Erdogani kandidaat tunnistas kaotust Istanbuli valimistel

{{1561304100000 | amCalendar}}
Foto: Kemal Aslan/Reuters/Scanpix

Türgi valitsuspartei kandidaat vastuolulistel Istanbuli linnapea kordusvalimistel Binali Yildirim tunnistas pühapäeval oma kaotust.

Uudisteagentuuri Anadolu avaldatud esialgsete tulemuste kohaselt on opositsioonikandidaat Ekrem Imamoglu pärast 95 protsendi häälte kokkulugemist kogunud 53,69 protsenti häältest Yildirimi 45,4 protsendi vastu. 

"Nagu tulemused praegu näitavad, juhib mu konkurent Ekrem Imamoglu praegu võistlust. Ma õnnitlen teda ja soovin talle edu," ütles Yildirim.

Istanbulis peeti kordusvalimised, sest opositsioonile võidu andnud märtsivalimiste tulemused tühistati president Recep Tayyip Erdogani erakonna nõudmisel väidetavate rikkumiste tõttu.

Türgi 31. märtsi kohalikud valimised näitasid, et Erdogani valitsev Õigluse ja Arengu Partei (AKP) on endiselt rahva hulgas populaarseim, kuid Istanbulis ja pealinnas Ankaras saadi oma ehmatuseks lüüa.

Esimest korda 25-aastase vaheaja järel juhtus nii, et ei Istanbul ega Ankara olnud AKP või selle eelkäijate kontrolli all.

AKP kandidaat, endine peaminister Yildirim kaotas siis suurima opositsioonierakonna Vabariikliku Rahvapartei (CHP) kandidaadile, endisele Istanbuli Beylikdüzü linnaosa juhile Imamoglule umbes 13 000 häälega.

Komisjon ei tühistanud linnavolikogu valimiste tulemusi, mis andsid enamuse Erdogani parteile.

Enne märtsivalimisi oli Erdogan kõikjal. Ta pidas 50 päeva jooksul 59 provintsis 102 kihutuskoosolekut, ehkki ise kusagil ei kandideerinud.

Esialgu tundus, et Istanbuli kordusvalimistel juhtub sama. Ajaleht Hürriyet teatas presidendi 39 ülesastumisest 39 linnaosas.

Seda aga ei juhtunud. Kolmapäevase seisuga oli Erdogan pidanud ajalehe andmetel kõne vaid neljas linnaosas.

Mitmed analüütikud arvavad, et Erdogan hoidus sihilikult suurelt pildile astumast, et teda ei seostataks võimaliku kaotusega.

Istanbuli linnapea lubas uut algust Türgile

Istanbuli linnapea kordusvalimiste võitja Ekrem Imamoglu sõnul tähendab tema edu uut algust Türgile.

"See ei olnud üksiku rühma ega erakonna, vaid kogu Türgi võit nendel valimistel," ütles Imamoglu, kui esialgsed tulemused näitasid tema kindlat võitu umbes 54 protsendiga häältest. 

Türgi president õnnitles Istanbuli linnapead võidu puhul

Türgi president Recep Tayyip Erdogan õnnitles pühapäeval Istanbuli linnapead võidu puhul Ekrem Imamoglu valimisvõidu puhul.

"Ma õnnitlen Ekrem Imamoglu, kes on esialgsetel tulemusel võitnud valimised," ütles president.

Istanbuli linnapeaks valitud opositsioonikandidaat Imamoglu ütles pühapäeval pärast valimisvõidu selgumist, et on valmis Istanbuli probleemide lahendamise nimel koostööks president Erdoganiga.

"Härra president, ma olen valmis töötama teiega üksmeeles. Ma edastan siinkohal oma taotluse kohtuda teiega võimalikult kiiresti," lausus Imamoglu pärast kindlat võitu Erdogani kandidaadi üle kordusvalimistel.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: