Margus Linnamäe kutsus riigikogu seisma ettevõtlusvabaduse eest ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1582612380000 | amCalendar}}
$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Margus Linnamäe Autor/allikas: Magnum AS

Suurettevõtja, ravimikontserni Magnum omanik Margus Linnamäe kutsus teisipäeva hommikul riigikogu koalitsiooni ja opositsiooni saadikuid mõistlikule koostööle, et peatada apteegireform ning seista ettevõtlusvabaduse eest.

"Täna, päev pärast Eesti Vabariigi 102. aastapäeva toimub riigikogus olulise tähtsusega sündmus - esimesele lugemisele jõuab seaduseelnõu, millest sõltub, kas Eesti apteegisektori regulatsioon võtab suuna tulevikule või ootab sektorit ees mandumine," märkis Linnamäe.

Linnamäe sõnul peab riigikogu otsustama, kas ettevõtlusvabadus on oluline väärtus või mitte.

"Tegelikult otsustakse selle hääletusega, kas Eesti ikka on liberaalse turumajandusega õigusriigi põhimõtetel rajanev demokraatlik riik. Ettevõtjatelt vara sundvõõrandamise nõudmine tekitab küsimusi ja teeb murelikuks. Milline majandusharu võib olla järgmisena sihikul: toiduainetööstus või jaekauplused, juuksurisalongid või bensiinijaamad?" küsis Linnamäe.

Linnamäe sõnul ei kuulu proviisorite omandinõue apteekides 21. sajandisse, vaid pigem keskaega, koos oma tsunftide ja gildidega.

"Enamikes arenenud riikides on aga tänaseks juba ammu aru saadud, et tsunftipõhine turukorraldus ei aita kaasa konkurentsile, ei taga paremat teenust ega seega ka tarbijate suuremat heaolu. Tsunftindus pärsib ka majanduse terviklikku innovatsioonivõimet, surudes peale arengut takistavat liigset reguleeritust ja suletust," märkis Linnamäe.

Linnamäe hinnangul põhineb praegune kriitika Eesti apteegisüsteemi suhtes enamasti müütidel ja pahatahtlikul propagandal.

"Kui jutt kaldub faktidele, siis neid kriitikutel esitada ei ole. Sellest on saanud hästi aru tarbijad, kellest küsitluste põhjal valdav enamus on tänase apteegikorraldusega üldjoontes rahul. Apteegi omandipiirangute debatis on palju räägitud Soomest, kui omandipiirangute mudelriigist. Tegelikult väärib märkimist, et Soomes on juba mitmeid aastaid peetud diskussioone hoopis apteegituru liberaliseerimise üle, et parandada konkurentsi ja suurendada tarbijate rahulolu," rääkis Linnamäe.

Linnamäe sõnul on täiesti vastamata küsimus, kui palju läheb ühiskonnale maksma toimiva apteegisüsteemi lammutamine, mis toob kindlasti kaasa seniste mitteproviisoritest apteegiomanike suured kahjunõuded riigi vastu, aga ka apteekide sulgemisi, mis halvendab teenuse kättesaadavust. "Ühiskond ootab, et 25. veebruaril saabuks see hetk, kus opositsioon ja koalitsioon suudavad ületada erimeelsused ning hääletada üheskoos rahva tervise ja ettevõtlusvabaduse eest, öeldes kindla "ei" läbimõtlematule ja puudulikult ettevalmistatud apteegireformile," kutsus Linnamäe üles.

Suurettevõtja sõnul oleks just Reformierakonnal kui riigikogu suurimal opositsioonierakonnal viimane aeg loobuda poliittehnoloogiatest ja tunnistada, et Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) apteegireformi peatamise algatus vastab tegelikult täielikult Reformierakonna majanduspoliitilistele põhimõtetele.

"Destruktiivne ja lühinägelik oleks hääletada maha apteegikorralduse liberaalne eelnõu lihtsalt selleks, et poliitilisi rivaale kahjustada. Niimoodi õõnestatakse tegelikult hoopis rahva tervist ja riigi konkurentsivõimet. Vastandumist ja üksteisele ärategemist on poliitikas liiga palju – viimane aeg oleks võtta suund vastuolude ületamisele ja konstruktiivsele koostööle koalitsiooni ja opositsiooni vahel," ütles Linnamäe.

Riigikogus ei kulge seisukohad apteegireformi osas selgelt pikki koalitsiooni ja opositsiooni piiri, Keskerakond on selles küsimuses lõhenenud.

Riigikogus on teisipäeval esimesel lugemisel EKRE algatatud ravimiseaduse muutmise seaduse eelnõu. See näeb ette apteekide omandipiirangute kaotamist ning pakuks apteegipidajatele ja tervishoiuteenuse osutajatele õiguse osta ravimeid otse tootjalt. Sellega soovib EKRE tagada ravimiturul vaba konkurentsi, mis parandab ravimite kättesaadavust ja suurendab tootevalikut.

Apotheka kaubamärki haldava Terve Pere Apteek OÜ keti omanik on Margus Linnamäe ettevõte Magnum AS.

Apteekrid paluvad apteegireformi tühistava seaduseelnõu tagasi lükata

Eesti Apteekrite Liit ja Eesti Proviisorite Koda palusid ühispöördumises riigikogu liikmetel tagasi lükata teisipäeval täiskogu ette jõudva apteegireformi tühistava ravimiseaduse muudatuse eelnõu.

"Seaduseelnõu tagasilükkamine juba esimesel lugemisel annaks apteekritele kindluse reformi õnnestumiseks vajalike investeeringute tegemisel. On üldse väga kahetsusväärne, et vaid kuu aega enne apteegireformi lõppu arutatakse jälle selle tühistamist," ütles Eesti Apteekrite Liidu peaproviisor Kaidi Sarv pressiteates.

"Apteegireform on kõikidele osapooltele olnud teada juba viimased viis aastat. Selle tühistamine või tundmatuseni muutmine viimasel hetkel paneks kahtluse alla juba riigi otsuste järjepidevuse ja usaldusväärsuse," lisas Sarv.

Eesti Proviisorite Koja juhatuse esimehe Karin Alamaa-Aasa sõnul on apteekrid oodanud riigikogu selgesõnalist kinnitust apteegireformi jätkumise kohta juba alates septembrikuust, kui hakati arutama reformi muutmist.

"Riigikogu otsustas 17. detsembril toetada apteegireformi jätkumist, sest selle muutmiseks lõpusirgel puudub igasugune selgepiiriline vajadus. Samas näeme nüüd vaid kuu aega enne reformi lõplikku jõustumist taaskord menetluses apteegireformi tühistavat eelnõud," ütles Karin Alamaa-Aas.

1. aprillil lõppeva apteegireformiga läheb Eesti üle proviisorapteekide süsteemile, kus apteeke võivad pidada rahvatervise huvides vaid proviisorid ja ravimite jae- ning hulgimüük on lahutatud.

Allikas: BNS, ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: