X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Jaapan eemaldab Lõuna-Korea eelisseisundis kaubanduspartnerite seast

{{1564711800000 | amCalendar}}
Jaapani vastane meeleavaldus Lõuna-Korea pealinnas Soulis.
Jaapani vastane meeleavaldus Lõuna-Korea pealinnas Soulis. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

Jaapan teatas reedel, et eemaldab Lõuna-Korea riigi eelisseisundis kaubanduspartnerite "valgest nimekirjast" sammuna, mille astumine Souli sõnul ohustab Jaapani ja Lõuna-Korea majandus- ja julgeolekukoostööd. Hiljem samal päeval vastas Lõuna-Korea sarnase otsusega.

Otsusega sai Lõuna-Koreast esimene sellest nimekirjast välja arvatud riik. Nimekirjas olemine tähendab, et Jaapani firmad saavad neile minimaalsete piirangutega eksportida kaupu, mida on võimalik suunata tsiviilkasutusest sõjalisse kasutusse.

Väljaarvamine tähendab, et sadadele tundliku tehnoloogia silti kandvatele toodetele hakkab Lõuna-Koreasse eksportimisel kehtima karmim ekspordikontroll.

Oodatakse, et samm jõustub 28. augustil. 

Eksperdid aga ütlevad, et sammu mõju on pigem sümboolne kui majanduslik.

"Sellel saab olema Lõuna-Korea majandusele piiratud mõju," ütles firma Nomura Securitiesi vanemökonomist Hajime Yoshimoto. Osaliselt on põhjus selles, et Jaapani eksportijad võivad taotleda luba, mis lubab neil saata valgesse nimekirja mittekuuluvatele riikidele oma kaupu lihtsustatud korras.

Paljudel suurtel Jaapani eksportijatel on need load juba olemas, ütleb kaubandusministeerium.

Tokyo järjekordsest sammust Souliga puhkenud tülis, mille käigus Jaapan on kehtestanud piirangud tehnoloogiaekspordile Lõuna-Koreasse, teatas Jaapani kaubandusminister.

"Valitsus kiitis täna kabinetiistungil heaks ekspordikontrolliseaduse ülevaatamise...Lõuna-Korea, ainus Aasia riik nimekirjas, eemaldatakse sellest," ütles Hiroshige Seko ajakirjanikele. 

"Tahan teha selgeks, et see ei ole ekspordiembargo," lausus ta.

"Me usume, et Lõuna-Korea suhtes erikohtlemise lõpetamine ei mõjuta globaalset tarneahelat ega too kaasa negatiivseid mõjusid Jaapani firmadele." 

Lõuna-Korea pidas otsust kahetsusväärseks ja lubas Jaapani sammule karmi vastust.

Lõuna-Korea välisminister Kang Kyung-wha hoiatas neljapäeval kohtumisel oma Jaapani ametivenna Taro Konoga, et Souli eemaldamine valgest nimekirjast ohustab kahe riigi sõjaliste luureandmete jagamise lepingu pikendamist.

Kahe USA liitlasriigi suhted on langenud madalseisu pärast mitut Lõuna-Koreas langetatud kohtuotsust, mis käsivad Jaapani firmadel maksta sõjaaegse sunnitöö eest lõunakorealastest ohvritele hüvitist. 

Tokyo hinnangul lahendati kompensatsiooniküsimus lepinguga, millega 1965. aastal riikide suhted normaliseeriti.

Jaapani ja Lõuna-Korea suhteid pingestab aastatel 1910-1945 Korea poolsaarel kestnud Jaapani okupatsiooni pärand. 

Lõuna-Korea president mõistis Jaapani kaubandusotsuse hukka

Tokyo otsus võtta Lõuna-Korea välja Jaapani eelisseisundis kaubanduspartnerite valgest nimistust on hoolimatu otsus, millele Soul kindlasti vastab, ütles Lõuna-Korea president reedel.

Tokyo "isekas akt teeb üleilmse tarneahela segamise kaudu maailmamajandusele tohutut kahju", lausus Moon Jae-in kiirkorras kokku kutsutud ja telepildis edastatud valitsusistungil.

"Jaapan peaks oma ühepoolsed ja ebaõiglased meetmed võimalikult ruttu tühistama ja tulema dialoogile," lisas Moon resoluutses hääletoonis.

"Vastutus selle eest, mis järgmisena juhtuma hakkab, lasub selgelt Jaapani valitsusel."

Naaberriigid Jaapan ja Lõuna-Korea on mõlemad demokraatlikud, turumajandusega riigid ning USA liitlased, kelle ühiste julgeolekumurede seas on Põhja-Korea ja Hiina.

Kahe naaberriigi suhteid aga mürgitab kibe vaidlus territooriumi ja ajaloo pärast, mille lätted on 20. sajandi esimeses pooles, kui Jaapan oli Korea poolsaarel koloniaalvõim.

Mooni sõnul kavatseb Soul ägestada oma vastust Jaapani kaubandussammule järk-järgult. Jaapan on Lõuna-Koreale tähtis kaubanduspartner, kellega tehti eelmisel aastal äri 85 miljardi dollari väärtuses.

"Kuigi Jaapan on majanduslik suurvõim, siis kui ta peaks meie majandust kahjustama, siis on ka meil vastumeetmeid, mida samas usus rakendada," ütles Moon. Ta ähvardas teha Jaapani majandusele "suurt kahju".

Moon meenutab Jaapani vastuolulist koloniaalajastut sageli ning rõhutab, et võitlus iseseisvuse pärast on nii Lõuna- kui ka Põhja-Korea rahvusliku identideedi südames. Lisaks üritab ta näidata Lõuna-Korea parempoolseid kui Jaapani-meelsete kollaborantide järeltulijatena.

See küsimus on Lõuna-Koreas äärmiselt poliitiline. Muu hulgas üritavad konservatiivid näidata, et Moon, kes vahendab rahvusvahelist dialoogi Põhja-Korea liidri Kim Jong-uniga, on Põhja-Korea sabarakk.

Sel aastal möödub Koreas ka sada aastat 1. märtsi iseseisvusliikumisest ning võimud panid mitmele Souli kesklinnas asuvale hoonele vastupanuliikumise kangelaste hiiglaslikud pildid.

Moon lõi ka seekord ajaloo küsimuses kannad maasse ning viitas reedel mitmel korral Jaapani ja Lõuna-Korea "kahetsusväärsele" ajaloole.

"Ühe riigi allumasundimine on mineviku jäänus," lausus ta. "Meil seisavad lühivaates ees raskused, kuid kui me väljakutsele alla anname, siis ajalugu kordab end."

"Kui Jaapan, mis on selles küsimuses pahategija, kavatseb praegu haavu taastekitada, siis peaks ta seisma silmitsi reaalsusega, et rahvusvahelised normid seda välja ei kannata."

Lõuna-Korea eemaldab Jaapani kaubanduspartnerite valgest nimekirjast

Lõuna-Korea eemaldab Jaapani usaldusväärsete kaubanduspartnerite valgest nimekirjast, teatas Soul reedel vastuseks Tokyo samale paar tundi varem astutud sammule.

aapani valitsuse otsus "lõhub usalduslikku suhet ja koostööd, mille kaks riiki ehitanud on", ütles Lõuna-Korea rahandusminister Hong Nam-ki.

"Jätkame jõupingutusi, et lahendada see küsimus diplomaatiliselt... Samal ajal eemaldame Jaapani enda valgest nimekirjast ning jätkame oma ekspordikontrolli tugevdamise protsessi," lausus ta.

"Väljendame selle pärast suurt protesti ja sügavat kahetsust ning ärgitame Tokyot otsekohe taganema oma kättemaksuhimulistest kaubandusmeetmetest," lisas minister.

Soul mõtleb lõpetada tundlike sõjaliste andmete jagamise Jaapaniga

Soul kaalub tundlike sõjaliste andmete Tokyoga jagamise lõpetamist, sest Jaapan otsustas võtta Lõuna-Korealt usaldusväärse kaubanduspartneri staatuse.

Lõuna-Korea presidendi riigikaitsebüroo asedirektor Kim Hyun-chong ütles reedel, et valitsus kaalub, kas jätkata tundliku sõjateabe jagamist Jaapaniga, kuivõrd kahepoolne usaldus on murenenud.

Kimi sõnul solvas Jaapan Lõuna-Koread, kui see seadis tõendeid esitamata küsimärgi alla Souli usaldusväärsuse relvastuse ja nii tsiviil- kui sõjalise otstarbega kaupade ekspordi kontrollimisel.

Ta märkis, et Soul on pühendunud tüli diplomaatilisele lahendamisele, kuid Jaapan on neid jõupingutusi eiranud ja lükanud tagasi ka USA pakkumise oma kahe liitlase tüli vahendada.

Pompeo kohtub Lõuna-Korea ja Jaapani välisministriga

USA välisminister Mike Pompeo kohtub oma Jaapani ja Lõuna-Korea ametivennaga, et proovida lahendada kriis kahe Ühendriikide liitlase suhetes.

Pompeo, Jaapani välisminister Taro Kono ja Lõuna-Korea välisminister Kang Kyung-wha peavad kolmepoolseid kõnelusi reedel Bangkokis.

Pompeo ütles, et tahab kahe riigi tüli lahendada, kuivõrd nad on USA olulisemad partnerid regioonis ja mängivad võtmerolli president Donald Trumpi valitsuse jõupingutustes Põhja-Korea tuumarelvavabaks teha.

Hiina ärgitab Jaapanit ja Lõuna-Koread ilmutama kaubandustülis head tahet

Jaapan ja Lõuna-Korea peaksid näitama omavahelises kaubandusvaidluses üles head tahet ning lahendama vaidluse läbirääkimiste ja dialoogiga, ütles Hiina välisminister reedel.

Wang ütles ajakirjanikele, et naaberriigid peaksid teineteisega ümber käima "siiralt ja hea tahtega".

Tema sõnul arutati Jaapani ja Lõuna-Korea kaubandusvaidlust praegu käival iga-aastasel Kagu-Aasia riikide ühenduse ASEAN välisministrite istungil. Toimunud arutelu oli positiivne, lisas minister.

Wangi sõnul loodab Hiina, et mõlemad riigid "suudavad ilmutada head tahet tulevikku vaataval, objektiivsel ja õiglasel moel, et nad saaksid tegeleda olemasolevate erimeelsustega korralikult".

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: