ERR Brüsselis: kui EL-i hääl on ühtne, pole Hiinal meie jutust ükskõik

Teisipäeval toimub Euroopa Liidu ja Hiina tippkohtumine. Euroopa Liit peab olema suhetes Hiinaga võimalikult ühtne, ütles ERR-i Brüsseli korrespondent Epp Ehand.

Ehand ütles "Välisilmale" antud intervjuus, et Euroopa Liit räägib Hiinast üha enam. Ning aina rohkem räägitakse sellest, et kuigi Hiina on suurriik, kellega EL saab paljudes asjades koostööd teha, on ta paljudes valdkondades siiski ka konkurent.

Teisipäevasel tippkohtumisel arutatakse Ehandi sõnul mitmel EL-i jaoks tähtsal teemal.

"Teemad on ühelt poolt Euroopa Liidule olulised teemad nagu reeglitepõhiste maailma, inimõiguste, Pariisi kliimaleppe, kliimamuutuste vastu võitlemise teema, julgeolek, WTO reeglite järgimine," loetles ta.

Ehandi sõnul on Euroopa Liit Hiinaga suhtlemisel teatud määral ühtne.

"Kui mõelda kas või sellele, et tegelikult Hiinast on viimastel kuudel palju räägitud ja püütud kujundada ühist seisukohta ja ühist poliitikat, olgu selleks siis välisinvesteeringud või siis näiteks 5G sidevõrkude rajamine. Samas, teistpidi me võime rääkida sellest, et selle sama nädala lõpuks kohtub Hiina peaminister ju Kesk- ja Ida-Euroopa riikidega eraldi. Samuti, just hiljuti Itaalia ühines vaieldava, vastuolulise uue siiditee programmiga," rääkis Ehand.

"See on nii ja naa. Teatud määral on ühtsus olemas, samas on Hiina suurepärane selliste ühe riigi teiste vastu väljamängimise ärakasutaja," lisas ta.

Ehand ütles, et Euroopa Liidu jaoks on tähtis rääkida Hiinaga ühtsel häälel.

"Euroopa Liidu jaoks on muidugi oluline, mida ühtsemal häälel me räägime, sest Euroopa Liit on Hiina jaoks suurim kaubanduspartner - iga päev on meie kaubavahetuse suurus umbes miljard eurot või üle selle. Ehk kui me räägime ühtsel häälel, siis kindlasti Hiinal ei ole ükskõik, mida Euroopa Liit ütleb," rääkis Ehand.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: