Keskturu arhitektuurikonkursi võitis KOKO arhitektide kavand

{{1571135940000 | amCalendar}}

Keskturu arhitektuurikonkursi võitis žürii otsusel KOKO arhitektide kavand, mille kohaselt tuleb ala idapoolsele küljele turg ja büroo ning läänekaarde kortermajad.

Võidutöö puhul tõi žürii välja väga hea üldise avaliku ruumi idee ja proportsiooni. Hästi on välja joonistatud ja kasutatud avalikke teid ja platse ning need sobivad proportsionaalselt alale planeeritavate hoonetega.

"Linnaehituslikult on tegemist tugeva lahendusega, mis on arhitektuurselt kõige terviklikum. KOKO arhitektide tööl on ka väga hästi läbimõeldud etapilisus ning selle lahendusega saab turg edukalt töötada ka ehitusperioodil. Samuti loob arendus tugeva kogukondliku ala, mis hetkel puudu on," ütles Astri Kinnisvara juhatuse liige Tarmo Kleimann.

Kui praegune turuplats, millel müügikohad asuvad laialipillutatult, planeeringu järgi väheneb, siis uuel turul tuleb tegelikult müügipinda juurde.

"Kui seal täna on hoonetes kokku pinda suurusjärgus 6-7000 ruutmeetrit, siis uues turuhoones erinevatel tasanditel kokku on pinda 14 000 ruutmeetrit. Turuhoone on mitmetasandiline ja multifunktsionaalne. Lisaks turule on seal ülemistel korrustel planeeritud spordiklubi, ühistöö ehk coworkingu kontorid, ka mõned bürooruumid ja all, nullkorrusel on lahendatud parkimine," selgitas Kleimann "Aktuaalsele kaamerale".

Konkursist võttis osa kolm võistlustööd: Kadarik Tüür Arhitektid, KAMP Arhitektid ja KOKO arhitektid.

Koos arhitektuurikonkursiga viis Kesklinna valitsus läbi avaliku internetihääletuse rahvale kõige enam meeldiva kavandi selgitamiseks. Enim hääli sai sai Kadarik Tüür Arhitektide võistlustöö, mis sai linnalt ka rahalise preemia.

KOKO arhitektide võidutöö puhul on kvartali sisemus kavandatud autovabana, välja arvatud teenindav transport, ning kvartalit läbivad sisetänavad on seotud ümbritsevate tänavatega.

Kõik sisetänavad suunduvad väljakule. Pääsud kvartalisse on nagu väravad – väljaku suunas ahenev ruum on täidetud konteinerhaljastuse ja tänavakunstiga. Torupilli otsast tulijale on väravaks avaturgu kattev turuhoone konsoolne maht. Kreutzwaldi tänavalt tulles tervitab sisenejaid veeskulptuur. Jakobi tänava suunal on park ja turg ning lääne poolses nurgas on haljastatud tasku.

Kvartali sisemusse luuakse väljak, mis seob tervikuks turu ja ülejäänud hoonestuse. Väljak on visuaalselt seotud majade katustel asuvate katuseaedade ja vaatepunktidega. Seal saab korraldada üritusi ning paigaldada kohvikute terrasse. Väljaku keskmes on turuvarblase skulptuur.

Jakobi tänava ja turu telje ristumispunkti kavandatakse parki, kuhu on võimalik rajada kõrghaljastust.

"Kui me vaatame Keldrimäe piirkonda, siis tal puudub keskus. Keskturu ala on just selline koht, kuhu see võiks tekkida ja tänu sellele me kavandasime sinna keskse väljaku koos tururvarblasega," selgitas KOKO Arhitektid juhatuse liige Raivo Kotov "Aktuaalsele kaamerale".

Kinnistule tulevad ka alumise korruse äripindadega kokku kuni 280 korteriga elamud, mille lubatud kõrgus on neli kuni seitse korrust. Väljaehitatava ala suurus on kaks hektarit, mille täisehitusmaht on 1,7 hektarit. Tallinna huvi on, et uus turuala ja sellel asuvad ehitised ei halvendaks, vaid parendaks piirkonna elamistingimusi.

"Kui palju valgust kõrvalmajadesse tuleb, kindlasti seal tuleb natuke kärpida maju. Seal hakkab küsimus olema selles, kas need mahud on ikka sellised nagu detailplaneeringus on lubatud ja seal ka võib mingit vähenemist veidi tulla. Ma usun, et lõppkukuvõttes, kellele meeldib üks lahendus või teine lahendus, aga Keldrimäe elanike jaoks see on kindlasti lahendus, mis muudab ja lahendab nende elukvaliteeti," rääkis Tallinna Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Sveti sõnul saab tulemus praegusega võrreldes igal juhul parem, sest turg on arendust on oodanud 20 aastat. Elamuid hakatakse piirkonda ehitama alles pärast turuhoone valmimist.

Arhitektuurikonkursi korraldas keskturu omanik Astri Grupp. Võitja selgitas välja linnaplaneerijatest, arhitektidest ja omaniku esindajatest koosnev žürii.

Keskturu arenduse esimene etapp, milleks on turuhoone, valmib praeguste plaanide järgi aastal 2023. Seejärel hakatakse ehitama järgmist faasi. Kogu projekt läheb maksma 80-90 miljonit eurot.

 

 

 

Toimetaja: Karin Koppel, Toomas Pott, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: