Euroopa Komisjon nimetas Hiinat otsesõnu desinformatsiooni levitajaks

Euroopa Komisjoni väärtuste ja läbipaistvuse valdkonna asepresident Vera Jourova.
Euroopa Komisjoni väärtuste ja läbipaistvuse valdkonna asepresident Vera Jourova. Autor/allikas: SCANPIX / EPA / FRANCISCO SECO / POOL

Euroopa Komisjon avaldas kolmapäeval teatise, milles esimest korda nimetab otsesõnu Hiinat ühe koronaviiruse puhanguga seotud desinformatsiooni allikana. Tavapäraselt mainitakse väärinfo levitajana ka Venemaad.

"Oleme esimest korda otsustanud oma raportis nimetada Hiinat. Mul hea meel, et seda tegime, sest kui meil on tõendeid, peame selle ütlema," teatas Komisjoni asepresident Vera Jourova. "On aeg rääkida tõtt," lisas ta kolmapäeval ühisel pressikonverentsil koos EL-i välispoliitikajuhi Josep Borrelliga, millest kirjutas Euractiv.com.

"Euroopa Liidu välised jõud ja teatavad kolmandad riigid, eelkõige Venemaa ja Hiina, on korraldanud sihistatud mõjuoperatsioone ja väärinfo levitamise kampaaniaid EL-is, selle naabruses ja kogu maailmas. Näiteks on idanaabruse strateegilise kommunikatsiooni töörühm kindlaks teinud ja EL-i väärinfovastasel veebilehel EUvsDisinfo paljastanud üle 550 näite Kremli-meelsetest allikatest pärit väärinfo levitamisest," öeldakse Euroopa Komisjoni ja EL-i välisteenistuse (EEAS) ühisteatises.

Komisjoni sõnul sisaldab selline desinformatsioon näiteks valesid nõuandeid, justkui võiks "pleegitava alkoholi või puhta alkoholi tarvitamine koronaviirust ravida" või vandenõuteooriaid, näiteks väide, et koroonaviirus on "maailma eliitide põhjustatud nakkus rahvastiku kasvu vähendamiseks".

Euroopa Komisjoni esindajad ei suutnud siiski vastata Euractivi küsimusele, millist tõendusmaterjali neil on Hiina desinformatsioonikampaania kohta ja kas Hiina info-operatsioonid sarnanevad Venemaa omadega, märkis Euractiv.com.

EEAS-i strateegilise kommunikatsiooni ja teabe analüüsi osakond loodi osana EastStratComi töörühmast 2015. aastal ja on peamiselt analüüsinud Venemaalt pärit desinformatsiooni, mis mõjutab EL-i liikmesriike.

Borrell vihjas kolmapäeval, et rohkem jõupingutusi võiks suunata Kaug-Idast pärit kampaaniatesse, kuid ta ei öelnud, kas selle regiooni katmiseks luuakse eraldi rakkerühm või mitte.

Hiina nimetamine desinformatsiooni allikana tuli pärast avalikku skandaali seoses Euroopa välisteenistusega, kus EEAS eitas ajakirjanduse teateid, et pehmendas Hiina-vastaseid süüdistusi aruandes pärast Pekingist lähtunud survet. Hiina ametnikke Brüsselis oli algselt teavitatud aruande avaldamisest.

Euroopa välisteenistus avaldas raporti avaliku versiooni 24. aprillil dokumendi, milles sisaldusid endiselt Hiina vastu esitatud süüdistused, kuid leevendatud sõnastuses. EEAS-i juht Borrell tunnistas hiljem, et Hiina ametnikud olid "avaldanud muret" Komisjoni eelnõu pärast.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: