Jüri Ratase sõnul pole alkoholiaktsiisi asjas Eestil ja Lätil siduvat lepet

Peaminister Jüri Ratas ja Läti peaminister Krišjanis Karinš tantsupeol.
Peaminister Jüri Ratas ja Läti peaminister Krišjanis Karinš tantsupeol. Autor/allikas: Jürgen Randma/VKB

Eestii valitsus ei ole sõlminud Lätiga siduvaid kokkuleppeid ühiseks
alkoholiaktsiisi tõstmiseks, langetamiseks ega alkoholi aktsiisimäärade kooskõlastamiseks, ütleb peaminister Jüri Ratas.

"Välisministeeriumi andmetel ei ole Eesti vabariik sõlminud välissuhtlemisseaduse alusel ühtegi välislepingut ega muud õigusakti Läti vabariigiga alkoholiaktsiiside ühtlustamiseks või nende kooskõlastamiseks, mis kohustaks Eesti vabariigi valitsust vastavat välislepingut ja selle eelnõud riigikogule esitama. Ka riigikantselei, rahandusministeeriumi ja sotsiaalministeeriumi andmetel sellist lepingut sõlmitud ei ole," teatas Ratas vastuseks Reformierakonda kuuluva riigikogu liikme Aivar Sõerdi arupärimisele.

Ratas lisas, et Eesti ja Läti rahandusministeeriumide vahel toimub regulaarne aktsiisipoliitikaalane koostöö teabevahetuse vormis ja meenutas, et endine tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski kirjutas 2017. aasta detsembris alla kolme Balti riigi ühiste kavatsuste memorandumile, millega Eesti, Läti ja Leedu leppisid kokku ühistes kavatsustes alkoholi- ja tubakatarbimist vähendavate ning tervislikku toitumist edendavate poliitikate kujundamisel.

"Kuid ühiste kavatsuste koostöömemorandumi puhul ei ole tegemist välislepinguga välissuhtluse seaduse mõttes ega valitsustevahelise kokkuleppega;" selgitas Ratas.

Ühiste kavatsuste koostöömemorandumis kutsutakse üles Balti riikide valitsusi vahetama riikide vahel teavet ja kogemusi ning seadma sisse riigisiseseid piiranguid alkoholireklaamile ja kättesaadavusele, seisab vastuses.

"Koostöömemorandum ei kohusta riikide valitsusi üksteist teavitama alkoholi aktsiisimäärade muutmisest ning tegemist on riikidevahelise valdkondliku koostöö kujundamise kokkuleppega," märkis Ratas.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: