Sutter: põlevkiviõli tootjad peaksid koos vesiniktöötluse üksuse looma

Eesti Energia Auvere õlitehas.
Eesti Energia Auvere õlitehas. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Eesti põlevkiviõli tootjatel ehk Eesti Energial, VKG-l ja Alexelal tuleks ühiselt luua vesiniktöötluse üksus, et kindlustada õlisektor ja Eesti eksporditulu pikemaks ajaks, ütles usutluses Postimehele Eesti Energia juhatuse esimees Hando Sutter.

"Tundub, et õli tarbimise tipp jääb veel paarikümne aasta kaugusele, sinnani võiks meil olla ambitsioon tuua põlevkiviga Eestisse väärtust," ütles Sutter usutluses ajalehele.  

"Kõigi Eesti õlitootjate ühine mure on väävel, mis õlis on. See tähendab, et meil tuleb [VKG ja Alexelaga] kamba peale lähiajal tekitada mingisugune vesiniktöötluse üksus," lisas ta. "Võiks mõelda, mida riik saaks teha, et see kindlasti tuleks. Eesti Energial üksinda pole mõtet, tuleb kõik õlitootjad koondada ja see ära teha."

Vesiniktöötlus on vajalik, et põlevkivist saadav õli sisaldaks väävlit vähem kui praegused keskmiselt 0,6 protsenti.

"Nõuded väävlisisalduse kohta lähevad üha karmimaks. See on Eesti õlitootjate mure, seepärast tuleb see siin ära teha. Võiks olla eelrafineerimine. Võtame väävlit vähemaks, ülejäänu tehtaks maailma rafineerimistehastes," selgitas Sutter.

Allikas: Postimees

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: