Hirveparki kogunesid meelt avaldama Ratase valitsuse vastased

{{1568457000000 | amCalendar}}

Tallinnas Hirvepargis toimus laupäeval kodanikualgatuse "Jah vabadusele, ei valedele" meeleavaldus, et tuletada peaminister Jüri Ratase kokku pandud valitsusele meelde väärtusi, mille poolt Eesti rahvas sel päeval 16 aastat tagasi hääletas, valides Euroopa Liiduga (EL) ühinemise.

Eesti riik on rajatud vabadusele, õigusele ja õiglusele - euroopalikele väärtustele, millest praegune valitsus ei hooli, teatasid meeleavalduse korraldajad BNS-ile.

Piketeerijatel olid käes loosungid nagu "Trollid valitsusest välja", "Astu tagasi, et Eesti läheks edasi", "Mart! Milliste massirahutuste mahasurumiseks relvastud?", "Minu Eesti on sõbralik ja hooliv" ja "Aeg on tõmmata roheline joon".

Osalejatele jagati ka rinnamärke n-ö roosa lögaga, haaknõela otsa kinnitatud roosa aine. EKRE liikmed, eriti aga Mart ja Martin Helme on tihti nimetanud nende kriitikute juttu roosaks lögaks või ilaks.

"Kõige suurem etteheide valitsusele on, et selle radikaalse erakonna kaasamisel koalitsiooni valitsus normaliseerib paremäärmuslust Eesti ühiskonnas. See, millised väljaütlkemised ja tegevused on valitsuse poolt muutunud normaalsuseks, on hirmutav Sellega ei saa niisama leppida," ütles kodanikualgatuse üks eestvedajatest Maris Hellrand "Aktuaalsele kaamerale".

Meeleavaldusest võtsid osa teiste seas sotside esimees Indrek Saar ja tema erakonnakaaslane Riina Sikkut, riigikogu liige Raimond Kaljulaid, laulja Ewert Sundja ja ettevõtja Martin Villig.

EKRE liige, riigikogulane Peeter Ernits tuli Hirveparki selleks, et mõista, mis ühsikonnas toimub.

"Hommikul olin Põlvamaal, vahepeal olin Tartus. Nüüd tulin siia. Ilus ilm. Vaatame, mille üle inimesed siis räägivad ja laulavad," rääkis ta.

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni liige Tõnis Mölder märkis, et ajaga on hakanud inimesed praegust valitsust rohkem usaldama.

"Kindlasti alati on inimesi, kes ei ole valitseva korraga rahul. Aga tegelikult, kui me vaatame seda olukorda täna võrreldes selle perioodiga, kui see valitsus alustas, siis ma arvan, et rahvas on hakanud rohkem seda valitsust usaldama ja valitsus on võtnud vastu rohkem sisulisi otsuseid kui kevadel oli," rääkis Mölder "Aktuaalsele kaamerale".

Korraldajad märgivad valitsuse kohta: "Praeguse valitsuse liikmed ei kõhkle EL-i võrdlemast Nõukogude Liiduga, naeruvääristades kõiki okupatsiooni all kannatanud inimesi ning asetades Eesti Euroopas rehepapluse leeri koos Ungariga. Valitsuse liikmed ei kõhkle ähvardamast riigiametnikke, mõnitamast laulva revolutsiooni osalejaid, solvamast ja kiusamast arste, teadlasi, keskkonnakaitsjaid, välistudengeid ning vähemusi. Valitsuse poliitikast on seni võitnud ainult alkoholilembesed kodanikud."

"Meeleavalduse korraldajad - kodanikuliikumine "Jah vabadusele, ei valedele" ei lepi valitsusega, mille siseminister usub süvariiki ja soovib ehitada oma relvastatud üksust, mille rahandusminister on oma sõnul "matemaatika vallas täiesti tuhm" ja üritab "isa soovitusel" politseijuhti ebaseaduslike meetoditega ametist kangutada, mille keskkonnaminister kahtleb kliimamuutustes ning väliskaubanduse minister keeldub välismaale reisimast. "Jah vabadusele, ei valedele" liikumine ei soovi Eestile valitsust, mille üks partner paistab liiga rassistlik isegi Marine Le Peni - Euroopa tuntuima parempopulisti jaoks, mille liikmed ahistavad lähisuhtevägivalla ohvrit ja mille peaministri ainus roll on vabandamine," seisab meeleavalduse teates.

Meeleavaldusel "Aitab! Kaua võib!?" astuvad päevakohaste kõnedega üles Andrus Vaarik, Maarja Kangro, Peeter Laurits, Kristin Siil, Jari Pärgma, Daniele Monticelli, Stewart Johnson ja mitmed teised. Kõnede vahepaladeks kõlavad päevakajalised luuletekstid ja muusikapalad, esineb 5HORSES, Ruslan Trochynskyi ja segakoor Vikerlased ühislauluga. Kõned tõlgitakse viipekeelde.

 

 

 

Toimetaja: Aleksander Krjukov, Anne Raiste, Merili Nael

Allikas: BNS, ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: