Põhja-Korea liidri sõnul on viimased raketikatsetused hoiatuseks

Kim Jong-un raketikatsetust jälgimas.
Kim Jong-un raketikatsetust jälgimas. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Põhja-Korea liidri Kim Jong-uni sõnul on viimased raketikatsetused mõeldud kohaseks hoiatuseks Washingtonile ja Soulile seoses nende korraldatava ühisõppusega, edastas kolmapäeval riiklik uudisteagentuur KCNA.

"Katsed kinnitasid uute taktikaliste juhitavate rakettide lahinguvõimekust," sõnas Kim, väljendades katsetuste üle rahulolu. 

KCNA teatel möödus teisipäevane katsetus rahuldavalt ja Kim märkis, et "sõjaline tegevus oleks võimalus edastada kohane hoiatus USA ja Lõuna-Korea võimude käimasolevale ühisele sõjaväeõppusele". 

Lõuna-Korea staabiülemate ühendkomitee teatel eeldab Soul, et Põhja-Korea viimati katsetatud relvad olid "lühimaa ballistilised raketid". 

Vähem kui kahe nädala jooksul neljandat korda rakette katsetanud Põhja-Korea lubas päev varem vastuseks USA ja Lõuna-Korea ühistele sõjaväeõppustele katsetusi jätkata.

USA ja Lõuna-Korea alustasid esmaspäeval peamiselt arvutisimulatsioonil põhinevat staabiõppust, mis paneb proovile Souli võime operatiivkontrolli ülevõtmiseks sõja korral. 

Vähem kui tund aega pärast kahe lühimaa ballistilise raketi katsetust teatas Põhja-Korea välisministeerium, et õppused on Pyongyangi, Washingtoni ja Souli vahelise diplomaatilise protsessi "varjamatu eitus ja jäme rikkumine".

Ühisõppus on "agressiivne sõjaharjutus, mis matkib üllatus- ja tõrjerünnakut KRDV-le", vahendas riiklik uudisteagentuur KCNA välisministeeriumi pressiesindaja sõnu.

"Sestap oleme sunnitud arendama, katsetama ja rakendama riigikaitseks hädavajalikke jõulisi füüsilisi abinõusid," lisas ametnik. "USA ja Lõuna-Korea võimud ei saa neile vastu, isegi kui neil on aega 10 kuud."

Handongi ülikooli rahvusvaheliste suhete professor Park Won-gon peab ülimalt tõenäoliseks, et Põhja-Korea teeb ühisõppuste ajal veel raketikatsetusi.

USA president Donald Trump pidas 30. juunil kaht Koread lahutavas demilitariseeritud tsoonis Põhja-Korea liidri Kim Jong-uniga ajaloolise kohtumise, astudes esimese ametisoleva Ühendriikide presidendina Põhja-Korea territooriumile. Kim ja Trump leppisid kokku tuumarelvitustamiskõneluste jätkamises töörühmade tasemel paari nädala jooksul, kuid läbirääkimised pole seni alanud.

Mullu juunis Kimiga peetud esimese tippkohtumise järel esines Trump ootamatu teadaandega USA ja Lõuna-Korea ühisõppuste peatamisest, kasutades Pyongyangi tavapärast kõnepruuki "provokatiivsetest sõjamängudest".

Eelmise aasta augustisse kavandatud sõjaväeõppus Ulchi Freedom Guardian (UFG) jäetigi seejärel ära. 

Kaks liitlasriiki on korraldanud oma suurimad iga-aastased ühisõppused Foal Eagle ja Key Resolve harilikult kevadel, kuid sel aastal asendati need märtsis peetud lühemate õppustega Dong Maeng. 

Esmaspäeval alanud õppus on samuti väiksemastaabilisem kui traditsiooniline Ulchi Freedom Guardian ning avalikkusele teadaolevalt pole sellele seni nime antud. 

Lõuna-Korea meedia on tituleerinud õppuse 19-2 Dong Maengiks, viidates teisele õppusele 2019. aastal. 

USA-l on Lõuna-Koreas 28 500 sõdurit, kellest suur osa baseerub Pyeongtaekis Camp Humphreys.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: