Euroopas kritiseeritakse Türgi valimiskomisjoni Istanbuli-otsust

{{1557222360000 | amCalendar}}
Foto: Scanpix

Euroopas kritiseeritakse Türgi keskvalimiskomisjoni otsust tühistada Istanbuli linnapea valimised ja korraldada uus hääletus, mille taga nähakse soovi takistada opositsioonikandidaadi võitu.

"Keskvalimiskomisjoni otsus tühistada kohalike valimiste tulemused Istanbulis ja korraldada uued valimised ei ole meie hinnangul ei läbipaistev ega arusaadav," ütles Saksa välisminister Heiko Maas teisipäeval.

Maasi sõnul on demokraatia alusväärtuste ja läbipaistvate valimisreeglite järgmine ülioluline ning ainult valijatel on õigus otsustada, kes saab Istanbuli linnapeaks.

Türgi keskvalimiskomisjoni otsust kritiseeris ka Euroopa Parlamendi raportöör Türgi küsimustes Kati Piri, kes kirjutas Twitteris, et Türgi president Recep Tayyip Erdogan "ei aktsepteeri kaotust" ning et keskvalimiskomisjon tegutses surve all.

Raportööri sõnul on keskvalimiskomisjoni otsus tühistada valimistulemused, mis andsid Türgi suurimas linnas meeri koha opositsiooni kandidaadile, "vastuolus rahva tahtega". "See teeb lõpu võimu valimiste kaudu demokraatliku ülemineku usaldusväärsusele Türgis," sõnas Piri.

Erdogani võimuerakond Õigluse ja Arengu Partei (AKP) väitis, et valimistel oli hulgaliselt rikkumisi, mis mõjutasid valimistulemust. Valimiskomisjon langetas otsuse AKP kasuks.

Istanbuli linnapea kordusvalimised on kavas 23. juunil.

Imamoglu: otsus korraldada Istanbulis kordusvalimised on reetlik

Istanbuli linnapeavalimised võitnud Ekrem Imamoglu mõistis esmaspäeval hukka Türgi keskvalimiskomisjoni otsuse korraldada kordusvalimised, nimetades seda reetlikuks.

"Nad püüavad võtta tagasi valimised, mille me võitsime. Võibolla olete häiritud, kuid ärge kunagi kaotage lootust," ütles opositsioonilisse Vabariiklikku Rahvaparteisse (CHP) kuuluv Imamoglu tuhandetele poolehoidjatele.

Imamoglu edestas 31. märtsil korraldatud valimistel võimuerakonna Õigluse ja Arengu Partei (AKP) linnapeakandidaati Binali Yildirimi 15 000 häälega.

AKP on 15 miljoni elanikuga Istanbulis võimul olnud 25 aastat.

Erdogan: Istanbuli kordusvalimised on riigi jaoks parim samm

Türgi president Recep Tayyip Erdogan tervitas teisipäeval valimiskomisjoni otsust korraldada korruptsioonikaebuste tõttu Istanbulis kordusvalimised.

"Me näeme selles otsuses parimat sammu, mis tugevdab meie tahet lahendada probleemid demokraatia ja seaduse raames," ütles president oma Õigluse ja Arengu Partei (AKP) parlamendiliikmetega kohtudes.

AKP keeldus korruptsioonile viidates kaotust tunnustamast. Erdogan rääkis teisipäeval "organiseeritud kuritegevusest" ja "tõsisest korruptsioonist" valimiste ajal.

"Meie esitatud dokumendid tuginevad konkreetsetele tõenditele, mida ei ole võimalik vaidlustada," ütles president ning süüdistas vargaid, kes valimistel "rahva tahte" varastasid.

"Meie rahvas nõuab meilt selgitust," ütles ta.

Toimetaja: Mait Ots, Laur Viirand

Allikas: AP - Reuters - BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: