Komisjonis kiirustatud seadusemuudatus lubaks kassaleti taga viinamüügi

{{1591793460000 | amCalendar}}
Viinapudelid poes.
Viinapudelid poes. Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

Riigikogus läheb kolmapäeval teisele lugemisele eelnõu eriolukorrast tulenevalt kohalike omavalitsuste eelarvestrateegia esitamise edasi lükkamiseks. Viimase hetke muudatusettepanek võimaldaks eelnõuga aga ka väikepoodidel kassa taga alkoholipudeleid nähtaval kohal hoida.

Praegu lubab seadus kauplustes alkoholi paigutada nii, et see on poekülastaja silma alt ära. Erand on tehtud väikepoodidele, kus ei ole võimalik alkoholipudeleid mujale panna. Kaupmeeste hinnangul ei ole paljudes maapoodides võimalik seadust praegusel kujul täita, kuna poed on väikesed.

Väikekaupmehed pöördusid linnade ja valdade liidu poole sooviga muuta seadust nii, et väikepoodides saaks alkoholi hoida nähtaval ka kassas müüja selja taga.

Väikekaupmeeste pöördumisele on Eesti Väikekaupmeeste liidu poolt alla kirjutanud Grossi poode pidava OG Elektra juhatuse liige Gea Gross ning Meie Toidukaupade kauplusi opereeriva RRLektuse juhatuse liige Rein Reinvee. Väikekaupmeeste hinnangul ei too palve rahuldamine riigile lisakulu, vaid säästab paljud kauplused sulgemisest ja tagab nende jätkusuutlikkuse.

Riigikogus teisele lugemisele mineva eelnõu peamine eesmärk on eriolukorra tõttu edasi lükkunud kohalike maavalitsuste eelarvestrateegia ja arengukava esitamise tähtaegade pikendamine.  Rahanduskomisjon tegi eelnõu teisele lugemisele ettepaneku eelnõu osana sõnastada ümber alkoholiseaduses punkt, mis näeb ette alkoholi teistest kaupadest eraldi paigutamist.

Vastavalt muudatusele tohiks hoida alkohoolseid jooke ka selles alas, kus asub kassaaparaat ning mis ei ole tarbijatele ligipääsetav, just nii nagu väikekaupmehed seda soovivad.

Muudatusettepanek võeti rahanduskomisjonis vastu kiirustades

Rahanduskomisjoni liikme, sotsiaaldemokraat Riina Sikkuti sõnul võeti muudatusettepanek komisjonis vastu kiirustades ning alkoholimüüki puudutav punkt ei ole eelnõu ülejäänud sisuga seotud. Samuti ei ole teada kui paljusid kauplusi muudatus mõjutab.

"Kuna kellelgi ei ole arusaama, mida see päriselt tähendab, on see murekoht. Tegelikult seda tüüpi regulatsioonid võivad tähendada müügisaali ümbertõstmist, investeeringuid, on ettevõtja jaoks koormavad," ütles Sikkut ERR-ile.

Sikkuti sõnul on selline seadusemuudatus halb praktika, kuna muudatus pole sisuliselt põhjendatud ning puudub ka analüüs, milliseid poode ja millises mahus see puudutab. "Kummaline, et sedasi kiirustades võetakse vastu otsused," lisas ta.

Sikkut märkis, et kui algselt poodidele alkoholipudelite paigutuse osas piirangut kehtestati, siis arutleti pikalt ja põhjalikult, mis oleks mõistlik sõnastus, kui paljud poed on võimelised regulatsioone täitma ning kuidas see poes välja näeks. Arutleti ka läbi see, mida saab mõista külmiku ja mida riiulina.

"See võiks olla üheselt arusaadav neile, kellele see kohustusi paneb. Kui kaugel võib [poekassa] asuda seinast või riiulist," lisas Sikkut. "Kui ongi mõnekümne meetri peal pisike pood, kas peab hakkama letti ümber ehitama, et täidaks seda seaduse nõuet? Siis tuleks juba järelevalveasutusega, tarbija- ja tehnilise järelevalve ametiga läbi rääkida, et kuidas kontrollida selle seaduse jõustamist."

Rahanduskomisjoni esimees Aivar Kokk märkis muudatusettepaneku esitlemisel, et eelnõu esitamise viis ei vasta küll heale õigustavale, kuid külapoodide kinnipanek tekitab kohalikele omavalitsustele muret.

Linnast kaugemas omavalitsuses on külapoe kinni panemisel väga suur seos ka omavalitsusega, ütles Kokk riigikogu ees eelnõu teisel lugemisel.

Koka sõnul on parandusettepaneku sõnastus väga täpne, nimelt peavad olema alkoholipudelid koos kassaga leti taga, kuhu pole ostjatel ligipääsu. Kokk märkis, et muidu võiks kassaaparaadi paigaldada keset saali, kuid praeguse sõnastuse kohal pole ostjatel võimalik alkoholile ligi pääseda.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: