Ühendus: eurokampaania käigus on valeinfot levitatud üle 500 miljoni korra

Seoses Euroopa Parlamendi valimiskampaaniaga on viimase kolme kuu jooksul ainuüksi Facebookis levitatud paremäärmuslikku propagandat, valeuudiseid või manipuleeritud pildimaterjali 533 miljonit korda, teatab rahvusvaheline kodanikeühendus Avaaz.

Väärinfo levitamiseks kasutatakse libakontosid ja mitmesuguseid eksitamistaktikaid. Näiteks asutati Itaalia tõuaretajate Facebooki grupp ning tehti sellest hiljem parempopulistliku Liiga partei toetusrühm, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Poola facebookikasutajaid hoiatati sisserännanuist vägistajate eest mängufilmist võetud kaadriga ning fotomontaaži abil kujutati Hispaania vasakpopulistliku partei Podemos juhti Pablo Iglesiast natsitervitust andmas.

"Euroopa Komisjoni juures on töörühm, mis on pühendunud rohkem välisele sekkumisele, kremlimeelsetele desinformatsiooniallikaile. Nemad avastasid 2015. aastal 5000 tõendit ning tänapäeval avastavad nad umbes 50 uut juhtumit nädalas. Sellest näete te desinformatsiooni sagedust ja intensiivsust," kommenteeris Euroopa Komisjoni pressiesindaja Johannes Bahrke.

Propastop: äärmused kasutavad neile antud võimalusi üsna kurjasti ära

Eestis propaganda ja valeuudistega võitleva veebilehe Propastop.org vabatahtlik Andres Lember ütles "Aktuaalse kaamera" stuudiointervjuus, et valimistest mõjutatud faktide moonutamist võib märgata ka Eesti sotsiaalmeediaruumis.

Seda esines tema sõnul aga ka eelmiste kohalike valimiste ja ka parlamendivalimiste eel.

Lember lisas, et midagi erakordset Eesti puhul välja tuua ei saa ja nimetas Eestis toimuvat tavapäraseks trollimiseks.

Küsimusele, kui tõsiseks probleemiks peab Lember äärmusparempoolsust, vastas ta, et iga äärmus on probleem. "Äärmused kipuvad vahel kontrolli alt väljuma ja äärmused kasutavad neile antud võimalusi vahel üsna kurjasti ära," lausus ta.

"Sotsiaalmeedia on muutunud peaagu nagu inimõiguseks, et see on demokraatia. Sealjuures, aga kiputakse ära unustama seda, et demokraatia ei tähenda ainult õigusi, vaid tähendab ka kohustusi," lisas Lember. Lemberi sõnul langeb reguleerimise kohus regulaatorile.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: