääkis Kallas ERR-i ajakirjanikule Arp Müllerile. Kui Keskerakond, Isamaa ja Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) koalitsiooni moodustavad, jääksid sotsid koos Reformierakonnaga opositsiooni.

Kallase sõnul ei ole tema koostatav dokument siiski koalitsioonileping, vaid see sisaldab valitsemise põhialuseid. "Me ei koosta koalitsioonilepingut, kuna meil ei ole riigikogus enamushääli, et puhtalt valitsuslepingut koostada. Koostame valitsemise alused," rääkis ta.

"Me koostame selle nii nagu põhiseadus ette näeb - valitsemise aluse põhimõtted," rääkis Kallas. Kuna praegu ühiskonnas toimuv on väärtuskonflikt, siis pannakse dokument kokku väga väärtuspõhiselt, lisas ta.

Erinevalt praegu koalitsiooni moodustavatest erakondadest, kelle loodavast koalitsioonilepingust ei ole seni suurt midagi teada, kavatsevad Reformierakond ja sotsid tegutseda väga avatult, rääkis Kallas. "Saame kokku leppida nendes põhimõtetes, mida meie valitsus järgiks ja mis on praegu justkui küsimärgi all - see on avatus, et oleme avatud ühiskond, avatud majandus, see on õigusriigi põhimõtete järgimine," ütles ta. "Loomulikult ootame ka selle ära, mis tuleks praegu läbi räägitavast koalitsioonilepingust," lisas Kallas.

Reformierakonna esimehe sõnul ei hakka ta sõnastama väga konkreetseid lubadusi ning esitama numbritega väljendatavaid plaane. "Kindlasti ei ole meil selle nädala jooksul aega kalkuleerida läbi kõiki valimislubadusi ja panna neid kirja. Ja sellel ei ole ka mõtet. Need on valitsemise põhimõtted, milles me omavahel peame kokku leppima, millele tuginedes valitsus võiks toimida. Detailset, rahanumbritega lepet ei tule," kinnitas Kallas.

"Sõnastame põhimõtted üldiselt ja illustreerime need konkreetsete näidetega," märkis ta ning lubas jätta teksti nii üldiseks, et see võimalaks tal tulevikus luua koalitsiooni ka näiteks Isamaaga, mis praegu osaleb koalitsiooni loomises Keskerakonna ja EKRE-ga. "'Loomulikult oleme mõlemale avatud, ega ei saa panna end lukku kummalegi poolele," märkis ta.

Põhjendades, miks ta üldse alustab selle protsessiga, rõhutas Kallas, et tema juhitud erakond võitis valimised. "Meie võitsime valimised, saime kõige suurema toetuse Eesti elanikelt. Ja nagu viimased uuringud on näidanud, siis enamik valijaid tahab näha Reformierakonda valitsuses ja üle 70 protsendi Eesti inimestest ei soovi seda koalitsiooni, mida praegu kokku pannakse. Neil peab olema ka positiivne alternatiiv. Loobujad ei võida kunagi - see on meie roll," rääkis ta.

Kaja Kallas: hindan oma võimalusi realistlikult

Ei Reformierakond ega sotsiaaldemokraadid looda ülemäära sellele, et näiteks Keskerakonnast võiks hääli tulla nende toetuseks.

"Ringvaatele" antud intervjuus ütles Kaja Kallas, et hindab oma võimalusi saada peaministriks realistlikult. "Vaadates ka eilset hääletust riigikogus, siis ma ei usu, et minust saab peaminister," märkis ta.

SDE esimees Jevgeni Ossinovski ütles "Aktuaalsele kaamerale", et ka tema ei hinda võimalust valitsusse saada kõrgelt.

"Ei ma ei hinda neid võimalusi ülemäära suurteks, aga teisest küljest, ma leian, et on õige ja õiglane, et see teine, positiivne alternatiiv oleks tegelikult ka reaalsel hääletusel laual ja need parlamendiliikmed peaksid avalikult oma seisukohta väljendama," rääkis Ossinovski.

Kaja Kallas märkis "Ringvaates" aga, et riigikogu liikmed on oma otsustes vabad ning tema teada on loodavas Keskerakonna, Isamaa ja EKRE koalitsioonis vähemalt kümme riigikogu saadikut, kellele see koalitsioon ei meeldi.

"Nagu ka president ütles, siis riigikogu liikmed on oma otsustes vabad. Me teame, et on vähemalt kümme saadikut loodavas koalitsioonis, kellele see koalitsioon absoluutselt ei meeldi, kes ei ole sellega rahul. Ometi, riigikogu esimehe või juhatuse valimistel keegi neist ei olnud nii julge, et hääletada oma südametunnistuse järgi isegi salajasel hääletusel," rääkis Kallas.

Kallas tõi välja, et kuna laupäeval avaldavad Keskerakond, EKRE ja Isamaa oma koalitsioonilepingu, siis saab Reformierakond ka sellele tuginedes 15. aprillil teistsugust alternatiivi pakkuda.

Kallase sõnul saavad Keskerakonna toetajad aru, et partei saaks Reformierakonnaga koalitsioonis paremini oma lubadusi ellu viia.

"Kui võrdsetel alustel on kaks partnerit, kes esindavad küll erinevaid valijaid, aga võiks ühte väärtusruumi jagada, kui võrdsetel alustel on nii valitsemispositsioonide, -lubaduste kui kõige täitmine, siis on selge see, et Reformierakonnaga saab Keskerakond parema pakkumise. Ainuke, mida nad ei saa, on peaministriportfell."

Kallas lükkas tagasi kriitika nagu oleks tema tegevus farss ja ajaraiskamine. "See ülesanne riigipea poolt põhiseadusele tuginedes on mulle tehtud ja seda ülesannet ma pean ka täitma. Põhiseadus ega sellest tulenev ei ole farss," ütles Kallas.

Ehkki vastavalt seadusele oleks peaministrikandidaadil õigus kasutada koalitsioonikõnelustekls peaministri katselei ruume Stenbocki majas, peavad Reforierakond ja sotsid oma kõnelusi riigikantseleile kuuluvas kõrvalhoones aadressil Rahukohtu 1, ütles Kallas.

Kallas ei usu Kaljulaiu edu EP valimistel

Kommenteerides EKRE koalitsioonivõtmise vastu protestinud Raimond Kaljulaiu lahkumist Keskerakonnast ja üksikkandidaadina kandideerimis Euroopa Parlamendi valimistel, ütles Kallas, et see näitab erakonnas valitsevaid pingeid.

"See näitab, et Keskerakond on pidanud päris palju käsi väänama, et inimesed loodava kaolitsiooniga nõus oleks," ütles Kallas. Tema sõnul oli näha ka, kuidas Keskerakond tegutses, et koalitsiooni sünniks "õiged inimesed tuleks riigikokku ja õiged jääks Tallinna". Nüüd on küsimus, kas ja millal prahvatab nende inimeste vimm, kes on pidanud oma seisukohad maha salgama selleks, et Jüri Ratas peaministriks saaks, märkis Kallas.

Kallas ütles, et ei usu Kaljulaiu edu Europarlamendi valimistel ning arvas, et ta võtab hääli ära eelkõige sotsiaaldemokraatidelt ja Eesti 200-lt. "Mulle tundub, et Raimond Kaljulaid pole viimasel ajal olnud väga Keskerakonna nägu, pigem ikka sotsidelt ja Eesti 200-lt (võtab ta hääli)," ütles Kallas.

Kaja Kallas Vikerraadio saates "Uudis+":

 

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: