Lääneranna vald pelgab Suure väina püsiühendusega Virtsu aleviku kaheks jagamist

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Võimalikud püsiühenduse trassid, millest Lääneranna vald toetab joonisel märgitud varianti TRASS II. Autor/allikas: MKM

Lääneranna vallavanem Mikk Pikkmets kirjutas rahandusministeeriumile saadetud arvamuses, et plaanitav Suure väina püsiühendus ei tohi jagada Virtsu alevikku kaheks teineteisest eraldatud osaks, mistõttu toetab vald välja pakutud kolmest trassivariandist vaid Virtsu tiheasustatud osast põhjapoolt läbi minevat sillatrassi.

"Püsiühendus ja selle toimimiseks vajalik taristu (Risti-Virtsu riigimaantee, kergliiklusteed, ristumised Virtsu tänavatega, ülekäigukohad, liikluskorraldus) ei tohi jagada Virtsu alevikku kaheks teineteisest eraldatud osaks. Eriplaneeringu lahendus peab tagama, et Virtsu aleviku elukeskkond ja liiklusohutus ei halveneks, pigem paraneks," märkis Pikkmets.

Ta kirjutas, et Virtsu alevikus on väljakujunenud valdavalt aedlinnale omane elukeskkond.

"Eelnõule lisatud silla trass II (Virtsu tiheasustatud osast põhjapool) mõjutab eeldatavalt Virtsu alevikku märgatavalt vähem kui aleviku lõunaossa jäävad tunneli trass ja silla trass III. Lõunapoolsete püsiühenduse trasside realiseerumisel läbiks kogu püsiühendust kasutav liiklusvoog ja sellega kaasnev negatiivne mõju (müra, heitgaasid, liiklusohtlikkus) Virtsu alevikku."

Võimalik püsiühendus - eriti sild - ja selle toimimiseks vajalik taristu (sh Risti-Virtsu riigimaantee) peab vallavanema sõnul arvestama lisaks mandri ja saarte vahelise kauba- ja reisijateveo vajadustele ka kergliiklejatega ning looma neile võimalused Suure väina püsiühenduse kasutamiseks.

"Eeldatavalt kogu Lääne-Eesti mandriosa ja saarte populaarsus matkajate ning teiste loodussõbraliku turismi harrastajate jaoks tulevikus kasvab ning Suure väina sild võiks olla oluliseks vaatamisväärsuseks ja turismiobjektiks ning olemasolevate matkateedele täienduseks ja ristumiskohaks."

Vallavanem Pikkmets lisas, et tema hinnangul oleks sild parem variant kui tunnel, sest silda on võimalik ehitada ainulaadseks arhitektuurselt väljapaistvaks
maamärgiks kogu Läänemere regioonis, samas kui Suure väina alune tunnel oleks ainult kiire ühendustee.

"Silla ületamine merd ja mereäärset loodust (rannad, laiud, lindude elupaigad) jälgides oleks omaette elamus, millest erilisem oleks vaid külmadel talvedel Virtsust jääteed mööda Muhu saarele ja/või laidudele ja väikesaartele minek. Hea asukohaga, mitmekülgselt, erinevate liiklejate gruppide poolt kasutatav, visuaalselt atraktiivne Suure väina sild võib anda Virtsu alevikule arengutõuke," märkis vallavanem.

Aprilli algul esitas majandus- ja taristuminister Taavi Aas riigi eriplaneeringu ja keskkonnamõju strateegilise hindamise algatamise taotluse mandri ja Muhu saare vahele püsiühenduse rajamiseks. Eriplaneeringu mõte on teha kindlaks, kas on võimalik püsiühendust rajada ja kui on, siis millisel marsruudil.

Toimetaja: ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: