Hiina lubas austada Euroopa norme ja vabakaubandust

Hiina peaminister Li Keqiang.
Hiina peaminister Li Keqiang. Autor/allikas: Ivo Cagalj/Pixsell/PA Images/Scanpix

Hiina peaminister Li Keqiang lubas reedel Horvaatias Ida- ja Kesk-Euroopa liidritega kohtudes, et tema valitsus austab Euroopa norme ja vabakaubandust.

"Me kavatseme Euroopa standardeid täielikult austada," kinnitas Li. 

Euroopa riigid kardavad, et Hiina eirab Euroopa Liitu tohutute investeeringutega üle ujutades sealseid konkurentsireegleid, aga ka seda, et Euroopa ettevõtted ei saa samaväärset juurdepääsu Hiina turgudele.

"Me tervitame avatust ja tahame kohelda kõiki Hiinas tegutsevaid kompaniisid võrdselt ning suurendada eksporti (Euroopa) riikidesse," ütles Li. "Hiina on maailmale avatud... me tervitame kahesuunalist avatust."

EL-i liikmesriik Horvaatia võõrustab Dubrovniki linnas kahepäevast 16+1 koostööformaadi tippkohtumist, millest sai äsja Kreeka liitumise tõttu 17+1. Platvormist võtavad osa 12 Kesk- ja Ida-Euroopa riiki ning viis Lääne-Balkani riiki.

Lääne-Euroopas vaadatakse koostööformaati ettevaatlikkusega, kuivõrd kardetakse, et see on Pekingi katse rakendada EL-is "jaga ja valitse" põhimõtet. Li on seda korduvalt eitanud.

"Me peame suurendama kaubandust ja ühendama oma majandusi," lausus Hiina peaminister.

Ida-Euroopa on võtmetähtsusega Pekingi suuralgatuses "vöönd ja tee" (BRI) ehk uue Siiditee projektis, mille väärtuseks hinnatakse triljon dollarit.

Projekt näeb ette kaubandustaristu rajamist Hiina ekspordi suurendamiseks läände ja hiljuti liitus sellega esimese G7 riigina ka Itaalia, mis on murelikuks teinud Prantsusmaa ja Saksamaa.

Varem on Hiina teinud teatavaks kümne miljardi dollari jagu laene ja kolme miljardi dollarise investeerimisfondi Ida-Euroopa jaoks.

Neid plaane on täidetud aga vaid osaliselt ja kuigi on töös mõned suured taristuprojektid, on teised lubatud investeeringud kas edasi lükatud või tühistatud.

Näiteks on üks 16+1 platvormi suuremaid projekte raudtee Belgradist Budapesti, mille ehitus on Serbias alanud, kuid mida on Ungari poolel saatnud viivitused, mistõttu on projektiga viis aastat pärast selle väljakuulutamist tehtud vähe edusamme.

Dubrovniki tippkohtumine leiab aset kolm päeva pärast Euroopa Liidu-Hiina tippkohtumist Brüsselis, kus Hiina lubas oma majandust veelgi avada ja süvendada suhteid blokiga.

Euroopa Komisjon nimetas Hiinat hiljuti Euroopa "süsteemseks rivaaliks" ja hoiatas, et kahepoolseid majandussuhteid tuleb teha võrdsemaks.

Euroopa Ülemkogu president Donald Tusk tervitas Pekingi antud lubadusi kui läbimurret, kus mõlemad pooled pühendusid globaliseerumisele ja reeglitel põhinevale rahvusvahelisele kaubandusele.

Li sõnul on reedene kohtumine "lisasamm" pärast Brüsseli tippkohtumist ja "kasulik täiendus koostööle Euroopa Liidu ja Hiina vahel".

Hiina peaminister külastas neljapäeval Horvaatias ka paika, kus Hiina firma alustas 280 miljoni eurose silla ehitust üle Aadria mere. Tegu on esimese suurema Hiina projektiga Horvaatias ja seda kaasrahastab EL.

"Projektid nagu Pelješaci sild saavad innustada koostööd tulevikus," ütles Li reedel.

Ta tervitas Kreeka liitumist 17+1 formaadiga. "Kreeka liitumisel ja kõigi Kesk- ja Ida-Euroopa riikidega... süvendame me Hiina suhet Euroopa Liiduga," ütles Li tippkohtumise järel pressikonverentsil. 

Kohtumisel osalenud Kreeka peaminister Aléxis Tsípras tervitas koostööd formaadi raames, mida tehakse "Euroopa Liidu reegleid ja protseduure täielikult austades".

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: