Ministrid leppisid kokku seitse eriolukorrast väljumise mõõdikut

{{1586958960000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Koroonakriisi ohjamisega seotud ministrid teevad kobavaid samme väljumisstrateegia arutamisel, et haakida Eesti ükshaaval lahti 12. märtsil kehtestatud eriolukorra kombitsaist.

Kolmapäeva hommikul pidid ministrid eesotsas valitsuse ja eriolukorra juhi Jüri Ratasega arutama riigikantselei strateegiabüroos koostatud exit-plaani, kuid takerdusid küsimusse, millised on mõõdikud, mida vaadates saab üldse hakata rääkima eriolukorra ja piirangute lõdvendamisest ning nende hilisemast lõpetamisest.

Esialgu peetakse olulisteks seitset mõõdikut ehk indikaatorit.

(1) Teadaolevate nakatunute üldarv. (2) Haiglaravile pandud nakatunute arv. (3) Juhitaval hingamisel olevate nakatanute arv. Need on kolm COVID-19 mõõdikut, mille stabiilne langustrend on esmatähtis väljumisstrateegia käivitamisel.

Siis (4) olukord plaanilise raviga, ehk tavapatsientide haiglasse pääsemise järjekorra pikenemine üle kriitilise piiri. Aga mis see piir on, pole veel selge.

(5) Usaldusmeetmete võimekus ehk isikukaitsevahendite olemasolu ja riigi nähtav valmisolek järgmise võimaliku viiruspuhangu tõrjumiseks.

(6) Majanduse seis, sh töötuse määr – indikaator, mille peavad täpsemalt kokku leppima rahandusminister Martin Helme ning majandus- ja taristuminister Taavi Aas.

(7) Rahva vaimne valmisolek taluda piiranguid – seni näitavad avaliku arvamuse küsitlused toetust eriolukorrale ja piirangutele, kuid see ei pruugi püsima jääda.

Võimalik, et juba reedel hakkab valitsuse nn koroonakomisjon arutama ka eriolukorrast väljumise strateegiat, mis tähendab otsekui viil viilu haaval loobumist piirangutest.

Ossinovski: strateegiat on olnud aega mitu nädalat paika panna

Valitsus ei ole veel valmis tutvustama strateegiadokumenti avalikkusele. Sotsiaaldemokraat Jevgeni Ossinovski hinnangul oleks seda aga kiiresti vaja teha.

"Strateegia pidi esialgselt eile valmis saama. Ma sain peaministri vastustest aru, et selle kvaliteet ei ole hetkel selline, et seda avalikult võiks esitleda. Kahtlemata vajadus selle järele on suur. /.../ Mulle tundub, et valitsus on natuke mõnulema jäänud selles kontekstis. Seda ettevaatamist on olnud võimalik teha mitu nädalat, strateegia paika panna," rääkis Ossinovski "Aktuaalsele kaamerale".

Valitsus arutab strateegiat uuesti reede hommikul ja peaminister Jüri Ratas loodab, et dokumenti saab avalikkuses arutada kahe nädala jooksul.

"Minu jaoks on oluline see väljumisstrateegia rääkida läbi erinevate huvigruppidega, aga enne peab olema toorik valmis," sõnas ta.

 

Toimetaja: Merili Nael, Johannes Tralla

Allikas: ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: