Riigikogu uued komisjonid alustavad tööd paari nädala jooksul

Foto: Siim Lõvi/ERR

Koalitsioonikõnelustel jaotati ka riigikogu komisjonide esimeeste kohad. Pooled komisjonid lähevad Keskerakonna juhtida, EKRE ja Isamaa käivad kumbki välja kolme komisjoni juhi kandidaadid. Riigikogu komisjonid alustavad tööd paari nädala jooksul.

Keskerakonna fraktsiooni liikmed sooviksid minna majanduskomisjoni, rahanduskomisjoni ja maaelukomisjoni, ütles fraktsiooni esimees Kadri Simson "Aktuaalsele kaamerale".

"Kõigepealt peab riigikogu juhatus moodustama komisjonid. Siis mehitavad fraktsioonid need inimestega ja tõenäoliselt paari nädala jooksul toimub esimene komisjoni istung, kus valitakse esimees. Me oleme koalitsioonis juba kokku leppinud, millise komisjoni esimehe koha milline fraktsioon mehitab," selgitas ta.

Keskerakonnale kuulub koalitsioonileppe järgi välis-, sotsiaal-, keskkonna-, õigus-, maaelu- ja kultuurikomisjoni, ning Euroopa Liidu asjade komisjoni ja eesti keele probleemkomisjoni esimehe koht. Väliskomisjoni esimehe kandidaat on Enn Eesmaa. Teisi nimesid Keskerakond veel ei avalikusta.

Keskerakond saab pooled komisjoni esimehe kohad.

EKRE fraktsiooni esimees Martin Helme ütles, et EKRE oleks arvestades valimistulemust võinud küsida ju ühe koha juurde, kuid tegemist oli kokkuleppega.

"Hästi proosaliselt öeldes Keskerakonnal on suur fraktsioon, kus on palju inimesi, keda... kellele on vaja anda motivatsiooni hääletada koalitsioonis õigesti," sõnas ta.

EKRE saab põhiseaduskomisjoni esimehe koha ja sellele asub tõenäoliselt Jaak Madison. Julgeolekuasutuste järelevalve erikomisjoni esimehe kohale on praegu kaks kandidaati. See komisjon hakkab tõenäoliselt tegelema ka prokuratuuri järelevalvega. Rahvastikukriisi probleemkomisjoni esimehe koha saab ilmselt Jaak Valge.

Ka Isamaa saab kolm kohta.

Rahanduskomisjoni esimehe kohale kandideerib Aivar Kokk, majanduskomisjoni esimehe kohale Sven Sester ja riigikaitsekomisjoni esimehe kohale Andres Metsoja.

Kui siiani on ühe valdkonna minister ja komisjoni esimees olnud erinevast erakonnast, siis nüüd kuulub nii kaitseministri kui riigikaitsekomisjoni esimehe koht Isamaale.

"Niimoodi on kokkuleppes ja kokku lepitud. Tõesti need kolm komisjoni ja nende eestvedamist hakkavad juhtima Isamaa inimesed," tunnistas Isamaa fraktsiooni esimees Priit Sibul.

Algselt oli riigikaitsekomisjoni esimehe koht planeeritud Keskerakonnale, kuid läks läbirääkimistel toimunud vahetuste käigus Isamaale, ütles Martin Helme. "Noh, ega taevas sellest alla ei kuku, aga ta on väljaspool tava, jah."

Riigikogus on 11 alatist komisjoni. Riigikogu liige tohib kuuluda ühte alatisse komisjoni pluss Euroopa Liidu asjade komisjoni ja eri-, uurimis- ja probleemkomisjoni.

Selle, kui palju liikmeid kuulub alatisse komisjoni ja mitu kohta on ühel või teisel fraktsioonil, määrab riigikogu juhatus. Silmas peetakse ka seda, milline on koalitsiooni ja opositsioonisaadikute arv komisjonis. Kes millises komisjonis tööle asuvad, määrab fraktsioon.

Kaks esimehe kohta saab ka opositsioon. Reformierakond hakkab juhtima riigieelarve kontrolli erikomisjoni ja sotsiaaldemokraadid korruptsioonivastaste abinõude rakendamise erikomisjoni.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: