"Olukorrast riigis" käsitles EKRE retoorikat

Rahvusringhäälingu saade "Olukorrast riigis" pööras palju tähelepanu Keskerakonna ja Isamaaga uut valitsuskoalitsiooni moodustava Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) saadikute jätkuvalt agressiivsele retoorikale.

Olenemata sellest, kui kaua see koalitsioon kestab, jätkub samasugune olukord, kus EKRE poliitikud vähemusgruppe solvavavd ning neid sõnavõtte hakatakse kommenteerima ja nende pärast pahandama, rääkis saatejuht Ahto Lobjakas.

Tema kriitilise positsiooniga nõustus ka Andrus Karnau, kelle hinnangul isegi kui erakond on kogunud viiendiku häältest ja saanud riigikogu esimehe koha, siis ikkagi ei tohiks sellele kohale valitud poliitik halvustada osa riigi elanikest. Õigus sellisele seisukohale ei tähenda, et see annaks õiguse sildistada ja solvata. Solvavat käitumist ei ole võimalik aktsepteerida, tõdes Karnau, pidades silmas lõppeval nädalal riigikogu eismeheks valitud Henn Põlluaasa esinemisi.

Lobjaka sõnul toimib järgmised neli aastat Eestis ühiste väärtuste määndamine ja üha lihtsamaks läheb Eestis teha kampaaniat ja rääkida poliitikast ilma igasuguste piirajateta. "Ehk siis kõrtsijutt on poliitikas selleks, et siia jääda," tõdes ta. EKRE toob meile vähemuste ja naiste staatuse pideva küsimärgi alla panemise, nende staatus ei kehtestu kunagi absoluudina, märkis Lobjakas.

Karnau leidis samas, et on viga arvata nagu esindaks EKRE maailmavaade enamuse vaadet. "Ei esinda, see on vähemuse vaade. Inimeste käitumine näitab seda, et EKRE vaade on vähemuse vaade," tõdes Karnau, tuues näiteks perekonna teema, kus enamus paare elab vabaabielus.

Lobjakas ennustas ka, et see valitsus kestab neli aastat, sest isikutevahelised tülid silub Keskerakonna esimees Jüri Ratas sirgeks, aga väärtuskonflikti nende erakondade vahel ei ole.

Karnau tõdes, et uues koalitsioonis jäävad laused lõpetama. "Kui Põlluaas räägib, et peaksime naasma normaalse ühiskonna juurde, siis mida ta sellega mõtleb? Põhiküsimus on ikkagi - mis on need traditsioonilised väärtused, mille poole EKRE ja uus valitsus meid viima hakkavad? See jääb lahtiseks," märkis ta.

Lobjakas leidis, et uue koalitsiooni sõlmitud leppest väga palju sõltuma ei hakka, vaid see ripub ära sellest, kuidas koalitsioonipartnerid päev-päevalt omavahel kokku suudavad leppida.

Kõlvarti linnapeaks saamine võib põhjustada proteste

Saatejuhid tõid esile ka selle, et Keskerakond ei nimetanud erinevalt oma eelmisest valitsusest seekord ühtegi vene rahvusest ministrit, venekeelsete valitsusse mittevõtmist nimetas Lobjakas isegi segregatsiooniks.

Kuna aga EKRE-t vastustavate venekeelsete poliitikute toetuse tagab Keskerakond Yana Toomi kohaga Euroopa Parlamendis ja Mihhail Kõlvarti edutamisega Tallinna linnapeaks, siis võib viimasest tekkida Tallinnas isegi proteste, ennustas Karnau.

"Tallinn saab üle hulga aja omale linnapea, kelle esimene kodune keel on vene keel," ütles Karnau. Saame näha, kas Kõlvarti linnapeaks saamisel hakkavad Keskerakonna eestikeelsed valijad Tallinnas enam EKRE-t valima, märkis Karnau.
Tema sõnul ei ole teada, kas eestlased on valmis aktsepteerima venelast linnapeane. Sellelaadne küsitluse peaministri kohta näitas, et ei ole valmis aktsepteerima, märkis ta. "Selle põhjal võib arvata, et Kõlvartis ametisse saamine võib tekitada Tallinnas küllalt palju proteste," ütles Karnau.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: