Maailma meedia toob esile EKRE pääsu Eesti valitsusse

Jüri Ratas ja Mart Helme.
Jüri Ratas ja Mart Helme. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Maailma ajakirjandusväljaanded toovad Eesti uuest koalitsioonist kirjutades esile peamiselt Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) pääsu valitsusse koos Keskerakonna ja Isamaaga.

USA mõjukas ajaleht Washington Post vahendab agentuuri Associated Press ülevaadet, mis pealkirjastas oma loo "Eestis moodustasid koalitsiooni populistid ja kaks muud parteid", nimetades samas EKRE-t paremäärmuslikuks populistlikuks erakonnaks.

Uudisteagentuur AP toob välja, et EKRE on soovinud kooseluseaduse tühistamist, nõudnud aborti puudutavate seaduste karmistamist ja on teravalt vastu kvootidele immigrantide vastuvõtuks Euroopa Liidus.

Agentuuriga vestelnud Toronto ülikooli politoloog Andres Kasekamp ütles, et EKRE tõus on poliitikas kaasa toonud avaliku debati vulgariseerumise ja Eesti ühiskonna polariseerumise. Partei küttis üles immigratsioonivastast ja homofoobset hüsteeriat, et võita eelmisel kuul peetud parlamendivalimistel rohkem hääli, tõdes Kasekamp. "Eesti rahvusvaheline maine saab kindlasti kahjustada, kui riik paigutatakse nüüd alusetult samasse paati koos Ungari ja Poola illiberaalsete valitsustega," ütles Kasekamp.

Keskerakond, Isamaa ja EKRE rõhutasid oma laupäeval avalikustatud koalitsioonileppes siiski vastuseisu rahvusliku vaenu ja antisemitismi õhutamisele ning ühiskonda lõhestavale retoorikale, märkis USA uudisteagentuur AP.

Kolm erakonda sõlmisid koalitsioonilepingu, mis tähendab, et valimised võitnud Reformierakond jääb ilma võimalusest anda Eestile esimene naispeaminister, kirjutab Saksa kanal Deutsche Welle.

Paremäärmuslased saavad Eesti valitsusse esimest korda, kui riigi suurim vasaktsentristlik partei moodustas kolme osalisega koalitsiooni. Euroskeptiline ja tugevalt rahvuslik EKRE on mõõdukaid jõude muretsema pannud alates 2012. aastast, kui erakond loodi. See toetab samasooliste kooseluseaduse kehtetuks tunnistamist ja on vastu Euroopa Liidu kohustuslikele immigratsioonikvootidele, märkis Deutsche Welle.

Uudisteagentuur Reuters toob oma Eestile pühendatud loos samuti esile, et valitsuse moodustanud kolme erakonna seas on ka paremäärmuslik jõud. Peaminister Jüri Ratas tegi avalikuks oma kolmeparteilise koalitsiooni leppe koos konservatiivse Isamaa ja paremäärmusliku EKRE-ga, mis aitab tal jääda võimule hoolimata sellest, et tema Keskerakond jäi parlamendivalimistel teisele kohale, sedastas Reuters.

Ratas kutsus EKRE oma loodavasse koalitsiooni 11. märtsil, rikkudes sellega oma varasemat lubadust takistada immigratsioonivastase partei pääsu valitsusse, kirjutas Reuters. Agentuur toob esile, et 36-leheküljeline koalitsioonilepe sisaldab mõningaid EKRE nõudmisi nagu immigratsioonipoliitika karmistamine ja keeldumine enamate pagulaste vastuvõtuks Euroopa Liidu kvoodi raames. Samuti leppisid koalitsioonipartnerid kokku asuda laiemalt rahvahääletusi kasutama ning muuhulgas peaks Eesti korraldama 2021. aastal referndumi selle üle, kas abielu tuleks defineerida kui mehe ja naise vaheline liit, kirjutab uudisteagentuur Reuters.

Agentuuri hinnangul on näha, et mai lõpus toimuvate Euroopa Parlamendi valimiste eel on kasvanud populistlike erakondade toetus kõikjal Euroopas. Järsult immigratsioonivastane EKRE kasvatas oma toetust parlamendivalimistel võrreldes 2015. aastaga rohekm kui kaks korda, võites toetust eelkõige maapiirkondades, märkis Reuters.

Briti ajaleht Express pealkirjastab oma artikli "Euroopa Liidu õudusunenägu kui Eesti peaminister võttis valitsusse immigratsioonivastase partei". Jüri Ratase uus kolme osapoolega koalitsioon tagab talle võimu hoolimata sellest, et tema erakond kogus valimistel suuruselt teise häältesaagi, märgib leht. Uus koalitsioon oleks löögiks Euroopa Liidule, mis on juba nagunii kriitika all oma rändepoliitika ja immigrantide vastuvõtmise kvootide pärast, märgib Briti väljaanne.

Ka ajaleht Times of Israel toob oma pealkirjas esile, et valitsusse kaasati paremäärmuslased. Keskerakonna esimees Jüri Ratas jõudis paremäärmusliku EKRE-ga kokkuleppele hoolimata sellest, et erakonna liikmeid on süüdistatud natsi-meelsuses ja ksenofoobias, märkis leht. Koalitsioonilepe tähendab, et paremäärmuslased saavad riigis esimest korda valitsusse, kirjutas leht.

EKRE esimees Mart Helme on avalikult väljendanud ksenofoobseid, seksistlikke ja homofoobseid vaateid ning tema juhitud erakonna liikmete seas on olnud ka natside toetajaid ja vägivaldsetes kuritegudes süüdimõistetuid, edastas Times of Israel.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: