ERR Brüsselis: Hiina lubab oma turgu EL-ile senisest enam avada

Foto: Susana Vera/Reuters/Scanpix

Euroopa Liit ja Hiina kinnitasid teisipäevase tippkohtumise ühisavalduses soovi tegutseda ausa ja võrdsetel alustel majanduskonkurentsi nimel ning muu hulgas lubab Hiina arutleda tööstusettevõtetele riigiabi andmise üle ja avada senisest enam oma turgu. Peking ootab samas oma ettevõtete võrdset kohtlemist Euroopas.

Viimasel ajal Hiina suhtes teravama tooni võtnud Euroopa Liidu juhid tervitasid Hiina peaministrit Li Keqiangi siiski sõbralikult. Vaatamata raskustele jõuti ka ühisavalduseni, kus korrati üle pühendumine partnerlusele ja multilateraalsele maailmakorrale ning jõuti tüliküsimusteni, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Mõlemad pooled tihendavad arutelusid eesmärgiga tugevdada tööstussubsiidiumide rahvusvahelisi reegleid. See on läbimurre. Hiina on esmakordselt nõustunud Euroopaga koos tegelema selle maailma kaubandusorganisatsiooni reformi võtmeküsimusega," ütles Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk.

Hiina peaminister Li Keqiang kinnitas valmisolekut tegutseda ausa konkurentsi tagamise nimel ja senisest enam Hiina turgu Euroopa ettevõtetele avada. Euroopa Liidult ootab ta vastutasuks Hiina ettevõtete võrdset kohtlemist siin.

"Me ei kohtle Euroopa Liidu ettevõtteid diskrimineerival moel, eriti neid, mis on registreeritud Hiinas, sealhulgas ka üksnes välisomanikele kuuluvaid ettevõtteid. Samamoodi ei tohi Hiina ettevõtteid diskrimineerida Euroopa Liidus. Eelkõige peab kehtima süütuse eeldus. Meieni ei ole siiani jõudnud spioneerimise kahtlusi,
eelkõige 5G ettevõtete tegevuse osas välismaal. Nii et me usume, et üksteise ettevõtteid tuleb kohelda võrdsetel alustel," sõnas Li Keqiang.

Mitme lubadusega kaasneb tegevuste ajakava, mis tähendab, et osapooled hakkavad kontrollima, kuivõrd tänased lubadused päriselt ellu jõuavad.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: