Ajaleht: Andres Vainola naaseb kaevanduste etteotsa kulusid kokku tõmbama

Andres Vainola.
Andres Vainola. Autor/allikas: SCANPIX / EESTI MEEDIA

Ajal, mil vajadus põlevkivi järgi väheneb, seab Eesti Energia oma kaevanduste etteotsa kulusid koomale tõmbama Andres Vainola, kes tegi sama tööd ka aastatel 2015-2016, kirjutab ajaleht Põhjarannik.

Andres Vainola vahetab 23. aprillist AS-i Enefit Kaevandused tegevjuhi ametis välja  Valeri Abramovi, teatas ajaleht.

 "Valeri läheb Eesti Energiast ära omal soovil," ütles Põhjarannikule Eesti Energia juhatuses suurenergeetika eest vastutav Raine Pajo.

Pajo sõnul on kaevanduste senised tulemused olnud head, kuid muutuvas turuolukorras, kus põlevkivi vajadus väheneb, tuleb tootmist veelgi paindlikumaks muuta. 

Eesti Energia teatas aasta alguses, et sulgeb sel aastal mitmed vanemad plokid Narva elektrijaamades ning sellest tulenevalt koondab nii põlevkivikaevandustes kui elektrijaamades kokku üle 200 töötaja. Põhjuseks nii vanade, suure süsinikuheitme jalajäljega plokkide, lubatud töötundide täitumine kui ka ebasoodne olukord turul, kus süsiniku saastekvoodi ja elektrihind üksteisele lähenevad, muutes põlevkivist elektri tootmise üha sagedamini kahjumlikuks.

"Kui aus olla, siis tänaseks on need prognoosid realiseerunud tiba rohkem kui aasta alguses arvasime. Jaanuaris ei oodanud, et juba veebruari esimesest poolest meil vanemad plokid üldse enam turule ei pääse, kuna neis on elektri tootmise omahind palju kõrgem, kui elektri turuhind," tõdes ta.

Pajo sõnul seisavad  Eesti elektrijaama tolmpõletusplokid nii järsult tõusnud saastekvootide hinnatõusu kui ka ebaausa konkurentsi tõttu, mis võimaldab Põhjamaade ja Baltiriikide elektriturule pääseda Venemaa elektril, mille tootjad ei pea kvootide eest maksma 25 eurot tonni kohta.

Pajo avaldas lootust,  et turukorralduse eest vastutajad oma töö ära teevad ja vene elektri poolt põhjustatud anomaalia kõrvaldavad.

"Kurtmine turu olukorra üle meid ei aita - meie asi on oma tootmist vastavalt sellele sättida. Andres Vainolal on olemas kaevanduste juhtimise kogemus ja tal seisabki ees toodangu ja kulude paindlik juhtimine. Me peame otsima võimalusi oma kulude kokku tõmbamiseks," ütles Pajo.

Samas märkis ta, et praegu lisaks aasta alguses teatavaks tehtud töökohtade koondamisele, täiendavat plaani ei ole.

Vainola tuli esimest korda AS-i Enefit  Kaevandused tegevjuhiks 2015. aasta kevadel. Ka siis oli turul keeruline aeg ja Vainola eestvedamisel tehti kulude kokkuhoiuks mitmeid ümberkorraldusi ja koondati ka mitusada töötajat.  2016. aasta sügisel vahetas ta ettevõtte juhi kohal välja Ahti Puur. Vainola jäi aga edasi Eesti Energia juhatuse liikmeks. 2017. aasta lõpus taandus ta ka Eesti Energia juhatusest. Praegu töötab Vainola Eesti Energia strateegiliste projektide ja ühinemiste direktorina. 

Valeri Abramov vahetas Ahti Puuri AS-i Enefit Kaevandused juhi ametis välja 2018. aasta 1. märtsil.  

Allikas: Põhjarannik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: