X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Saarts: see koalitsioon on riskantne kõigile osapooltele

Politoloog Tõnis Saarts ütles "Aktuaalse kaamera" stuudiointervjuus, et uus valitsuskoalitsioon on seotud teatud riskidega kõigile selle osapooltele ja seetõttu on teemad üldsõnalises võimuleppes lahtiseks jäetud.

Saarts ütles, et tema arvates on võimulepe on ennekõike Isamaa ja Keskerakonna nägu, kuhu aeg-ajalt lõikub sisse ka EKRE mõnevõrra radikaalsem toon.

Keskerakonna puhul ei paista Saartsi sõnul leppes ühtegi märgilist suurt lubadust, isegi mitte pensionitõusu. "Aga seal on päris palju juttu juba olemasolevate, varasema koalitsiooni poliitikate jätkamisest. Keskerakonna võit on selline tehnilisem poliitika pool," sõnas Saarts.

"See koalitsioonileping on palju lühem kui harilikult Eestis on tehtud. Ta on palju üldsõnalisem. Ja ma arvan, et seal on meelega väga palju otsi lahti jäetud, sest tegelikult keegi nendest kolmest osapoolest ei tea, milliseks koalitsioon kujuneb ja millist poliitikat ta täpselt ajama hakkab," lausus Saarts.

"Ma arvan, et see koalitsioon on seotud kõigile osapooltele teatud riskidega. Ja EKRE valitsuspartnerina on tundmatu. Me ei tea, kuidas EKRE selles koalitsioonis käituma hakkab, kas nad kavatsevad ka edaspidi korjata nii-öelda stiilipunkte oma radikaalsete väljaütlemiste ja repliigiskandaalidega või võtavad konstruktiivsema joone. See on kindlasti võtmekoht selle koalitsiooni edasises käekäigus," lisas Saarts.

Vaadates valitsuse personaaliat, ütles Saarts, et seal on segu väga kogenud poliitikutest ja ka mitte nii kogenud poliitikutest. "Valitsusele tuleb alati kasuks, kui seal on ka uusi ja nooremaid poliitikuid, kellel võib-olla kogemust ei ole, aga vähemalt on värskeid ja säravaid ideid võib-olla," sõnas Saarts.

EKRE kolme uue nime toomises valitsusse näeb Saarts strateegilist käiku oma pingi pikendamiseks.

Saarts avaldas lootus, et radikaalne tonaalsus ei hakka olema uus normaalsus Eesti poliitikas. "Võib-olla nüüd väike rahunemine toimub. Aga vaatame, kuidas see koalitsioon tööle läheb. Ei ole välistatud, et juba poole aastaga näeme me väga vastuolulisi otsuseid ja väljaütlemisi. Aga võib-olla ka mitte," lõpetas politoloog.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: