Soome tulevased valitsusparteid tegid teatavaks ministrikohad

{{1559549940000 | amCalendar}}
Foto: AFP/SCANPIX

Soome tulevased valitsuserakonnad tegid esmaspäeval teatavaks ministrikohtade jaotuse - sotsiaaldemokraadid saavad loodavas valitsuses seitse, Keskerakond viis, rohelised kolm, Vasakliit kaks ja Soome Rootsi Rahvapartei samuti kaks portfelli.

SDP saab endale peaministri, euroministri, regionaalministri, väliskaubandusministri, sotsiaalministri, tööministri ja transpordiministri koha. Keskerakonnale lähevad rahandus-, kultuuri-,  kaubandus-, kaitse- ja põllumajandusministri koht. Rohelised saavad endale välis-, keskkonna ja siseministri portfelli, Vasakliit tervise- ja haridusministri portfelli ning RKP põhjamaade koostöö ja võrdõiguslikkuse ministri koha. 

Ministrite nimed tehakse teatavaks hiljem. 

Peaministrikandidaadi ja Sotsiaaldemokraatliku Partei (SDP) esimehe Antti Rinne sõnul seab koalitsioon eesmärgiks majanduse tasakaalu ja 60 000 uue töökoha loomise aastaks 2023, vahendas Soome rahvusringhääling Yle. Uus valitsus kavatseb teha lõpu kaheksa aastat kestnud kasinusprogrammile ja suurendab valitsuse kulutusi 1,2 miljardi euro võrra. Plaanis on tõsta tubaka-, alkoholi- ja kütuseaktsiisi. 

Ametist lahkuv keskerakondlasest peaminister Juha Sipilä ütles, et toetab uue valitsuse eesmärke tööhõive alal parlamendis. Sipilä kinnitas, et ei võta ministrikohta, sest lahkub septembris erakonna esimehe kohalt, edastas Yle. 

SPP juht Anna-Maja Hendriksson ei näe enda sõnul takistusi 75-protsendise tööhõive saavutamisel, kuna teistes põhjamaades on see olnud teostatav.

Roheliste esimees Pekka Haavisto nimetas valitsuse keskkonnaprogrammi "üleilmselt kõige ambitsioonikamaks kliimaplaaniks, mis kavandab aastaks 2035 süsinikdioksiidi neutraalemissiooni", kuigi esmaspäevasel pressikonverentsil valitsus detailseid plaane ei avaldanud, vahendas Yle. 

Rinne ütles enne koalitsioonikõnelusi, et kõik uue valitsuse erakonnad peavad nõustuma eesmärgiga hoida globaalne soojenemine 1,5 kraadi juures võrreldes tööstusrevolutsiooni eelse tasemega. 

Allikas: STT-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: