Moon kritiseeris Jaapanit ja tegi üleskutse koostööks Põhja-Koreaga

Lõuna-Korea president Moon Jae-in.
Lõuna-Korea president Moon Jae-in. Autor/allikas: AP/Scanpix

Lõuna-Korea president Moon Jae-in tegi esmaspäeval üleskutse majanduskootööks Põhja-Koreaga, mis tema sõnul lubaks korealastel Jaapani majandusliku ülemvõimu "ühe sööstuga" kõrvaldada.

President tegi üleskutse kohtumisel ametnikuga, kellega arutas Jaapani otsust võtta Lõuna-Korealt usaldusväärse kaubanduspartneri staatus ja piirata eksporti Lõuna-Korea tehnoloogiatööstusele.

Moon kirjeldas Tokyo sammu kui sihilikku katset kahjustada Souli ekspordist sõltuvat majandust ning ta süüdistas Jaapanit kaubanduse kasutamises relvana, et maksta kätte sõjaaegset sunnitööd puudutavas tülis.

Lõuna-Korea teatas esmaspäeval, et investeerib järgmisel seitsmel aastal 7,8 triljonit vonni ehk 6,5 miljardit dollarit, et vähendada tehnoloogiatööstusele oluliste materjalide vallas sõltuvust Jaapanist. Samuti lubas valitsus rahaliselt toetada Lõuna-Korea firmasid välisfirmadega ühinemisel ja nende ülevõtmisel ning pakkuda maksusoodustusi välisinvesteeringute ligimeelitamiseks.

"Me peame tegema enamat kui lihtsalt ületama Jaapani kaubanduspiirangud ja relvastama end uue visiooni ja erakordse meelekindlusega, et ületada Jaapani majandus," ütles Moon presidendipalees.

"Me peame investeerima jõupingutusse suurendada märkimisväärselt komponentide- ja materjalitööstuse konkurentsivõimet ja rakendama majandusmeetmeid, et elavdada kõiki meie majanduse sektoreid," ütles president.

Moon kasutas kohtumist ka selleks, et edastada positiivne sõnum Põhja-Koreale, mis on viimasel ajal suhtlust oma lõunanaabriga vähendanud.

Põhja-Korea on korraldanud viimasel kümnel päeval kolm raketikatsetust ja väljendanud nördimust USA-Lõuna-Korea ühiste sõjaväeõppuste jätkumise pärast.

"Jaapani majanduse eelis meie ees on selle majanduse üldine suurus ja siseturg. Kui Lõuna ja Põhi suudavad luua rahumajanduse läbi majandusliku koostöö, saame me ühe sööstuga jõuda järgi Jaapanile," lausus Moon. "Jaapan ei saa ennetada meie majanduse hüpet. Vastupidi, Jaapan on stimulant, mis tugevdab meie meelekindlust saada majanduslikuks jõuks."

Põhja-Korea ei ole Mooni märkustele veel vastanud. Pyongyang on varem nõudnud, et Soul kaugeneks Washingtonist ja liiguks edasi ühiste majandusprojektidega, mida USA sanktsioonid pidurdavad.

USA ja Lõuna-Korea relvajõud alustasid ühisõppust

USA ja Lõuna-Korea relvajõud alustasid esmaspäeval Pyongyangi ähvardusest hoolimata kavandatud ühisõppust, mis võib ohtu seada tuumarelvitustamiskõneluste jätkumise Ühendriikide ja Põhja-Korea vahel. 

Lõuna-Korea kaitseminister Jeong Kyeong-doo teavitas esmaspäeval parlamenti ühisõppuse algusest ja ütles, et Soul "säilitab selgelt valmisolekuhoiaku iga Põhja-Korea sõjalise sammu puhuks". 

Üksikasju õppuse kohta avaldatud ei ole, kuid Lõuna-Korea kaitseministeeriumi ametnik ütles varem ajakirjanikele, et "valmistatakse ette ühisõppust, mille eesmärk on kontrollida meie võimeid sõjaaegse operatiivkontrolli ülevõtmiseks". 

Põhja-Korea on tulistanud viimase 10 päeva jooksul kolm korda Jaapani merre lühimaarakette, nimetades üht katsetust hoiatuseks Soulile peamiselt arvutisimulatsioonil põhineva staabiõppuse läbiviimise eest Washingtoniga. 

Stalinistlik riik on pidanud Ühendriikide ja Lõuna-Korea ühisõppusi sissetungiharjutusteks ja on neile alati raevukalt reageerinud. 

USA ja Lõuna-Korea julgeolekulepingu alusel võtab sõja korral kahe riigi ühendjõudude juhtimise üle Ühendriikide kindral, kuid Soul on püüelnud pikka aega selle muutmise poole. 

Analüütikute sõnul võivad mõlema poole sõjalised tegevused lükata kõnelused Põhja-Korea tuumaprogrammi üle edasi sügisesse. 

USA president Donald Trump pidas 30. juunil kaht Koread lahutavas demilitariseeritud tsoonis Põhja-Korea liidri Kim Jong-uniga ajaloolise kohtumise, astudes esimese ametisoleva Ühendriikide presidendina Põhja-Korea territooriumile. Kim ja Trump leppisid kokku tuumarelvitustamiskõneluste jätkamises töörühmade tasemel paari nädala jooksul, kuid läbirääkimised pole seni alanud.

Mullu juunis Kimiga peetud esimese tippkohtumise järel esines Trump ootamatu teadaandega USA ja Lõuna-Korea ühisõppuste peatamisest, kasutades Pyongyangi tavapärast kõnepruuki "provokatiivsetest sõjamängudest".

Eelmise aasta augustisse kavandatud sõjaväeõppus Ulchi Freedom Guardian (UFG) jäetigi seejärel ära. 

Kaks liitlasriiki on korraldanud oma suurimad iga-aastased ühisõppused Foal Eagle ja Key Resolve harilikult kevadel, kuid sel aastal asendati need märtsis peetud lühemate õppustega Dong Maeng. 

Esmaspäeval algav õppus on samuti väiksemastaabilisem kui traditsiooniline Ulchi Freedom Guardian ning avalikkusele teadaolevalt pole sellele seni nime antud. 

Lõuna-Korea meedia on tituleerinud õppuse 19-2 Dong Maengiks, viidates teisele õppusele 2019. aastal. 

USA-l on Lõuna-Koreas 28 500 sõdurit, kellest suur osa baseerub Pyeongtaekis Camp Humphreys.

Reedel katsetas Põhja-Korea enda väitel uut "suurekaliibrilist mitmelasulist juhitavat raketisüsteemi". Lõuna-Korea presidendi kantselei teatel on see tõenäoliselt "uut tüüpi lühimaa ballistiline rakett". 

Soulis teadurina töötav endine põhjakorealasest ülejooksik Ahn Chan-il ütles AFP-le, et "õppused ei pruukinuks täna aset leida, kui Pyongyangi ja Washingtoni tuumaläbirääkimistel oleks saavutatud käegakatsutavat edu, arvestades UFG peatamist eelmisel aastal". 

Õppuse korraldamise otsust mõjutasid ka Põhja-Korea hiljutised raketikatsetused, sõnas Ahn. "See annab märku ka Souli hoiaku muutumisest Pyongyangi suhtes," lisas ta. 

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: