Võidupüha paraad Võrus: pärast Ilvese kõnet toovad tunnustatud noorkotkad ja kodutütred pühadetule kõigisse maakondadesse ({{commentsTotal}})

{{1466661076000 | amCalendar}}

Võidupüha tähistamiseks marssis Võru Vabaduse tänaval 700-pealine kaitseväe paraad. ETV otseülekannet kommenteerisid Andres Kuusk ja kaitseliidu kooli juhataja Erik Reinhold ning reporter Mirjam Nutov.

Vabaduse tänaval rivistusid üles üksused Võrumaa, Tartu, Sakala, Põlva, ja Valgamaa malevatest. Lisaks on kompanii suuruste üksustega väljas naiskodukaitse, Noored Kotkad ja Kodutütred ning liputoimkonnad küberkaitseüksusest ning kaitseliidu koolist. Politsei- ja piirivalveamet oli paraadil esindatud rühmaga. Taktsammu hoidsid Kaitseliidu orkestrid ja kaitseväe orkester.

USA üksustest olid paraadil kohal Strykeri rühm (neli soomusmasinat), lisaks üks soomuk miinipildujaga, meditsiinisoomuk ja juhtimissoomuk. See on esimene kord, kui taasiseseisvunud Eestis peetud Võidupüha paraadidel on oma tehnikaga väljas välisüksus.

Kaitseliidu sõsarorganisatsioonidest osalesid paraadil Leedu KASP ja Läti Zemessardze rühma suuruste üksustega ning Taanist osaleb paraadil liputoimkond.

President Toomas Hendrik Ilves tervitas võidupüha paraadi presidendina viimast korda. Niisamuti pidas ta kõne, milles sõnas, et olgugi, et julgeoleku olukord on muutunud tema ameti algusaastatega võrreldes kardinaalselt, ei saa me rääkida hüsteeriast, sest kindel ja tasakaalukas tegutsemine nii julgeolekupoliitikas kui ka ühiskonnas on meie iseseisvuse kindel pant.

"Meie kõige olulisem heidutus on aga tugev Eesti ühiskond. Ühiskond, mis ei lähe populismi teed ega pöördu isolatsionismi suunas. Ühiskond, mis ei juhindu üksteise mustamisest ja materdamisest. Ühiskond, kus on piisavalt julgust langetada olulisi otsuseid, mis otsustavad Eesti tuleviku," lausus Ilves kõnes.

FAKTE VÕIDUPÜHAST VÕRUS JA AJALOOS

  • Võrumaa paistab silma eriti aktiivsete noorte poolest, nimelt kuulub iga neljas võrumaa noor mõnda kaitseliidu organisatsiooni, Noorte Kotkaste või Kodutütarde ridadesse.
  • Paraadi korraldajad on palunud kohalikel end ehtida sündmusele kohaselt - ikka rahvariietesse.
  • Võrru on rivistunud ka neljajalgseid: rahvast tervitab kuus piirivalve teenistuskoera.
  • Võro piirkond on UNESCO maailmapärandi nimekirjas kahel korral: suitsusauna ja seto leeloga.
  • Pätsi ajal saadeti võidutuli laiali mootorratastel, tänavu antakse see edasi tublide noorkotkaste ja kodutütarde abiga. Koos 22. juunil süüdatud tulega viivad kodutütred ja noorkotkad oma kodumaakonda ka tammeistiku. ERR.ee tutvustas noori lähemalt.
  • Sakala maleva kaitseväelased panid kokku esimese torupillimängijate rühma Eesti Sõjatorupill, mis saatis tuletoojaid sisse- ja väljamarsil. "Tegu on puhatõulise Eesti torupilliga, mis valmistatud Valgamaal," kommenteeris kaitseliidu kooli juhataja Erik Reinhold.
    Rühma kuuluvad Sakala maleva kaitseliitlased torupillimängijad Ando Kiviberg, Kulno Malva, Lauri Kadalipp, Peedu Põld ja trummimängija Martin Aulis. „Projekti eesmärk on Eesti torupillimängu propageerimine eelkõige just meeste hulgas, sest tugevaid naismängijaid on Eestis olemas, meeste hulgas aga kiduralt,“ ütles kaitseliitlane Ando Kiviberg. „Kaitseväelise tausta lisamine aitab ehk selle vea parandada ning tulevikus loodan, on selle rühma koosseis 12 torupilli ja neli trummi,“ lisas ta.

Video: president annab võidupüha tulest leegi tuletoojate tõrvikutesse:

Võidupüha kava

Kell 9.00 asetati pärjad Vabadussõjas langenute mälestussamba jalamile Võru linnakalmistul. Eelmisel päeval Toris süüdatud Mälestustuli ja Tamula rannas süüdatud Muinastuli ühendatakse Võidutuleks ning tuletoojatele antakse üle Võidutule medalid. Tuletoojad on tänavu parimad noorkotkad ja kodutütred.

Kell 10.00 algas võidupüha oikumeeniline jumalateenistus EELK Võru Katariina kirikus.

Kell 10.55 algas ERR-i ülekanne Võrust.

Kell 11.00 algas kaitseväe paraad Vabaduse tänaval.

Kell 12.00 ehk pärast paraadi oli Tamula rannahoone ees avatud Kaitseliidu ja kaitseväe lahingutehnika näitus.

Samast saadeti Võrumaa valdadesse Võidutuli. 

Võidupüha sündmused Võrus said alguse juba 22. juunil kell 17.00 Carolin Illenzeeri Fondi heategevusliku kontsertiga "Laulud sõdurile 2016" Võru Spordihallis. Õhtul toimus ka Tamula rannas rahvapidu.

Toimetaja: Greete PalmisteRail Balticu skeemid Ernst & Youngi uuringust.Rail Balticu skeemid Ernst & Youngi uuringust.
Läti seim ratifitseeris Rail Balticu kokkuleppe

Läti seim ratifitseeris Läti, Leedu ja Eesti valitsuste vahelise Rail Balticu raudteeühenduse arendamise kokkuleppe.

Kadri VoorandKadri Voorand
Kadri Voorand kirjutas noorte laulupeoks kooridele kaks uudisteost

2. juulil kõlavad noorte laulu- ja tantsupeol esmakordselt Kadri Voorandi lood "Elu on lootus ja loomine" (sõnad Doris Kareva) segakooride ning "Aga tule" (sõnad Liisa Lotta Tomp neidudekooride esituses.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Joachim Löw ja Saksamaa jalgpallikoondisJoachim Löw ja Saksamaa jalgpallikoondis
TÄNA OTSE | Löw jahib Tšiili vastu sajandat võitu Saksamaa juhendajana

Teises tänases kohtumises ristavad maailmajagude karikaturniiril sarved avavoorus võidukad olnud Saksamaa ja Tšiili. Otseülekanne algab ETV2 eetris kell 20.50. Kommentaatorid Kristjan Kalkun ja Mihkel Uiboleht, stuudios Tarmo Tiisler.

Jaanituli.Jaanituli.
Prognoos: jaanilaupäev möödub jahedalt, aga suurema sajuta

Reedesel võidupühal ja jaanilaupäeval on Eesti kohal jaheda õhumassiga nõrk kõrgrõhuala ning suurema tõenäosusega võib Eesti idaservas hoovihma tulla.

IT-ettevõte Nortal kogub Araabia riikides oma tööga häid soovituskirju.IT-ettevõte Nortal kogub Araabia riikides oma tööga häid soovituskirju.
Lang: anname Araabias edasi Eesti kümne aasta taguseid tublisid saavutusi

IT-ettevõte Nortal asub Araabia Ühendemiraatide föderaalvalitsusele ja Dubai emiraadile valmistama ette seadusandlust e-riigi lahenduste ettevalmistamiseks. Nortali üheks "soovituskirjaks" on Omaani valitsusele tehtud analoogne töö, mille tulemusel see araabiariik sai omale Eestiga sarnased e-riigi lahendused. Uue koostöö lepingute sisu jääb aga konfidentsiaalseks.

"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga
TV3 tõsielusaates osalenu süüdistab produtsenti hämarates tehingutes

Üle mitme aasta tõi TV3 eelmisel kevadhooajal tagasi eetrisse tõsielusaate "Naabrist parem", kus saates osalejad panid end proovile korteriehituses ning püüdsid võita televaatajate südamed. Saate osalise väitel oli kaadri taga toimuv isegi põnevam ja konfliktsem kui see, mis saatesse jõudis.

Tallinna tehnikaülikooli peahoone.Tallinna tehnikaülikooli peahoone.
Ülikoolid vähendavad vastuvõttu bakalaureuseõppes

Nii Tallinna tehnikaülikool, maaülikool kui ka Tallinna ülikool vähendavad vastuvõttu bakalaureuseõppes, sest vähenenud on ka keskkoolilõpetajate hulk.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Keila raudteejaam.Keila raudteejaam.
Haldusreformi komisjon: valitsus peaks kaaluma Keilale erandi tegemist

Haldusreformi Põhja- ja Lõuna-Eesti piirkondlik komisjon leidsid teisipäevastel koosolekutel, et valitsusel tuleks kaaluda Keilale erandi andmist ning ehkki eelistatud oleks Luunja ühinemine Tartu linnaga ja Nõo ühinemine Elvaga, peaks teise variandina kaaluma ka nende ühinemise lõpetamist.

Uuendatud: 22:08 
Regula Paljassaare sadamas.Regula Paljassaare sadamas.
Parvlaev Regula taastusremont sai valmis

Parvlaev Regula läbis põhjaliku remondi - alusel puhastati ja värviti korpus, samuti taastati erinevad masinad ja seadmed.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema