Narva-Jõesuus vastu võetud detailplaneering lubab Auverre rajada veel neli õlitehast

Narva-Jõesuu linn võttis vastu detailplaneeringu, mis lubab Eesti Energial ehitada Auverre juba töötava põlevikiviõli tehase kõrvale veel neli õlitehast ja õli järeltöötlemiskompleksi. Esialgu kavatseb Enefit Energiatootmine rajada Ida-Virumaale kehtestatava planeeringu järgi siiski veel vaid ühe õlitehase.

Lõplikult kinnitatakse planeering pärast keskkonnamõju strateegilise hindamise avalikku väljapanekut, mis kestab 25. märtsist 25. aprillini, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Tööstust on vaja kõigil Eestis, me saame sellest aru. Samas keskkonda on vaja säästa, me saame ka sellest aru. Ja inimesed peavad siia elama jääma, me saame sellest ka aru. Lõpuks oleme selleni jõudnud, et see, mis on esitatud, võib olla n-ö see, mis meid rahuldab. 29. aprillil on avalikustamise koosolek, eks siis ole näha, eks vastuseisjaid kindlasti on," rääkis Narva-Jõesuu volikogu esimees Veikko Luhalaid.

Tegelikult algatas Vaivara vald detailplaneeringu 2010. aastal ja juba siis taotles Eesti Energia veel nelja õlitehase ja järeltöötluse rajamist. Haldusreformiga kadus Vaivara vald ja uus omavalitsusüksus, Narva-Jõesuu linn viib detailplaneeringu lõpuni.

Suure osa planeeringust võtaks enda alla järeltöötlemistehas, aga alale saab rajada kokku viis õlitehast. Esialgu tuleks käivitatud Enefit 280 lähedusse vaid üks uus tehas.

"Hetkel käib eelprojekteerimine ja loodame jõuda selle aasta lõpuks investeerimisotsuseni, kui kõik - keskkond, turutingimused - seda soosivad ja nõukogu kinnitab. Oleme näinud ette, et uus tehas peaks olema töökindlam, ta peaks olema efektiivsem, keskkonnasäästlikum. Lisaks loodame ka, et odavam," selgitas Eesti Energia projektidirektor Tarvi Thomberg.

Kas juba projekteeritava tehase kõrvale tuleb Auverre veel õlitehaseid, sõltub turu vajadusest.

"Ei oska täna öelda, liigume samm-sammult. Aga kui turuolukorrad seda võimaldavad, prognoosid näitavad, et vedelkütuste tarbimine maailmas kasvab veel järgmised 20 aastat, siis tõesti näeme ette, et neid võib olla rohkem kui üks," rääkis Thomberg.

Järeltöötlemisüksuse kohta on Eesti Energia öelnud, et väävliühenditerikas põlevkiviõli vajaks vesiniktöötlust, kuid sellise eelrafineerimistehase rajamine eeldaks kõikide õlitootjate ja riigi koostööd.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: