Lehtede juhtkirjad hindavad võimulepet lahjaks ja ümaraks

Ajalehtede juhtkirjad.
Ajalehtede juhtkirjad. Autor/allikas: (Foto: ERR)

Postimehe, Eesti Päevalehe, Õhtulehe ja Äripäeva juhtkirjades sedastatakse üsna üksmeelselt, et möödunud laupäeval avalikustatud Keskerakonna, EKRE ja Isamaa koalitsioonileping on ümar ja ambitsioonitu. Kui Postimees leiab, et võimulepe on enim Isamaa nägu, siis Õhtuleht, et hoopis EKRE. Ainsana leidis Äripäev koalitsioonileppest ka positiivset.

Postimehe juhtkiri kannab pealkirja "Isamaa näoga võimuliit" ning leht märgib, et uus valitsusliit pole ei EKRE ega Keskerakonna, vaid Isamaa nägu.

Leht leiab koalitsioonilepet hinnates, et ei paista täituvat tulihingelisemate poolehoidjate kõige roosamad ja apokalüpsise kuulutajatest kriitikute kõige mustemad stsenaariumid.

"Kui otsida uuest valitsusest ja koalitsioonileppest veel positiivset, siis võib öelda, et selles on vähe EKRE-t ja vähe Keskerakonda. Valitsusse kaasatakse Jüri Luige sarnaseid tugevaid spetsialiste, samas on EKRE ilma jäetud välisministri kohast, mis oleks võinud teha palju kahju," leiab Postimees.

Õhtuleht esitab juhtkirja pealkirjas küsimuse "Kelle nägu on ümar koalitsioonilepe" ja jõuab järeldusele, et kokkulepitu sai paljuski hoopis EKRE nägu.

Õhtulehe hinnangul üllatav koalitsioonilepe käremeelsuse asemel hoopis vaoshoitud üldsõnalisusega ning otsides sealt midagi uuenduslikku ja värsket, jõuavad vaatlejad kiiresti järeldusele, et kokkulepitu sai paljuski uustulnuka EKRE nägu.

"EKRE suurimad töövõidud puudutavad rahvahääletuse ja rahvaalgatuse peatüki ning justiitsreformi algete saamist leppesse - näiteks kriminaalmenetluses rahvakohtunike sisseseadmist."

Vähetähtis pole aga Õhtulehe hinnangul seegi, mis leppest välja jäi - erakorralist pensionitõusu pole selle põhjal otsustatud, vaid eesmärgina nimetatud, sama kehtib õpetajate palgatõusu kohta.

Äripäeva juhtkiri "Lahjavõitu võimuleem mõne värske kartulitükiga" sedastab, et Keskerakonna, EKRE ja Isamaa umbmäärase sõnastusega koalitsioonileppes on mõned õnnestunud majanduspunktid.

Koalitsioonileppe "sõnastused on valdavalt valitud moel, mis võimaldavad näivust ja asendustegevust, mida hiljem tõlgenduste kaudu saab painutada lubaduste täitmiseks.

Valimiste eel Reformierakonda toetama kutsunud majandusleht toob koalitsioonileppest positiivsena välja selle, et Isamaa lubatud teise pensionisamba reformiga liberaliseeritakse väljamaksete korda ning varade investeerimiskontole kandmise võimalus annab inimestele vabamad käed ja valikuvõimalused.

Eesti Päevaleht pealkirjastas oma juhtkirja sõnadega "Valijate üle irvitav koalitsioonileping" ja leiab, et tegemist on tõsise pretendendiga Eesti ajaloo kõige küünilisema koalitsioonilepingu tiitlile.

Leht nendib, et koalitsioonilepe pakub küll kolme partei ladvikule mahlakama rohuga karjamaad, aga paneb Eesti riigi pigem tühi- või tagasikäigule. Päevalehe hinnangul iseloomustab koalitsioonilepingut konkreetsus üksikutes poliitikute egole ja kinnisideedele tähtsates punktides, aga venivus tervele Eestile olulistes kavades. 

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: